Reklama

Ponad 40 osób ukończyło w Jarocinie kurs dla instruktorów praktycznej nauki zawodu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 40 osób ukończyło w Jarocinie kurs dla instruktorów praktycznej nauki zawodu

Reklama

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery na miejscu sali Cechu Rzemiosł Różnych

Jednym z przedsięwzięć tego projektu jest utworzenie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery - JaCEK, które powstaje we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych [więcej szczegółów TUTAJ].

Siedzibą centrum będzie nowy obiekt, którego budowa ma wkrótce ruszyć na miejscu sali cechu przy ul. Barwickiego, która została zburzona [więcej na ten temat TUTAJ].   

W nowej placówce mają powstać nowoczesne, edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości. A na dachu budynku ma zostać założona pasieka.

JaCEK jeszcze nie ma siedziby a już kształci rzemieślników w Jarocinie

Zanim jednak JaCEK uzyska swoje miejsce w Jarocinie, Cechem Rzemiosł Różnych już rozpoczął działania, które mają ułatwić rzemieślnikom zdobywanie nowych kompetencji.  

Jednym z przedsięwzięć jest kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, który został przeprowadzony w Jarocinie. Do tej pory rzemieślnicy musieli zdobywać  uprawnienia pedagogiczne w Kaliszu lub Pleszewie.

Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Uczestniczyły w nich 42 osoby - rzemieślnicy, którzy już od 1 września będą przyjmować uczniów - pracowników młodocianych na praktyczną naukę zawodu do swoich zakładów pracy.

- To jest wymóg, by być rzemieślnikiem. Rzemieślnik to jest taka osoba, która ma uprawnienia do szkolenia młodocianych. Aby je mieć, musi posiadać tytuł  czeladnika lub mistrza w zawodzie, w którym chce szkolić oraz  kurs pedagogiczny i  kurs bhp dla kierowników zakładów pracy. Dodatkowo rzemieślnik z uprawnieniami czeladniczymi musi posiadać 6 lat praktyki w zawodzie, z dyplomem mistrza lub wykształceniem średnim technicznym - 3 lata praktyki, z wyższym zawodowym po roku można prowadzić szkolenie młodocianych - tłumaczy Jacek Dutkiewicz, starszy cechu.

Rzemieślnicy szkolili się w Jarocinie za darmo

Koszt kursu to zazwyczaj około 800 - 850 zł, w zależności od ośrodka.

- My, dzięki udziałowi w gminnym projekcie, zrobiliśmy to za darmo. Co roku, staraliśmy się tym rzemieślnikom, którzy chcą szkolić młodocianych, a nie mają uprawnień, pomóc zdobyć wymagane kwalifikacje. Do tej pory „wysyłaliśmy” ich do Izby Rzemieślniczej w Kaliszu albo do Pleszewa - stwierdza Jacek Dutkiewicz.

Projekt zakłada tego typu działania do marca 2024 roku.

- Myślę, że przynajmniej jeszcze dwa takie kursy zorganizujemy w Jarocinie. Tak, by przygotować sobie kadrę rzemieślników na następne lata. Liczymy na to, że ci, którzy zdali egzamin, będą uczyć przyszłych rzemieślników w swoich zakładach pracy, a część teoretyczną będziemy przeprowadzali w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie - zaznacza starszy cechu.

Uczestnicy pierwszego, zakończonego już kursu, to mieszkańcy gminy Jarocin i powiatu jarocińskiego, ale nie tylko.

- Obszar naszego działania nie zamyka się tylko na naszym rejonie. Każdy, kto się zgłosi, ma prawo być przyjętym na taki kurs - wyjaśnia Jacek Dutkiewicz.

„Jesteście pionierami” - usłyszeli absolwenci kursu w Jarocinie

Część rzemieślników, absolwentów tegorocznego kursu już od września przyjmie do siebie na naukę zawodu 12 uczniów. Pozostali deklarują, że zrobią to od przyszłego roku.

W gronie absolwentów kursu są między innymi:

  • elektrycy,
  • budowlańcy,
  • handlowcy,
  • stolarze,
  • mechanicy samochodowi,
  • monterzy instalacji sanitarnej c.o. wody i kanalizacji,
  • monter zabudowy i robót  wykończeniowych.
- To pierwszy kurs, który organizuje Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, więc to jest bardzo ważna sprawa. Jesteście pionierami - powiedział Benedykt Wróbel, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, były szef praktycznej nauki zawodu w ZSP nr 2.

Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie - w ramach naboru uczniów  do szkoły branżowej pierwszego stopnia na rok szkolny 2022-2023 pozyskał 310 uczniów, którzy będą odbywać praktyczną naukę zawodu w  260 zakładach rzemieślniczych z zrzeszonych w cechu.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy