reklama

Muzeum i stowarzyszenie chcą uzupełnić listę wysiedlonych jarociniaków. Apelują do ich rodzin

Opublikowano:
Autor:

Muzeum i stowarzyszenie chcą uzupełnić listę wysiedlonych jarociniaków. Apelują do ich rodzin - Zdjęcie główne

Głównym celem stowarzyszenia jest teraz uzupełnienie listy, która zawiera czasem niepełne lub trudne do odczytania dane. W zeszłym roku doprowadzili do wydania drukiem wspomnień wysiedlonych jarociniaków

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStowarzyszenie Jarocińsko-Opoczyńskie „Wspólna Pamięć” zwraca się z apelem do mieszkańców Ziemi Jarocińskiej o przekazywanie informacji o osobach wysiedlonych w grudniu 1939 r. do Opoczna w Generalnym Gubernatorstwie.
reklama

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Jarocinie znajduje się lista osób, które na początku grudnia 1939 r. przetrzymywane były w tzw. punkcie zbornym mieszczącym się w klasztorze franciszkanów w Jarocinie, a następnie wywiezione zostały do Opoczna w Generalnym Gubernatorstwie. Listę taką sporządziła Krystyna Rogalska - żona przedwojennego burmistrza Jarocina, Edmunda Rogalskiego. Kopia tego wykazu przekazana została wiele lat temu do zbiorów jarocińskiego muzeum. Wspomniana lista zawiera blisko 950 nazwisk osób wysiedlonych wraz z datą ich urodzenia, zawodem i miejscem zamieszkania. Można ją znaleźć na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Jarocinie w zakładce "Wysiedlenia". Jedną z takich osób, które trafiły na wygnanie jako dzieci, była zmarła w maju Emilia Zdrojowa, wieloletnia prezes Chóru Mieszanego im. K. T. Barwickiego.  

reklama

Chcą uzupełnić listę stworzoną przez żonę burmistrza. Dane są niepełne lub trudne do odczytania

Stowarzyszenie Jarocińsko-Opoczyńskie „Wspólna Pamięć”, które powstało, aby ocalić od zapomnienia ten dotyczas mało znany fragment naszej lokalnej historii oraz jarocińskie muzeum zwracają się z prośbą o przekazywanie fotografii, dokumentów czy po prostu informacji o wypędzonych.

- Celem stowarzyszenia jest teraz uzupełnienie samej listy, zawierającej czasem niepełne lub trudne do odczytania dane, a także zebranie dodatkowych wiadomości na temat tych osób. Żyją wśród nas potomkowie i krewni wysiedlonych, którzy mogą znacznie poszerzyć naszą wiedzę o tych mieszkańcach ziemi jarocińskiej i ich losach - wyjaśnia Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Wszystkie materiały zostaną przez nas zeskanowane i zwrócone. Archiwalia te będą stanowić dla nas niezwykle cenne zbiory historyczne, dokumentujące trudny okres w dziejach naszego regionu. 

reklama

Jak członkowie rodzin wysiedlonych mogą skontaktować się z muzeum? 

Osoby, które będą się chciały podzielić informacjami lub rodzinnymi pamiątkami mogą skontaktować z pracownikami placówki na kilka sposobów:

  • osobiście, przychodząc do Muzeum Regionalnego w Jarocinie (pałac Radolińskich, ul. Park 3),
  • mailowo, pisząc na adres: kaczmarek@muzeumjarocin.pl lub pluta@muzeumjarocin.pl.
  • telefonicznie pod nr. 739/059-895.
Pod koniec zeszłego roku dzięki staraniom Jarosława Szycha, prezesa jarocińsko-opoczyńskiego stowarzyszenia oraz Roberta Kaźmierczaka, obecnego sekretarza gminy Jarocin, ukazała się drukiem książka "Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940”. Dodatkiem do publikacji była płyta DVD z filmem nagranym w 2017 roku - „Podróż do miejsc nakazanych” Klubu Filmowego JAR. Od pięciu lat 8 grudnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Uchwałę w tej sprawie rada miejska Jarocina podjęła w 2019 roku. 

reklama

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 
reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama