Reklama

UWAGA! Ważne konsultacje w sprawie 41 ha gruntów w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

UWAGA! Ważne konsultacje w sprawie 41 ha gruntów w Jarocinie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. 41 ha gruntów w Jarocinie. Co zrobić z 41 ha gruntów w Jarocinie. O co chodzi z terenem 41 ha gruntów? Grunt w Jarocinie na cele rolnicze czy inwestycyjne?

 

Masz pomysł, na co przeznaczyć  ponad 41 h gruntów znajdujących się w granicach Jarocina? Trwają konsultacje społeczne, w ramach których zbierane są opinie mieszkańców dotyczące przeznaczenia tego terenu rolnego, który samorząd nabył w 2009 roku. 


UWAGA! JUTRO (czwartek 27 sierpnia) o godzinie 18.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie konsultacyjne.

Władze miasta zapraszają szczególnie użytkowników ogródków działkowych przy ul. Poznańskiej, które sąsiadują z tymi gruntami. Teren przylega też do osiedli Kopernika, Bogusław, 700-lecia, 1000-lecia, części Starego Miasta. W jego sąsiedztwie, od strony ulicy Poznańskiej prywatny inwestor buduje mieszkania. Planowane są też drogi dojazdowe. 


Trwa spór, między władzami Jarocina, a opozycją w radzie miejskiej – jak powinny być zagospodarowane wskazane grunty. 

W ubiegłym roku decyzją większości Rady Miejskiej w Jarocinie, postanowiono o sprzedaży nieruchomości.  „Ustawa o ustroju rolnym nakazuje sprzedać ten grunt wyłącznie jako grunt rolny. Samorząd miał na tej transakcji zyskać co najmniej 2 miliony złotych. Tak się jednak nie stało” – czytamy w informacji Urzędu Miejskiego w Jarocinie. „W trakcie trwania procedury sprzedażowej grupa opozycyjnych radnych: Dorota Czechak, Anna Regulska, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski, Jerzy Walczak, Marcin Półrolniczak napisała do burmistrza Jarocina list otwarty. Domagała się jej przerwania, chcąc by teren sprzedać pod działalność przemysłową. Jest to jednak wbrew prawu”.


Co napisali radni? W liście czytamy m.in.:  „(…) Sprzedaż tego bardzo atrakcyjnego terenu za cenę wywoławczą 8 złotych za metr kwadratowy przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych nabywców do osób prowadzących co najmniej 5 lat działalność rolniczą na terenie gminy Jarocin - wydaje się być nieracjonalna i bardzo szkodliwa dla interesu naszego samorządu”  


Burmistrz zdecydował by o zdanie w tej sprawie zapytać mieszkańców gminy z osiedli położonych w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów. Trwają konsultacje społeczne. Ich najbardziej widocznym, zewnętrznym elementem są bilbordy, na których napisano „Radni opozycji chcą przemysłu w centrum Jarocina, a Ty”. Przekazowi towarzyszą m.in. dymiące kominy fabryczne.  

Opozycja protestuje. - To jest nieprawda, że my chcemy, żeby w centrum miasta powstał uciążliwy dla mieszkańców przemysł  - mówi radny Tomasz Klauza z klubu Dialog i Zaufanie. - Od początku chcemy, żeby ten teren został przeznaczony pod inwestycje, zgodnie z uchwalonym przez radę miasta Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Jarocin. Można rozważyć również sprzedaż tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. 

 

Konsultacje trwają jeszcze dwa dni. Objęto nimi wszystkich pełnoletnich mieszkańców osiedli:  Bogusław, 1000 – lecia, 700 – lecia, Mikołaja Kopernika oraz części Osiedla Stare Miasto (tj. powyżej Alei Niepodległości) a także właściciele nieruchomości zlokalizowanych w ich obrębie.

 

Osoby te otrzymały karty konsultacyjne wraz z listem informacyjnym od burmistrza Jarocina. Po wypełnieniu i podpisaniu karty należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek znajdujący się na parkingu przy urzędzie) lub odesłać na skrzynkę e-mailową Urzędu Miejskiego w Jarocinie ([email protected]). Termin oddawania kart mija 28 sierpnia.

 

Burmistrz Jarocina zaprasza działkowców na spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono w czwartek, 27 sierpnia o godz. 18:00 w JOK Jarocin.

 

Otwarte spotkanie z mieszkańcami chcieli też zorganizować dzisiaj 26 sierpnia radni opozycji. 7 sierpnia skierowali w tej sprawie wniosek do burmistrza Jarocina o udostępnienie w tym celu dziedzińca Szkoły Podstawowej nr 5. Rajcy zobowiązali się do przestrzegania rygorów związanych epidemią. W odpowiedzi z 24 sierpnia podpisanej przez wiceburmistrza czytamy, że „nie ma możliwości udostępnienia dziedzińca szkoły w dniu 26 sierpnia 2020 roku”. Dlaczego?

 

- Szkoła przygotowuje się do rozpoczęcia roku szkolnego w reżimie sanitarnym, który jest bardzo trudny do spełnienia, bo nie ma jasnych wytycznych, a dyrektorzy i samorządy są za to odpowiedzialne, więc wdrażamy takie procedury, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, pracownikom, nauczycielom i młodzieży – odpowiada wiceburmistrz Bartosz Walczak. - W związku z tym nie widzę możliwości wejścia na ten teren osób postronnych na kilka dni przed inauguracją nauki, bez kontroli i weryfikacji. To nie czas i miejsce na takie spotkanie.

Jaki macie pomysł na zagospodarowanie tego terenu? Piszcie w komentarzach, głosujcie w sondzie. 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE