Reklama

Jest decyzja Sądu Najwyższego w sprawie sprzedaży przez gminę Jarocin gruntu rolnikowi z Potarzycy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jest decyzja Sądu Najwyższego w sprawie sprzedaży przez gminę Jarocin gruntu rolnikowi z Potarzycy - Zdjęcie główne

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną dotyczącą sprzedaży przez gminę Jarocin gruntu rolnikowi z Potarzycy | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rolnik z Potarzycy kupił grunt od gminy. Sprawą zajął się Sąd Najwyższy. Jest decyzja.

Reklama

Samorząd gminy Jarocin kupił grunt rolny położony na pograniczu Jarocina i Cielczy pod koniec 2008 r. za 1,5 mln zł. Przez kolejnych 10 lat teren był dzierżawiony.

Mimo, że burmistrz Jarocina unieważnił przetarg, gmina sprzedała grunt

W 2019 r. Rada Miejska w Jarocinie zdecydowała o sprzedaży ziemi. Gmina ogłosiła przetarg. Wpłynęły dwie oferty [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]. Korzystniejszą złożył rolnik z Potarzycy, który zaproponował nieco ponad 3,5 mln  zł.

W międzyczasie grupa radnych opozycyjnych, nie zgadzając się z niską - ich zdaniem - ceną za którą wystawiono nieruchomość, zaapelowali do burmistrza o wycofanie się z transakcji. Złożyłli też doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego [o tym pisaliśmy także TUTAJ].

W konsekwencji działań CBA burmistrz unieważnił przetarg. Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził jednak, że zostało to dokonane wadliwie, dlatego uznał za słuszne żądanie rolnika, który złożył najkorzystniejszą ofertę (ponad 3,5 mln zł - przyp. red.), żeby gmina wydała mu grunt.

A Sąd Apelacyjny w Łodzi - po odwołaniu złożonym przez gminę - utrzymał to postanowienie w mocy. Dlatego gmina - w sierpniu ubiegłego roku zawarła z rolnikiem z Potarzycy akt notarialny na mocy, którego ponad 41 hektarów gminnego gruntu stało się jego własnością.

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną w sprawie sprzedaży gruntu w gminie Jarocin 

To jednak nie koniec, ponieważ sprawą zainteresowała się Prokuratura Regionalna w Łodzi. Wniosła ona do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną na postanowienie łódzkiego Sądu Apelacyjnego w sprawie ziemi. Jak informuje Maciej Brzózka z Biura Prasowego Sądu Najwyższego, postępowanie znalazło już swój finał.

„W przedmiotowej sprawie Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 30 września br. odrzucił wniesioną skargę kasacyjną” - wyjaśnia rzecznik prasowy SN.   

Urzędnicy z jarocińskiego magistratu z zarzutami - sąd umorzył sprawę

Sprawą przetargu zajmowała się także Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp., która badała prawidłowość działań członków komisji przetargowej oraz burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego.

W wyniku działań śledczych siedem osób - pracowników Urzędu Miejskiego w Jarocinie, którzy byli członkami komisji przetargowej powołanej przez burmistrza, usłyszało zarzuty „dopuszczenia poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci protokołu z postępowania przetargowego” [więcej szczegółów TUTAJ]. Burmistrzowi zarzuty nie zostały postawione.

W 2021 r. sprawa - ze względu na charakter - została przekazana do wydziału przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Śledczy nie dopatrzyli się nieprawidłowości i po roku postępowanie zostało umorzone [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy