W Polsce montuje się coraz więcej automatycznych zewnętrznych defibrylatorów. Urządzenie jest wykorzystywane podczas nagłego zatrzymania krążenia. Służy przywróceniu poprawnego rytmu pracy serca.
Automatyczne defibrylatory zewnętrzne mogą uratować życie
To aparat, którego może użyć każdy i, który może uratować życie. Póki co, w Jarocinie i okolicy jest ich jak na lekarstwo. Do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) może dojść w każdym miejscu: domu, pracy, czy na ulicy. Pierwsze minuty od zdarzenia decydują o tym, czy taką osobę uda się uratować. Lekarze i ratownicy medyczni ciągle mówią, że niewiele osób decyduje się potrzebującemu udzielić pierwszej pomocy. Część z nas boi się podjąć jakiekolwiek czynności, a inni tego po prostu nie potrafią.
- Kilka lat temu zostaliśmy wezwani do Woli Książęcej. Tam na rodzinnej imprezie u jednej z osób doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Na jubileuszu bawiło się około 120 osób. Połowa gości poszła w kąt sali, a druga wyszła na zewnątrz. My przyjechaliśmy po 10 minutach. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować - przypomina sobie Adrian Antkowiak, ratownik medyczny.
30 procent osób z NZK wymaga defibrylacji
W przywróceniu czynności życiowych pomagają automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Urządzenie jest w pełni bezpieczne dla użytkownika - także osoby postronnej, bez wykształcenia medycznego. Od momentu włączenia, aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi. Analizuje przy tym rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji wyłącznie w przypadku, gdy jest ona konieczna.
- Od 20 do 30% nagłych zatrzymań krążenia stwierdza się z powodu migotania komór. Przy migotaniu komór niezbędna jest defibrylacja. Osoby, które wymagają defibrylacji, a nie jest ona prowadzona - mają niewielką szansę na przywrócenie czynności życiowych. Na tysiąc osób, u których występuje zatrzymanie krążenia, około 333 osoby będą miały jedno z najczęstszych zaburzeń rytmu serca - migotanie komór, a w tym przypadku konieczne jest podłączenie defibrylatora zewnętrznego i on wykrywa migotanie komór, i powoduje wyładowanie energii, dzięki czemu pacjent ma szanse na przeżycie - wyjaśnia Adrian Antkowiak.
ADE montuje się na dworcach, lotniskach, czy pętlach komunikacyjnych - to tam każdego dnia są setki, a nawet tysiące osób w różnym wieku i w różnej kondycji zdrowotnej. Ryzyko, że ktoś będzie miał problemy z sercem jest wysokie. Urządzenia pojawiają się one coraz częściej w mniejszych miejscowościach. Na przykład, w gminie Pleszew jest 15 ogólnodostępnych defibrylatorów.
Ile defibrylatorów ogólnodostępnych jest na terenie Jarocina i okolic
Pod tym względem, Jarocin i powiat jarociński jest daleko w tyle. W Jarocinie jest tylko jeden taki defibrylator. Znajduje się on na bramie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Urządzenie można znaleźć także na budynku OSP w Mieszkowie. AED zamontowano również na poczcie czy w budynku sądu przy ul. Wrocławskiej oraz w holu JOK-u. Można z nich skorzystać w godzinach pracy tych instytucji.Aparaty AED zakupił też samorząd Jaraczewa. Zostały zamontowane w budynku Urzędu Miasta i Gminy Jaraczewo oraz w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie. Ze względu na ograniczoną ilość urządzeń na naszym terenie, jarocińscy ratownicy medyczni nie przypominają sobie, aby ktoś z osób postronnych rozpoczął defibrylację przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego.
- U nas nie było takiej sytuacji, ale wiem, że takie mają miejsce. Czytałem ciekawy artykuł, że mężczyzna „zatrzymał” się na dworcu PKP w Poznaniu i świadkowie pierwszy raz „strzelili” AED, potem przyjechało pogotowie i ratownicy przejęli czynności - mówi Adrian Antkowiak.
AED dostępne na zewnątrz:
- Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (ul. Wrocławska 39)
- OSP Mieszków
- OSP Łobzowiec
- Zespoł Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie
- Remiza OSP Nowe Miasto
- Urząd Miejski w Jarocinie (Al. Niepodległości 10)
- Urząd Stanu Cywilnego w Jarocinie (Śródmiejska 28)
- Pałac Radolińskich w Jarocinie (Park 3).
Wielokrotnie zdarzało się, że w pierwszej kolejności do osób z NZK pojechali strażacy, bo w tym czasie Zespoły Ratownictwa Medycznego były u pacjentów, którzy wymagali pomocy. W powiecie jarocińskim jednostki OSP na wyposażeniu mają łącznie 24 automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED).
Które jednostki OSP mają AED?
- Rusko,
- Twardów,
- Cielcza,
- Magnuszewice,
- Witaszyce x 2,
- Ludwinów,
- Kadziak,
- Golina x 2,
- Wilkowyja,
- Mieszków,
- Jaraczewo,
- Łuszczanów,
- Kotlin,
- Nosków,
- Racendów,
- Gola,
- Żerków,
- Łobzowiec,
- Dobieszczyzna,
- Góra,
- Cerekwica Stara
- Zakrzew.
Jak działa defibrylator AED?
Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii, który napotyka na swojej drodze mięsień sercowy. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową, regularną pracę serca.AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna. Najnowsze aparaty dwufazowe same dostosowują parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.
Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:
- do 1 minuty daje 90% skuteczności,
- do 5 minut - 50% skuteczności,
- do 7 minut - w 30% skuteczności.
Jak korzystać z AED?
- Zanim przystąpisz do udzielania pomocy upewnij się, czy miejsce interwencji jest bezpieczne.
- Sprawdź, czy poszkodowany reaguje.
- Jeśli nie reaguje i nie oddycha, natychmiast rozpocznij wykonywanie resuscytacji. Niezwłocznie poproś inną osobę o pomoc - zlokalizowanie, przyniesienie AED i kontakt z numerem 999 lub 112.
- Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.
- Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
- Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
- Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
- Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej.
- Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
- Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.