Reklama lokalna
reklama

Uczcili Żołnierzy Wyklętych na mszy św. i przy pomniku w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczcili Żołnierzy Wyklętych na mszy św. i przy pomniku w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
27
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW miejscu, gdzie 24 maja 1946 roku funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppor. Józefie Rosadzie i kpr. Stanisławie Pawlaku, odbyła się dzisiaj (piątek 1 marca) w południe odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
reklama

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został wprowadzony jako święto państwowe w 2011 roku. Wybór daty święta, które obchodzone jest od 2011 roku jest również nieprzypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). 

W piątkowej uroczystości przy pomniku znajdującym się przy al. Niepodległości uczestniczyli m.in.: starosta jarociński Lidia Czechak oraz członek zarządu powiatu Mariusz Stolecki, radni z przewodniczącym Janem Szczerbaniem na czele, przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu, jak również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz szkół ponadpodstawowych. Zaproszeni zostali również inicjatorzy powstania obelisku, czyli Stowarzyszenie "Pamięć" z Jarocina. Nie zabrakło również asysty wojskowej z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. W trakcie odczytano Apel Poległych. Rozległa się również salwa honorowa. 

reklama

Delegacje upamiętniły pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia składając wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz stawiając zapalone wcześniej znicze.  

- To wyjątkowy moment, kiedy wspominamy tych, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego stawiali czoła sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata - mówiła starosta Lidia Czechak. 

reklama

Podziękowała również wszystkim obecnym na uroczystości.

- Stanowicie przykład dla przyszłych pokoleń - podkreśliła.  

Obchody przy monumencie upamiętniającym ppor. Józefa Rosadę (pseudonim „Sokół”) i kpr. Stanisława Pawlaka (pseudonim „Sokół”) oraz członków organizacji niepodległościowych „Skrusz Kajdany” i „Biała Róża”, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego po II wojnie światowej, poprzedziła msza św. w kościele św. Marcina.

reklama

Uroczystości w tym miejscu organizowane są przez władze powiatowe od  2019 roku. Przez wiele lat przy al. Niepodległości, w miejscu stracenia ppor. Rosady i kpr. Stanisława Pawlaka za cmentarzem komunalnym, znajdowała się tam jedynie kapliczka. Dopiero w maju 2018 roku stanął obecny obelisk, który został odsłonięty i poświęcony w 72. rocznicę tragicznych wydarzeń. Wcześniej uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się pod tablicą poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego i faszystowskiegom, która od listopada 2012 roku znajduje się na murze dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarocinie. Została ona ufundowana w 1997 roku i pierwotnie była umieszczona na ścianie budynku przy ul. Kościuszki 27, w którym mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama