Reklama

Prokuratura zdecydowała w sprawie zarzutów wobec urzędników i doniesienia na burmistrza Jarocina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjecie pogladowe

Prokuratura zdecydowała w sprawie zarzutów wobec urzędników i doniesienia na burmistrza Jarocina  - Zdjęcie główne

Prokuratura zdecydowała w sprawie zarzutów wobec burmistrza Jarocina i urzędników | foto Zdjecie pogladowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura w Poznaniu podjęła decyzję w sprawie zarzutów wobec urzędników i doniesienia na burmistrza Jarocina.

Reklama

Śledztwo dotyczyło przetargu na sprzedaż ponad 41 ha gminnego gruntu. Pracownikom Urzędu Miejskiego w Jarocinie - ówczesnym członkom komisji przetargowej - zarzucano „dopuszczenie poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci protokołu z postępowania przetargowego”. Postępowanie zostało także wszczęte wobec burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego. Nie postawiono mu jednak żadnych zarzutów.

Sprawa zbycia gruntu pod lupą CBA i prokuratury

Procedura zbycia gminnego gruntu na pograniczu Jarocina i Cielczy od początku budziła wątpliwości. Prześwietlali ją między innymi agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pokłosiem było zawiadomienie prokuratury w Ostrowie Wlkp. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków komisji przetargowej - urzędników jarocińskiego magistratu oraz przez burmistrza Jarocina.

- Siedmiu osobom postawione zostały zarzuty, które dotyczą dopuszczenia poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci protokołu z postępowania przetargowego. Postępowanie toczy się także wobec burmistrza Jarocina. Tu jednak zarzutów nie postawiono - wyjaśniał wówczas Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Śledczy nie dopatrzyli się nieprawidłowości i umorzyli postępowanie

W 2021 r. sprawa - ze względu na charakter - została przekazana do wydziału przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Śledczy nie dopatrzyli się nieprawidłowości i po roku postępowanie - tak wobec urzędniów, jak i burmistrza - zostało umorzone.

Kalendarium

  • 2008 r. - gmina kupuje ponad 41 ha gruntu na pograniczu Jarocina i Cielczy za niecałe 1 mln 300 tys. zł (31 tys. zł za hektar),
  • 2018 r. - rada miejska wyraża zgodę na zbycie nieruchomości,
  • 2019 r. - burmistrz zarządza ogłoszenie przetargu na sprzedaż gruntu, zgłasza się 2 oferentów,
                - burmistrz zgodnie z zaleceniem CBA unieważnienia przetarg,
  • 2020 r. - rolnik, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu odwołuje się do sądu i żąda wydania gruntu, Sąd Okręgowy w Kaliszu przychyla się do tego               żądania,
  • 2021 r. - po odwołaniu gminy Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymuje w mocy wyrok sądu w Kaliszu i gmina musi sprzedać nieruchomość rolnikowi,
                - burmistrz w imieniu gminy podpisuje akt notarialny i sprzedaje ponad 41 ha za nieco ponad 3,5 mln  zł (niecałe 84 tys. zł za hektar).

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy