Reklama

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza

Opublikowano: sob, 8 maj 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza - Zdjęcie główne

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza. Pięcioro radnych jarocińskiej opozycji wyraziło chęć pracy w komisji rewizyjnej. Uchwała w tej sprawie została dwukrotnie odrzucona większością głosów klubu Ziemi Jarocińskiej.

Reklama

Komisja rewizyjna to gremium, które zajmuje się kontrolą działalności organu wykonawczego, czyli burmistrza oraz wszystkich jednostek gminnych głównie pod kątem wydatkowania publicznych pieniędzy.

Praca w tej komisji zawsze była uważana za niełatwą i wymagającą poświęcenia wielu godzin na analizę dokumentów i słuchanie wyjaśnień osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie gminnych instytucji.

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza. W czyich rękach powinna być komisja rewizyjna?

Dobrym zwyczajem w samorządach jest, aby szefostwo gremium kontrolującego burmistrza i podległych mu pracowników było w rękach kogoś z radnych opozycyjnych.

W Jarocinie też tak było, chociażby w kadencji 2010 - 2014, kiedy przewodniczącą komisji rewizyjnej była nieżyjąca już Bronisława Włodarczyk.

Przez kilka kadencji także większość członków wywodziło się sposród adwersaży włodarza gminy. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło.

Obecnie w komisji rewizyjnej jest pięciu radnych - trzech z wspórządzącej gminą Ziemi Jarocińskiej a tylko dwóch z opozycji. Przewodniczącym jest Mariusz Kaźmierczak.

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza. Wszystko się okazało na sesji nadzwyczajnej

W połowie kwietnia radni opozycji postanowili wesprzeć pracę tej piątki i zgłosili akces członkostwa w komisji rewizyjnej. Taką chęć zgłosiło pięcioro radnych: Dorota Czechak, Anna Iwicka, Arkadiusz Piętka, Marcin Półrolniczak, Zbigniew Surdukowski.

Złożyli więc wniosek do przewodniczącego rady o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Jednym z punktów było rozszerzenie składu gremium kontrolnego z ramienia rady miejskiej.

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza. Ostre komentarze po głosowaniu

Projekt tej uchwały został jednak odrzucony w głosowaniu. Przeciwnych było 14 radnych z klubu Ziemi Jarocińskiej.  

Wynik skomentował między innymi radny opozycyjny Tomasz Klauza, który jest członkiem komisji rewizyjnej.

- Nie dość, że sami nie chcecie kontrolować burmistrza, to utrudniacie to innym - stwierdził.

Z kolei inny opozycjonista - Jerzy Walczak zwrócił się do radnych Ziemi Jarocińskiej z pytaniem:

- Na straży czyjego majątku stoicie? (…) Boicie się rozmawiać o problemach, a tu nie ma się czego bać - zaapelował.

Radni, którzy głosowali przeciwko rozszerzeniu składu komisji rewizyjnej, nie chcieli komentować swojej decyzji.

Wywołana przez opozycję z nazwiska Anna Regulska, stwierdziła tylko:

- Ja głosowałam zgodnie z moim sumieniem i tyle mam do powiedzenia.

Jarocin. Opozycja chce kontrolować burmistrza, reszta radnych się nie zgadza. Wynik głosowania się powtarza

Kilka dni po zakończeniu tego posiedzenia rady miejskiej radni opozycyjni złożyli ponowny wniosek o zwołanie posiedzenia - także  w trybie nadzwyczajnym - z niemal identycznym porządkiem obrad.

Powtórzył się zatem punkt dotyczący rozszerzenia składu komisji rewizyjnej. Wynik głosowania też się powtórzył - większość radnych klubu Ziemi Jarocińskiej zagłosowała przeciw przyjęciu do składu pięciorga radnych opozycji.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -1

  Antyopozycja

  Opozycja??? Hahahha dobre. Ci ludzie nic nie wnoszą do rady. Co przez 2,5 roku zrobili? Teraz nagle popisowki robią przed mieszkańcami. I najlepsza jest p Czechak która powołuje się na statut rady miejskiej ale Jarocina z Podkarpacia hahahah. To jest dopiero cyrk. Brak pomysłu na Jarocin Klauzy i Walczaka. Jeszcze nic nie zaproponowali sensownego dla mieszkańców. A zachowanie Surdukowskiego to jest dopiero hit. Zwykły pajac bez podstawowej wiedzy. Dyrektor KRUS a pojęcia zielonego nie ma o niczym. Niech wraca do magazynu na widlaka tam się wykaże.

 • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -2

  Redaktor korektor

  Szkoda tylko że w artykule nie wspomniano że radni opozycyjni złożyli akces do komisji rewizyjnej po tym jak Rada uchwaliła obniżke wysokości diet. Widać wyraźnie że jak im zabrali pieniądze to postanowili się odreagować na burmistrzu a nie o dbanie o przejżystośc procedur.

 • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -2

  Opozycja bez programu

  A co ci ludzie zrobili przez 2,5 roku? Czym się oni zajmują tak naprawdę złożyli jakieś sensowne postulaty, zaproponowali coś dobrego dla gminy. Przecież taki Klauza jest kompletnie niewiarygodny. Pamiętam jak był na czele ekipy referendalnej i twierdził że po przekształceniu szkół albo dzieci nie będą miały miejsca w szkołach albo będzie trzeba płacić gigantyczne czesne w prywatnych placówkach. Coś się z tego sprawdziło? Czy Klauza przeprosił za swoje oszczerstwa?

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -4

  Antyrada

  Oglądałem ostatnie posiedzenie Rady online i powiem Wam, że to jedna szopka. Wstyd. Każdy mieszkaniec powinien teraz to obejrzeć i zastanowić się kogo wybrał na radnego. Wielkie matactwo, krętactwo i oszustwo. Cała ta Rada jest do wymiany. Wybraliśmy ich żeby nas reprezentowali a rzeczywistość jest inna.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -8

  mieszkanka Jarocina

  Gdyby nie było nic do ukrycia (nieprawidłowości w wydatkowaniu publicznych, czyli naszych pieniędzy) , to radni klubu Ziemi Jarocińskiej pewnie nie mieliby nic przeciwko zwiększeniu ilości osób mogących kontrolować osobę odpowiedzialną za wydatki gminne- burmistrza. Taka twarda postawa radnych ZJ może sugerować, że ne wszystko jest w porządku i trzeba "bronić" burmistrza przed kontrolą opozycji.

  • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -2

   Zenek

   Radny ma możliwość i obowiązek kontrolować władzę gminy nawet nie zasiadając w komisji rewizyjnej. Każdy radny miże składać interpelacje w dowolnej spraie, zabierać głos na sesji, zadawać pytania wnioskować o wgląd do dokumentów. Może chodzić na posiedzenia komisji w których nie zasiada i brać udział w jej obradach. Czyli co opozycja przez 2,5 roku miała wywalone na to co sie dzieje w gminie i dopiero jak im ucieli diety o 1,5 tysiąca/miesiąc to nagle stwierdzili że teraz to im zależy na uczciwości. Kabaret lepszy niż na Polsacie

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -8

  :-))))))))))))

  Czego on się boi, przecież on taki uczciwy jest.

  • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -3

   Jojo

   Dlaczego ci radni na poczatku kadencji sie nie zglosili do tej komisji? Dopiero jak im ucieli diety to sie zaczeli burzyć i im się zachciało nagle 'kontrolować' co sie dzieje w gminie. Zresztą już widze te posiedzenia ze starą Czechaczką i Surdukowskim. Śmiechu warte te ich deklaracje

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -6

  Mamy cię

  Regulska...