Reklama

Piją alkohol i sikają po krzakach. Problem w nowym parku przy ul. Szubianki w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piją alkohol i sikają po krzakach. Problem w nowym parku przy ul. Szubianki w Jarocinie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Park przy ul. Szubianki zmienił się po rewitalizacji. Są jednak pewne zachowania, które się nie zmieniły. Nadal w tym parku można spotkać osoby, które piją alkohol i załatwiają swoje potrzeby w okolicy ławek.

Reklama

Park przy ul. Szubianki został niedawno uroczyście oddany do użytku. Otwarciu towarzyszyło złożenie kwiatów pod pomnikiem prof. Jana Szyszko. Teraz gmina ogłosiła konsultacje społeczne dotyczące nazwy dla tego obszaru zieleni. 

Miejsce to jest często odwiedzane przez rodziny z dziećmi, tym bardziej że w pobliżu znajduje się plac zabaw. Często przychodzą tutaj karmić kaczki, a przed rewitalizacją również nutrie. Aby zapobiec niewłaściwemu karmieniu ptaków zainstalowano również pierwszy w naszym mieście kaczkomat, czyli urządzenie wydające ziarno. Do parku często przychodzą na spacery także właściciele psów.

Problem w parku przy ul. Szubianki w Jarocinie: Piją alkohol i sikają po krzakach

Problemem jest jednak towarzystwo, które park Szubianki udopodobało sobie jako miejsce spożywania alkoholu. Mieszkańcy narzekają na to, że te osoby powodują zgorszenie - załatwiając swoje potrzeby w pobliżu ławek. 

- Proszę zainteresować się ławką koło kaczkomatu w Parku Szubianki. Większą część dnia zajmują ją pijący alkohol. Nawet, gdy uda się ubiec ich przybycie, to nie da się tam siedzieć, gdyż woni uryną - napisał pan Jakub, jeden z naszych Czytelników.

I na dowód załączył zdjęcie. Kilka dni później otrzymaliśmy kolejnego maila dotyczącego tej samej sprawy. 

"Witam, czy Gazeta Jarocińska może się zająć albo interweniować w sprawie meneli i spożywania alkoholu w parku przy ul. Szubianki. Otóż codziennie, a szczególnie w piątek, sobotę i niedzielę siedzi grupka starszych osób w narożniku, gdzie znajduje się maszyna do pokarmu dla ptaków i spożywa alkohol. Często widać jak niekiedy ktoś śpi na ławce, a reszta spożywa, dodatkowo wypróżniają się pod drzewa, gdzie ludzie chodzą z dziećmi. Przykładowa sytuacja - ostatnio wszedłem żoną i dziećmi, a jeden z panów sikał akurat za drzewem, reszta spożywała alkohol i się patrzyła na moją żonę. Jak można iść wkoło jeziora w parku? Dlaczego policja nie zainterweniuje w tej sytuacji i nie przegoni tych ludzi, tylko chleją cały czas w tym jednym miejscu alkohol" - napisał z kolei pan Michał. 

Policja reaguje na zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w parku przy ul. Szubianki?

Czy policja miała zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w lasku przy ul. Szubianki oraz załatwiania potrzeb w miejscu publicznym? Okazuje się, że tak, ale jedynie dotyczące napojów wyskokowych. Asp. sztab. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, poinformowała, że w tym roku wpłynęły 4 interwencje dotyczące tego lasku i wszystkie dotyczyły osób nietrzeźwych. W jednym przypadku zgłoszonoi, że osoby pod wpływem alkoholu przebywają w pobliżu kaczkomatu, ale policjanci na miejscu nie zastali już nikogo. Trzy pozostałe sprawy dotyczyły osób, które - będąc po spożyciu - leżały, bądź spały na ławce. Zostały one odwiezione do miejsca zamieszkania. Co prawda funkcjonariusze mają dostęp do monitoringu na stanowisku kierowania, ale nie ma możliwości by dyżurny stale go obserwował.

Picie alkoholu w miejscu publicznym jest karalne. Podobnie jak załatwianie potrzeb

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to wykroczenie. Funkcjonariusz policji może więc wystawić mandat w wysokości 100 złotych. Jeżeli osoba przyłapana łamaniu prawa odmówi jego przyjęcia, wówczas sprawa kierowana jest do sądu. Wysokość kary może być wyższa, gdy osoba spożywająca alkohol dodatkowo zakłóca spokój czy zachowuje się agresywnie. 

Natomiast, sikanie, bądź wypróżnianie się w miejscu publicznym traktowane jest jako nieobyczajny wybryk, za który kara może wynosić nawet 1.500 zł. Znacznie gorzej jest, jeśli przy okazji dojdzie do zgorszenia osoby trzeciej. W takim przypadku kwalifikowane jest to jako zakłócanie spokoju lub porządku publicznego, a to wiąże się z grzywną sięgającą nawet do 5.000 zł. 

Warto pamiętać, że teren parku przy ul. Szubianki dodatkowo objęty jest monitoringiem miejskim. Niestety, jak się okazało w zeszłym roku w lipcu, system bywa zawodny. Przestał utrwalać obraz w momencie, gdy ktoś oblewał farbą pomnik prof. Szyszko. Oczyścił go osobiście burmistrz Adam Pawlicki.  

AKTUALIZACJA

W komentarzach, które pojawiły się na fb pod naszą publikacją, pojawiły się sugestie, że winnym takiego stanu rzeczy jest brak toalet w pobliżu parku na Szubiankach. W parku Radolińskich po rewitalizacji postawiona została toaleta. Za korzystanie z niej trzeba jednak zapłacić 2 zł. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone z myślą o imprezach masowych. Z obserwacji wynika, że niestety wiele osób nadal wybiera inne rozwiązania. Czy zatem postawienie podobnej w parku przy Szubiankach rozwiązałoby problem? Z pytaniem o to, czy gmina rozważała lub bierze pod uwagę podobne rozwiązanie, zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Jarocinie.      

Wielu naszych Czytelników większy problem widzi w braku ogólnodostępnej toalety w centrum Jarocina. Skarżą się na to przede wszystkim osoby starsze, które często mają problemy zdrowotne, jak i rodzice z małymi dziećmi. Jedyna ubikacja w pobliżu Śródmieścia znajduje się na hali targowej przy ul. Kasztanowej. Z prośbami o możliwość skorzystania z nich spotykają się m.in. pracownicy sklepów. Rozwiązanie problemu ma się pojawić, ale nie wiadomo jeszcze kiedy. Gmina w kwietniu poinformowała, że wynajęła część kamienicy przy Rynku z przeznaczeniem na Punkt Informacji Miejskiej, jak również na trzy toalety - damską, męską i dla osób niepełnosprawnych. Nie ma też odpowiedzi na pytanie, w jakich godzinach toalety będą czynne i czy będą odpłatne. O termin uruchomienia toalet zapytaliśmy również w mailu wysłanym do Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Czekamy na odpowiedzi.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy