Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery na miejscu sali Cechu Rzemiosł Różnych
Jednym z przedsięwzięć tego projektu jest utworzenie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery - JaCEK, które powstaje we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych [więcej szczegółów TUTAJ].Siedzibą centrum będzie nowy obiekt, którego budowa ma wkrótce ruszyć na miejscu sali cechu przy ul. Barwickiego, która została zburzona [więcej na ten temat TUTAJ].
W nowej placówce mają powstać nowoczesne, edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości. A na dachu budynku ma zostać założona pasieka.
JaCEK jeszcze nie ma siedziby a już kształci rzemieślników w Jarocinie
Zanim jednak JaCEK uzyska swoje miejsce w Jarocinie, Cechem Rzemiosł Różnych już rozpoczął działania, które mają ułatwić rzemieślnikom zdobywanie nowych kompetencji.Jednym z przedsięwzięć jest kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, który został przeprowadzony w Jarocinie. Do tej pory rzemieślnicy musieli zdobywać uprawnienia pedagogiczne w Kaliszu lub Pleszewie.
Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Uczestniczyły w nich 42 osoby - rzemieślnicy, którzy już od 1 września będą przyjmować uczniów - pracowników młodocianych na praktyczną naukę zawodu do swoich zakładów pracy.
- To jest wymóg, by być rzemieślnikiem. Rzemieślnik to jest taka osoba, która ma uprawnienia do szkolenia młodocianych. Aby je mieć, musi posiadać tytuł czeladnika lub mistrza w zawodzie, w którym chce szkolić oraz kurs pedagogiczny i kurs bhp dla kierowników zakładów pracy. Dodatkowo rzemieślnik z uprawnieniami czeladniczymi musi posiadać 6 lat praktyki w zawodzie, z dyplomem mistrza lub wykształceniem średnim technicznym - 3 lata praktyki, z wyższym zawodowym po roku można prowadzić szkolenie młodocianych - tłumaczy Jacek Dutkiewicz, starszy cechu.
Rzemieślnicy szkolili się w Jarocinie za darmo
Koszt kursu to zazwyczaj około 800 - 850 zł, w zależności od ośrodka.
- My, dzięki udziałowi w gminnym projekcie, zrobiliśmy to za darmo. Co roku, staraliśmy się tym rzemieślnikom, którzy chcą szkolić młodocianych, a nie mają uprawnień, pomóc zdobyć wymagane kwalifikacje. Do tej pory „wysyłaliśmy” ich do Izby Rzemieślniczej w Kaliszu albo do Pleszewa - stwierdza Jacek Dutkiewicz.
Projekt zakłada tego typu działania do marca 2024 roku.
- Myślę, że przynajmniej jeszcze dwa takie kursy zorganizujemy w Jarocinie. Tak, by przygotować sobie kadrę rzemieślników na następne lata. Liczymy na to, że ci, którzy zdali egzamin, będą uczyć przyszłych rzemieślników w swoich zakładach pracy, a część teoretyczną będziemy przeprowadzali w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie - zaznacza starszy cechu.
Uczestnicy pierwszego, zakończonego już kursu, to mieszkańcy gminy Jarocin i powiatu jarocińskiego, ale nie tylko.
- Obszar naszego działania nie zamyka się tylko na naszym rejonie. Każdy, kto się zgłosi, ma prawo być przyjętym na taki kurs - wyjaśnia Jacek Dutkiewicz.
„Jesteście pionierami” - usłyszeli absolwenci kursu w Jarocinie
Część rzemieślników, absolwentów tegorocznego kursu już od września przyjmie do siebie na naukę zawodu 12 uczniów. Pozostali deklarują, że zrobią to od przyszłego roku.W gronie absolwentów kursu są między innymi:
- elektrycy,
- budowlańcy,
- handlowcy,
- stolarze,
- mechanicy samochodowi,
- monterzy instalacji sanitarnej c.o. wody i kanalizacji,
- monter zabudowy i robót wykończeniowych.
- To pierwszy kurs, który organizuje Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, więc to jest bardzo ważna sprawa. Jesteście pionierami - powiedział Benedykt Wróbel, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, były szef praktycznej nauki zawodu w ZSP nr 2.
Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie - w ramach naboru uczniów do szkoły branżowej pierwszego stopnia na rok szkolny 2022-2023 pozyskał 310 uczniów, którzy będą odbywać praktyczną naukę zawodu w 260 zakładach rzemieślniczych z zrzeszonych w cechu.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.