Inicjatorem wydarzenia, które odbywa się już po raz drugi jest pochodzący z Jarocina Lech Krychowski. Jego stryj - Edward był jednym ze skazanych na śmierć. 25-letni pomocnik maszynisty został stracony za to, że kolportował nielegalne wydawnictwo. To on też podjął starania, aby jarociniacy poznali historię, która do tej pory była mało znana. Dzięki jego determinacji we wrześniu 2022 roku odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona redaktorom, kolporterom i współpracownikom "Dla Ciebie, Polsko". W maju zeszłego roku po raz pierwszy odprawiona została msza św. w intencji cichych bohaterów z okresu okupacji oraz odbyła się uroczystość pod tablicą. W najbliższą niedzielę (26 maja) Eucharystię zaplanowano na godz. 12.30. Po jej zakończeniu, przed kościołem harcerze przeprowadzą Apel Pamięci i nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy. Organizacją uroczystości zajmuje się Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Kogo upamiętnia tablica na krużgankach kościoła św. Marcina w Jarocinie?
W sierpniu 1942 r. w powiecie jarocińskim, pleszewskim i w Borku aresztowano i straszliwie torturowano w więzieniach w Środzie, Rawiczu, Legnicy i w Forcie VII w Poznaniu ponad stu członków Tajnej Organizacji Konspiracyjnej związanych z gazetą konspiracyjną „Dla Ciebie Polsko”. Wszyscy trafili do obozów koncentracyjnych i więzień. Wielu z nich nie przeżyło. Część z nich zostało skazanych na śmierć, a wyroki wykonano na gilotynie. Wśród tych, którzy oddali życie za marzenia o wolnej Ojczyźnie, było 10 mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. W tym roku, w maju minęło 81 lat od ich męczeńskiej śmierci.
Wraz z Edwardem Krychowski, Alojzym Gryglem, Janem Marciniakiem i Janem Stróżyńskim 5 maja w Dreźnie został ścięty również brat Grzegorz Bolesław Frąckowiak, werbista, który został przez papieża Jana Pawła II ogłoszony błogosławionym wraz z 107 innymi męczennikami z okresu II wojny światowej. To jedyna osoba pochodząca z naszego terenu wyniesiona na ołtarze.
- Maria Banaszak, działaczka społeczna z Witaszyc, lat 30
- Stanisław Banaszak, chorąży Wojska Polskiego z Witaszyc, mąż Marii, lat 45
- Wincenty Figaj, szewc z Tarzec, lat 36
- brat Grzegorz Bolesław Frąckowiak, zakonnik, werbista z Łowęcic, lat 31
- Alojzy Grygiel, nauczyciel z Ruska, lat 26
- Edward Krychowski, kolejarz, pomocnik maszynisty z Jarocina, lat 25
- Jan Marciniak, podoficer Wojska Polskiego z Jarocina, lat 33
- Jan Parowicz, kupiec z Jaraczewa, lat 52
- Jan Stróżyński, urzędnik z Jarocina, lat 44
- Jan Szczepański, stelmach z Annapola, lat 40
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.