Reklama

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie Kolei Dużych Prędkości CPK [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie Kolei Dużych Prędkości CPK.

Reklama

Kolej Dużych Prędkości ma przebiegać przez gminy Ziemi Jarocińskiej. Planowane są wywłaszczenia, co oznacza, że ludzie będą musieli opuścić swoje domy, gospodarstwa i firmy, bo na terenie przewidzianym pod te kolej wszystko zostanie zrównane z ziemią. 

Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej przeciwni Kolejom Dużych Prędkości CPK

Przedsięwzięcie jest koordynowane przez specjalnie do tego powołana rządową spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Obecnie rozpatrywane są cztery warianty przebiegu szybkiej kolei. Wszystkie w mniejszy lub większy sposób przecinają gminy Ziemi Jarocińskiej. 

Dlatego mieszkańcy podjęli zdecydowany sprzeciw wobec tych planów. Zbierają podpisy pod petycjami, nagłaśniają sprawę w mediach [więcej na ten temat czytaj TYTAJ].

A w sobotę - 1 października, mieszkańcy, których mogą dotknąć wywłaszczenia oraz osoby ich wspierające wybierają się na protest do Warszawy.

Zdecydowany sprzeciw władz Jarocina i Jaraczewa wobec wywłaszczeń pod Kolej Dużych Prędkości CPK

Jednoznaczne stanowisko w sprawie zajęły także władze Jarocina i Jaraczewa. Burmistrzowie obu gmin - Adam Pawlicki i Dariusz Strugała, są zdecydowanie przeciwni jakimkolwiek wywłaszczeniom pod budowę Kolei Dużych Prędkości.

Żeby wzmocnić to stanowisko Rada Miasta i Gminy Jaraczewo pod koniec sierpnia przyjęła i wystosowała do spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK), która koordynuje plany budowy szybkich kolei [więcej o tym czytaj TUTAJ].

Taki apel ma teraz przyjąć także Rada Miejska w Jarocinie. Sprawa jest na tyle pilna, że przewodnicząca Karolina Wielińska - Kuś zwołała w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie rady.

„Nie ma naszej zgody na wyburzenia domów i wywłaszczenia mieszkańców!” - napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

I dodał:

„Podczas najbliższej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie radni w formie apelu wyrażą sprzeciw wobec planowanych wyburzeń i wywłaszczeń związanych z budową linii kolejowej dużych prędkości. By wzmocnić sprzeciw, przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Karolina Wielińska - Kuś zwróciła się do Rady Powiatu Jarocińskiego o podjęcie podobnego stanowiska podczas najbliższej sesji rady powiatu. Musimy mówić jednym głosem i wspólnie walczyć o dobro naszych mieszkańców”.

Stanowisko zostanie przekazane do:

Prezesa Rady Ministrów,
Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego,
Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Posiedzenie w trybie stacjonarnym (wszyscy radni w sali obrad - przyp. red.) odbędzie się w czwartek - 22 września, początek o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej spółki Jarocin Sport (aquapark 1 piętro, ul. Sportowa 6).

W programie znalazł się tylko jedna uchwała - zajęcie stanowiska Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie przebiegu linii kolei dużych prędkości przez teren gminy Jarocin.

[AKTUALIZACJA]

Radni Rady Miejskiej w Jarocinie jednogłośnie przyjęli apel skierowany do spółki CPK, aby ta zaniechała budowy linii Kolei Dużych Prędkości w obecnym kształcie, które spowodują wywłaszczenia i wyburzenia domów mieszkańców. Radni zobowiązali burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego do przesłania apelu do Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz do zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.   

Do apelu zostały dołączone uchwały podobnej treści podjęte przez 7 sołectw gminy Jarocin: Goliny, Radlina, Roszkowa, Wilczyńca, Zakrzewa, Wilkowyi i Dąbrowy.  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy