Uroczystości przy pomniku znajdującym się na skraju lasu przy al. Niepodległości, poprzedzi msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny. Piątkowa Eucharystia rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele św. Marcina w Jarocinie. W samo południe zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem. To wydarzenie będzie miało oprawę wojskową, którą zapewnią żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. W trakcie odczytany zostanie Apel Poległych oraz oddana salwa honorowa.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został wprowadzony jako święto państwowe w 2011 roku. Wybór daty święta, które obchodzone jest od 2011 roku jest również nieprzypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Już dziesięć lat wcześniej, w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.
W Jarocinie uroczystości odbywają się przy obelisku, który stanął siedem lat temu w miejscu egzekucji
W Jarocinie uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowana jest co roku przez władze powiatowe. Odbywa się w miejscu, gdzie w 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zamordowali członków podziemia antykomunistycznego: ppor. Józefa Rosadę pseudonim „Sokół” i kpr. Stanisława Pawlaka pseudonim „Sokół”. Pomnik przy al. Niepodległości, upamiętniający tych dwóch Żołnierzy Wyklętych, a także członków organizacji niepodległościowych „Skrusz Kajdany” i „Biała Róża”, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego po II wojnie światowej, został odsłonięty w 2018 r. z inicjatywy Stowarzyszenia "Pamięć". Wcześniej we tym miejscu znajdowała się jedynie kapliczka na drzewie, natomiast kwiaty składano pod tablicą znajdującą się na budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarocinie.Pomnik upamiętnia miejsce egzekucji, a członkowie konspiracyjnej organizacji spoczywają we wspólnym grobie na cmentarzu parafialnym. Dwa lata temu informacja o nim została zamieszczona w albumie poświęconym grobom wojennym ofiar komunizmu w województwie wielkopolskim „Zachowaliśmy się jak trzeba...”, który został wydany przez urząd wojewódzki w Poznaniu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.