reklama

O ruchu aut na rynku w Jarocinie dyskutowano na spotkaniu w ratuszu. Jakie będą skutki tej dyskusji? [ZDJĘCIA, SONDA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O ruchu aut na rynku w Jarocinie dyskutowano na spotkaniu w ratuszu. Jakie będą skutki tej dyskusji? [ZDJĘCIA, SONDA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWłaściciele sklepów i punktów usługowych domagają się przywrócenia ruchu aut na rynku w Jarocinie. Wielu mieszkańców nie podziela ich argumentów i stanowczo sprzeciwiają się samochodom w sercu miasta. O problemie rozmawiano na posiedzeniu Komitetu Rewitalizacji Gminy Jarocin. Jakie skutki przyniesie ta dyskusja?
reklama

Co zrobić, żeby ożywić rynek i centrum Jarocina? Właściciele sklepów i punktów usługowych uważają, że ratunkiem dla ich biznesów w tym miejscu jest przywrócenie ruchu aut i parking na rynku. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że to nie brak miejsc postojowych jest przyczyną zamykania kolejnych sklepów w centrum miasta. 

Ponad 170 komentarzy i 400 głosów w sondzie na temat wprowadzenia ruchu na rynku w Jarocinie

Jak ożywić centrum Jarocina i co zrobić z ruchem samochodów na rynku - to pytanie, które zadają sobie nie tylko kolejne władze miasta, ale również mieszkańcy i prowadzący tam biznes przedsiębiorcy.     

O problemie pisaliśmy wielokrotnie - ostatnio na początku lutego i kilka dni później, kiedy zapowiedziano posiedzenie Komitetu Rewitalizacji Gminy Jarocin w tym temacie. Wówczas na profilach "Gazety Jarocińskiej" i portalu jarocinska.pl rozgorzała ożywiona dyskusja, czy wpuścić ruch na rynek, czy nie, czy pomoże to przedsiębiorcom i ożywi centrum. Pod naszymi postami pojawiło się łącznie 171 komentarzy. Oto niektóre z nich.

reklama

Anna
„Jeśli wróci ruch aut na rynku to teraźniejsza władza niczym nie będzie się różnić od poprzedniej i to będzie pokazywało, że przedwyborcze obietnice nic nie znaczą…Po co kolejne debaty nad ruchem na rynku jak czy był ruch aut czy nie to i tak to nic nie zmieniło jeśli chodzi o handel. Jak wróci ruch to rynek padnie zarówno handlowo jak i wypoczynkowo! Tragedia, że władza odgrzewa stare kotlety.”

Agnieszka
„A ja uważam że jedna strona mogła by być przelotowa jak kiedyś. Może ludzie by częściej zaglądali na rynek. Bo jest masakra. Sklepy stoją puste. A te co się ledwo jeszcze utrzymują zaraz padną też. Centrum obecnie się przeniosło na osiedle Konstytucji tam jest baza teraz gastronomiczna i usługowa. A rynek ?! Pusto.”

reklama

Martyna
„Całkowity zakaz. Latem rynek tętni życiem. Jedyne miejsce w Jarocinie gdzie można pójść, posiedzieć. Biegają dzieci, ludzie siedzą w ogródkach, na ławkach. Samochody wprowadzą wielki chaos.”

Iwona
„Wg mnie żaden ruch samochodów na Rynku nie pomoże sklepom, jeśli ktoś chce tam dotrzeć to naprawdę żaden problem. Rozmawiając z osobami które odwiedzają Jarocin to zazdroszczą nam takiego Rynku wolnego od samochodów. To naprawdę tyle razy było przerabiane i ludzie nie chcą ruchu samochodów przez Rynek.”

Temat ruchu samochodów na rynku był też przedmiotem sondy, którą przeprowadziliśmy na FB. Na trzy zadane pytania internauci zareagowali następująco:

  • całkowity zakaz ruchu aut - 308 głosów,
  • przejazd i parkowanie na jednej pierzei - 69 głosów,
  • dozwolony przejazd aut - 36 głosów.

Zakupy przez internet i w dużych sieciach handlowych największym zagrożeniem dla handlu na rynku w Jarocinie?

Problemem zajął się też Komitet Rewitalizacji Gminy Jarocin. Dyskusja w ratuszu z udziałem członków komitetu, przedsiębiorców oraz mieszkańców trwała ponad dwie godziny. 

reklama

- Chciałabym, żebyśmy mogli wypracować wspólne cele, określić w którą stronę chcemy iść i jak tego dokonać - stwierdziła, obecna na spotkaniu, burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. 

Dyskusje prowadziła przewodnicząca komitetu Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak, która w najbliższym sąsiedztwie jarocińskiego rynku prowadzi kino. 

Rozpoczęła od prezentacji, obrazującej aktualną sytuację w centrum Jarocina oraz wskazującą na ewentualne przyczyny marazmu w sferze handlu i usług.  

- To, że punkty handlowe na rynku radzą sobie raz lepiej a raz gorzej, a ostatnio raczej gorzej, to wynik światowego trendu. Według danych Rzeczpospolitej z zeszłego miesiąca, w Polsce codziennie zamyka się 30 sklepów tradycyjnych. Natomiast przybywa sprzedaży internetowej - komentowała przedstawione w prezentacji dane. - I to jest trend gorszy niż brak parkingu na rynku. (…) Nam się niestety biznes zmienił i my musimy się do tego dostosować. Musimy robić wszystko, żeby ludzie chcieli przyjść na rynek, żeby dostać tam coś, czego nie znajdą gdzie indziej, a zwłaszcza w internecie - dodała. 

reklama

Zdaniem Małgorzaty Niestrawskiej-Kaźmierczak, innym zagrożeniem dla tradycyjnego handlu na rynku są duże sieci handlowe, które otwierają swoje sklepy w Jarocinie.  

Właścicielka sklepów w centrum Jarocina: „Klienci nie przychodzą, bo mają problem z dojazdem i zaparkowaniem”

Jeden z właścicieli sklepów na rynku - Lucjan Paluszkiewicz, zwrócił uwagę między innymi na „brak spójnej polityki miejskiej wsparcia dla przedsiębiorców”.  

- Jeśli nie stworzymy warunków dla rozwoju małych sklepów, kawiarni i punktów usługowych, przestrzeń na rynku nie będzie atrakcyjna ani dla mieszkańców, ani dla turystów - stwierdził Lucjan Paluszkiewicz.

I dodał:

- Brak dogodnych rozwiązań transportowych i miejsc parkingowych sprawia, że mieszkańcy wybierają inne części miasta. Jeśli rynek ma funkcjonować, musi być łatwy, dostępny i przyjazny nie tylko dla pieszych i rowerzystów, ale i dla kierowców. Brak miejsc parkingowych jest jednym z głównych czynników degradacji rynku. Klienci nie chcąc tracić czasu na szukanie miejsca parkingowego, wybierają - zamiast rynku, galerię handlową na obrzeżach miasta, gdzie zaparkują bez problemu.

Z kolei argumenty za wyznaczeniem miejsc parkingowych na rynku, poparte głosami klientów, przedstawiła inna właścicielka sklepów w centrum Jarocina.    

- Nie ma dnia, żebym nie odbierała żali klientów, którzy narzekają, że nie przychodzą do mnie miesiącami, bo mają problem z dojazdem i zaparkowaniem. I dziwią się, że jeszcze w tym miejscu funkcjonuję. Nie ukrywam, że to dla mnie ogromny żal i strata, również finansowa. I nie wiem, co mam im odpowiedzieć. Ulica Mickiewicza jest naszą codzienną udręką. Blokujące się nawzajem samochody, zastawianie skrzyżowania z ulicami Gołębią i Średnią, wzywanie policji, to jest nasza codzienność - opisywała sytuację Julia Heland.

Parking na rynku w Jarocinie na próbę?

Podczas posiedzenia przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców na zlecenie urzędu miejskiego w 2020 r. Dotyczyły one funkcji, jakie powinien spełniać jarociński rynek po rewitalizacji, która zakończyła się w 2023 r. 

Największą akceptację mieszkańców uzyskały wówczas:

  • usługi gastronomiczne - 82,70%,
  • miejsce spotkań, wypoczynku i rekreacji - 76,90%,
  • dotychczasowa struktura handlu i usług - 75,20%.
W tym samym badaniu brak akceptacji dla parkingu na rynku wyraziło 53,60% ankietowanych. Z kolei 34,10% było przeciwnych organizacji w tym miejscu koncertów plenerowych, festiwali i imprez kulturalnych.

Wyniki badania skomentowała między innymi jedna z właścicielek sklepów w centrum Jarocina.   

- Gdyby mnie ktoś zapytał, czy chcę restauracji i koncertu, czy parkingu na rynku, też bym odpowiedziała, że wolę restaurację i koncert. Ale jest pytanie, gdzie zostawię mój samochód, jeśli się tam wybiorę? - pytała Julia Heland. - I to nie jest mój wymysł, bo ja codziennie słyszę takie pytania do moich klientów - dodała.

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy postulowali, żeby parking na rynku wprowadzić - jeśli nie na stałe, to na próbę, na przykład na rok, a po tym czasie zbadać, czy poprawiło to sytuację.    

Burmistrz Jarocina: „Chcemy z państwem współpracować”

Zwrócono też uwagę na rolę władz gminy w procesie ożywienia centrum Jarocina, co powinno być dalszym ciągiem rewitalizacji tej części miasta.

- Uważam, że nie jest zadaniem przedsiębiorców walka o to, żeby funkcjonować na rynku w Jarocinie. Decydującą rolę ma tutaj samorząd. To on musi przedstawić swoją koncepcję, która będzie realizowana w tym miejscu i będzie komponentem rewitalizacji społecznej z udziałem przedsiębiorców. Niektóre działalności powinny być przez samorząd szczególnie wspierane określonymi preferencjami podatkowymi i wsparciem kierunkowym. To jest właśnie zadanie i odpowiedzialność władz miasta i radnych. Bez wsparcia władz miasta przedsiębiorcy nie będą wspierali rewitalizacji śródmieścia. Ludzie, jak będą mieli takie wsparcie, zrobią w centrum autentyczną rewitalizację - stwierdził Piotr Piotrowicz, prezes Południowej Oficyny Wydawniczej w Jarocinie i przewodniczący komitetu rewitalizacji pierwszej kadencji. 

I dodał:

- Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że przez ostatnich pięć lat nic się nie wydarzyło w sferze rewitalizacji społecznej centrum Jarocina. Moim zdaniem, to władze powinny przedstawić rekomendację i pokazać ludziom kierunki działania. To oczywiście wymaga odwagi, bo wszyscy wiedzą, że rewitalizacji nie da się zrobić za darmo. Ale to się opłaca zrobić. Bo kilka miejsc parkingowych tego nie rozwiąże. Potrzebna jest przemyślana koncepcja dla śródmieścia Jarocina i określenie, ile samorząd jest skłonny wydać na rewitalizację społeczną i co za te pieniądze chce zrobić.  

Wśród działań, które na najbliższy czas zaproponowały władze Jarocina na rzecz ożywienia centrum miasta jest organizacja comiesięcznych Pchlich Targów i okresowych jarmarków na rynku oraz wprowadzenie zgód na wjazd samochodów dostarczających towary. Magistrat czyni też starania o powołanie miejskiego konserwatora zabytków, aby przyspieszyć i ułatwić działania na starówce.  

- Chcemy z państwem współpracować. Dla tych, którzy chcą na rynku prowadzić ogródki gastronomiczne, obniżyliśmy opłatę za zajęcie pasa drogowego z 30 do 10 gr za metr kwadratowy dziennie. Dodatkowo razem z policją przeprowadziliśmy przegląd sytuacji na rynku i przyległych uliczkach pod kątem przeorganizowania miejsc parkingowych i pozyskania dodatkowych - poinformowała burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.    

Transmisję z posiedzenia Komitetu Rewitalizacji Gminy Jarocin znajdziesz TUTAJ. Komitet zapowiedział kolejne posiedzenie na wtorek - 11 marca

Czy uważacie, że parking na rynku w Jarocinie uratuje działalnośc handlową i usługową w tej części miasta - zagłosujcie w naszej SONDZIE i piszcie w komentarzach

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

 

 

 

 

 

SONDA

Czy uważacie, że parking na rynku w Jarocinie może pomóc działalności handlowej i usługowej w tej części miasta?

Zagłosowało 354 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 14.02.2025 od godz 15:32
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Jarocina, gminy i powiatu jarocińska w jednym miejscu. Wszystko o Jarocin Festiwal. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Jarocinie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama