Reklama

Reklama

Radni podjęli uchwałę o ustanowieniu dnia pamięci. Pierwsza uroczystość już jutro

Opublikowano: sob, 7 gru 2019 16:48
Autor:

Radni podjęli uchwałę o ustanowieniu dnia pamięci. Pierwsza uroczystość już jutro - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

8 grudnia został ustanowiony wczoraj uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach.

 

 

8 grudnia przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1.200 mieszkańców powiatu jarocińskiego.

 

W związku z tym jutro, czyli w niedzielę 8 grudnia o godz. 12.00 w kościele św. Antoniego z Padwy zostanie odprawiona msza św. w intencji wypędzonych jarociniaków i tych, którzy ich przyjęli do swoich domów w Opocznie i na Ziemi Opoczyńskiej. Po mszy św. na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie zostanie odsłonięta ufundowana przez Gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia.

Także w niedzielę 8 grudnia o godz. 16.00 w Kamienicy Kultury odbędzie się pokaz 50-minutowego filmu dokumentalnego o wypędzeniach jarociniaków do Opoczna. Wstęp wolny.

 

12 grudnia na ścianie budynku na opoczyńskim rynku zostanie odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków.

 

Muzeum Regionalne w Jarocinie (II piętro ratusza) prosi o kontakt osoby, które były wypędzone lub ich rodziny, w celu spisania lub nagrania ich wspomnień.

***

Celem niemieckiej polityki w okresie II wojny światowej na obszarze tzw. Kraju Warty - obszaru wcielonego do Rzeszy była „germanizacja ziemi, czyli usunięcie z niej obcych etnicznie oraz rasowo narodów, a następnie zasiedlenie odpowiednio dobraną ludnością niemiecką”.

Założenia tej polityki były realizowane także w Jarocinie i na terenie Ziemi Jarocińskiej już od pierwszych tygodni wojny. Najpierw w październiku 1939 roku do getta w Łodzi zostali wywiezieni jarocińscy Żydzi. W grudniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarociniakom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw, 8 grudnia Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m. in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. W pierwszym transporcie znalazło się około 1200 osób. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Miejscowy

  Zero szacunku do tragedii naszych przodków i ich wybawicieli. Typowy neo....!

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  Lepaj

  Panie Robercie może Pan też w ramach solidarności z wypędzonymi wyprowadzi się gdzieśmy Jarocina daleko daleko?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Obserwator

  Gdzie można zobaczyć listę wypędzonych i czy jest taka?