- Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Mieszkańcy protestują
- Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Inspektorzy WIOŚ-iu stwierdzili odory w „ZGO”
- Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Gmina stworzy mapę uciążliwych zapachów
- Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Rekonesans terenowy
- To jest nie do zniesienia. Mieszkam na osiedlu Polna. Miałam w nocy otwarte okno balkonowe, bo przy tej temperaturze nie da się inaczej. Obudziłam się z potwornym bólem głowy i wtedy poczułam ten obrzydliwy smród. To nie da się opisać, jakby zgniłe resztki jedzenia czy coś podobnego. Tak okropny, że mnie zemdliło - opisywała sytuację jedna z mieszkanek Jarocina.
Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Mieszkańcy protestują
Nikt jednak poważnie - a już na pewno skutecznie - nie zajął się problemem. Ludzie najczęściej, jako źródło smrodu wskazywali Zakład Gospodarowania Odpadami (obecnie Wielkopolskie Centrum Recyklingu) [o tym pisaliśmy więcej TUTAJ].Zarząd przedsiębiorstwa odpierał jednak zarzuty.
(…) „Sytuacja występowania odorów na terenie gminy powtarza się każdego roku w podobnych okresach czasowych. Źródłem występowania odorów są prace polowe prowadzone po okresie żniw, polegające na wywożeniu na pola obornika i innych nawozów organicznych. Brak szybkiego zaorania obornika, połączony z wysoką temperaturą, negatywnie oddziałuje na mieszkańców w okolicy” - pisało kierownictwo gminnej spółki w specjalnie wydanym oświadczeniu.
Fetor odczuwalny w Jarocinie stawał się coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców. W tej sytuacji kilku z nich zainicjowało akcję protestacyjną. Na płotach niektórych posesji powieszone zostały transparenty z hasłami „Stop dla smrodu w gminie Jarocin” [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ].
Poza tym mieszkańcy zaczęli pisać pisma do kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w których zgłaszali fakt uciążliwych zapachów [szeczgóły TUTAJ].
Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Inspektorzy WIOŚ-iu stwierdzili odory w „ZGO”
Pokłosiem tych zgłoszeń była kontrola, którą w „ZGO” przeprowadziła kaliska delegatura WIOŚ-u.Inspektorzy stwierdzili wówczas:
- Odory zostały stwierdzone. Nie pochodzą one ze składowiska, ale z innych miejsc na terenie zakładu. Nasi kontrolerzy zaobserwowali, że najwięcej z magazynowania odpadów zielonych. To są ustalenia organoleptyczne, ponieważ nie ma miernika zapachów - informował wówczas Jakub Kaczmarek, kierownik kaliskiej delegatury IOŚ w Poznaniu.
„ZGO” zaskarżyło jednak ustalenia zawarte w protokole pokontrolnym. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ zarząd spółki „nie zgadzał się ze stanowiskiem prezentowanym przez WIOŚ w tym dokumencie” [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że „skarga jest bezzasadna” i odrzucił ją w całości.
Jednak zarząd „ZGO” z tym rozstrzygnięcie też się nie zgodził i odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. NSA nie wydał jeszcze postanowienia w tej sprawie.
Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Gmina stworzy mapę uciążliwych zapachów
Tymczasem prezes „ZGO” Witosław Gibasiewicz podpisał właśnie umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską reprezentowaną przez prof. Izabelę Sówkę. Uczelnia ma „wesprzeć Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie w zakresie poszerzenia wiedzy o uciążliwościach zapachowych i ich oddziaływaniu zapachowym”.W komunikacie na ten temat czytamy:
„Celem współpracy jest prowadzenie projektów badawczych i dydaktycznych skupiających się głownie na oddziaływaniu na środowisko, w tym szczególnie zapachowym, instalacji eksploatowanych przez WCR.”
Umowa obejmuje współpracę w zakresie:
- prowadzenia wspólnych badań naukowych, realizowania projektów dydaktycznych w dziedzinie wzajemnych zainteresowań,
- udostępniania terenu Zakładu w celu wykonywania poborów, pomiarów, badań związanych z wspólnymi projektami,
- udostępnianie i wymiana informacji i dokumentów związanych z działalnością zakładu i wykonywanymi projektami,
- wspólnego uczestnictwa w międzynarodowych projektach naukowych,
- wspólnego organizowania sympozjów, seminariów i konferencji naukowych, spotkań, eventów związanych z działalnością zakładu,
- rozwoju innych form współpracy ustalonych przez obie strony.
- Współpraca z Politechniką Wrocławską jest dla nas bardzo istotna, między innymi ze względu na podjęte przez gminę Jarocin działania, związane ze stworzeniem mapy uciążliwości zapachowych, mogących potencjalnie występować na terenie miasta i gminy. Chcemy cały czas udoskonalać naszą instalację, w tym procesy, które zachodzą na terenie zakładu, a współpraca ze specjalistami daje jeszcze większe możliwości samodoskonalenia - uważa Witosław Gibasiewicz, prezes WCR.
Politechnika Wrocławska zbada smród w Jarocinie. Rekonesans terenowy
Podpisanie umowy między „ZGO” z Politechniką Wrocławska poprzedziło przeprowadzenie rekonesansu terenowego, podczas którego - jak podaje „ZGO”:
„Zidentyfikowano źródła istotne w kształtowaniu zapachowej jakości powietrza. Oszacowano charakter i intensywności zapachu oraz stężenie zapachowe przy zastosowaniu olfaktometru terenowego Nasal Ranger ® (metoda olfaktometrii terenowej)” - czytamy w komunikacie na ten temat.
Wystosowaliśmy do „ZGO” pytania jakiego rodzaju „istotne w kształtowaniu zapachowej jakości powietrza źródła" zidentyfikowano w czasie rekonesansu terenowego i czekamy na odpowiedź spółki.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.