Reklama

Powstanie nowe stowarzyszenie w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Robert Kaźmierczak

Powstanie nowe stowarzyszenie w Jarocinie - Zdjęcie główne

Powstaje stowarzyszenie osób, które były wypędzone z powiatu jarocińskiego do Opoczn | foto Robert Kaźmierczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powstaje stowarzyszenie osób, które w czasie II wojny światowej były wypędzone z powiatu jarocińskiego do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. Spotkanie założycielskie odbędzie się w piątek 7 stycznia Kultury przy Rynku 17 w Jarocinie.

Reklama

Inicjatorem powołania stowarzyszenia jest Jarosław Szych - syn wypędzonego z Jarocina Kazimierza Szycha, który na ziemi opoczyńskiej trafił do partyzantki, do oddziału Armii Krajowej. Pomysłodawca zaproponował, aby organizację założyli zarówno dziś osiemdziesięcio- i dziewięćdziesięcioletni wypędzeni w 1939 roku, jak również ich dzieci i wnukowie, a także osoby zainteresowane historią Jarocina. Pozytywnie na propozycję przynależności do stowarzyszenia odpowiedzieli również opocznianie, m. in. zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski i dyrektor  opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski, którzy są zaangażowani w poszukiwanie opoczyńskich rodzin, u których schronienie na pięć lat wojennej tułaczki znaleźli mieszkańcy Jarocina i powiatu jarocińskiego.

Celem stowarzyszenia ma być m. in. dokumentowanie i popularyzacja wspólnej historii jarocinian i opocznian oraz podtrzymywanie pamięci o tamtych wydarzeniach, które, mimo że miały miejsce w tragicznych okolicznościach, pozostają przykładem na to, jak Polacy potrafili zachować się solidarnie. - Na spotkanie założycielskie zapraszamy każdego zainteresowanego tym tematem, chcemy bowiem udokumentować fragment historii naszych rodzin, Jarocina i naszego powiatu - mówi Jarosław Szych. Spotkanie założycielskie odbędzie się w piątek 7 stycznia o godz. 17.00 w Kamienicy Kultury (Rynek 17) w Jarocinie.

Opoczno jest od 2019 roku miastem partnerskim Jarocina. W 1939 roku Niemcy wypędzili do Opoczna około 1.200 mieszkańców powiatu jarocińskiego, których na kilka lat przyjęli do swoich domów mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości. W 2019 roku na budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, dawnych zabudowaniach klasztornych, w których Niemcy urządzili obóz  przesiedleńczy, została odsłonięta tablica upamiętniająca wypędzenia. Podobna znajduje się na jednej z kamienic na rynku w Opocznie. Cztery lata temu stowarzyszenie JAROCIN XXI wyprodukowało film dokumentalny „Podróż do miejsc nakazanych” stworzony przez Amatorski Klub Filmowy JAR o wypędzeniach jarocinian do Opoczna. W 2018 roku Muzeum Regionalne w Jarocinie wydało książkę „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” spisane przez przedwojennego jarocińskiego lekarza dr. Leona Idaszewskiego. W połowie 2021 roku w szkole w Golinie został pokazany spektakl o patronce placówki Helenie Moszczeńskiej, która także była wypędzona do Opoczna. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy