reklama
reklama

Emilia Zdrojowa opowiedziała uczniom ZSP nr 1 o wydarzeniach sprzed 83 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrekcja i uczniowie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie wraz z władzami powiatowymi oraz przedstawicielami rodzin, które 83 lata temu zostały wypędzone z domów i wywiezione z Jarocina, uczcili kolejną rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
reklama

Tablica upamiętaniająca wysiedlenia jarociniaków znajduje się na budynku ZSP nr 1 w Jarocinie. W czasie wojny był to niedokończony klasztor franciszkanów. To tutaj mieszkańcy naszego miasta - głównie kobiety i dzieci - spędzili mroźną noc, a następnego dnia zostali przepędzeni na dworzec kolejowy i zapakowani do wagonów towarowych. Ze sobą mogli zabrać naprawdę niewiele, tylko podstawowe rzeczy. 

Okazją do odsłonięcia tablicy była 80. rocznica wywózki mieszkańców naszego miasta do Opoczna. Wtedy też władze gminne ustanowiły 8 grudnia Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Wczoraj wiązankę kwiatów w miejscu pamięci złożyli wiceburmistrz Bartosz Walczak, sekretarz gminy Mariusz Gryska i radny Tadeusz Kuberka.

W piątkowy poranek (9 grudnia) odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, dyrektor "jedynki" Marek Sobczak, starosta Lidia Czechak oraz członek zarządu Mariusz Stolecki. Obecny był również Jarosław Szych - prezes Jarocińsko-Opoczyńskiego Stowarzyszenia "Wspólna Pamięć", którego celem jest nie tylko ocalenie pamięci o wspólnej, wojennej historii i jej kultywowanie, ale również podejmowanie działań i przedsięwzięć służących integracji mieszkańców Jarocina i Opoczna, które obecnie są miastami partnerskimi.  

 Złożenie kwiatów i znicza poprzedziło wystąpienie Emilii Zdrojowej, która w momencie wywózki miała zaledwie trzy lata. Jak przyznała dobrze pamięta okres okupacji, ale zna tamte wydarzenia ze wspomnień osób najbliższych oraz innych wywiezionych rodzin. Przyznała, że jest bardzo wdzięczna mieszkańcom Opoczna za to, że im pomogli w 1939 roku.

 

 

W najbliższą niedzielę 11 grudnia będzie okazja, aby w czasie mszy św. o godz. 12.00 w kościele św. Antoniego Padewskiego modlić się w intencji wypędzonych oraz osób, które udzieliły im pomocy i schronienia. 

Przedstawiciele gminy Opoczno przyjadą do naszego miasta w kolejny piątek 16 grudnia. Wtedy to w auli ZSP nr 1 w Jarocinie (ul. Franciszkańska 1) odbędzie się przedstawienie "Gdzieś daleko stąd..." w wykonaniu Teatru Usta Usta z Poznania. Sztuka powstała w oparciu o wspomnienia wypędzonych poznaniaków. Będzie to również okazja do kolejnego spotkania z osobami z Ziemi Jarocińskiej, które były uczestnikami tamtych wydarzeń i doświadczyły co tak naprawdę znaczy stracić dom, cały dobytek i znaleźć się w zupełnie nieznanym miejscu zdanym na łaskę i niełaskę losu. Spektakl rozpocznie się o godz. 18.00. Bilety w cenie 25 zł można nabyć w kasie kina "Echo" i na www.bilety24.pl.  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama