Reklama

PWIK zamontował biofiltr na przepompowni ścieków. Czy zneutralizuje uciążliwe zapachy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 22 kwi 2022 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PWIK zamontował biofiltr na przepompowni ścieków. Czy zneutralizuje uciążliwe zapachy?

Reklama

Z przepompowni na Ługach tak śmierdzi, że „nie można wysiedzieć w kościele”

W 2019 roku jedna z nich mówiła oburzona:

- Ja wszystko rozumiem, ale żeby w kościele tak śmierdziało? Nie dało się wytrzymać, no po prostu się nie dało. Ja wyszłam, bo nawet nie mogłam się skupić na modlitwie.

Źródłem nieprzyjemnych zapachów była przepompownia ścieków, która znajduje się w niedalekiej odległości od kościoła. Jest ona jedną z czterech, które tłoczą ścieki od strony Goliny do oczyszczalni w Cielczy. Pozostałe są zlokalizowane: przy ubojni drobiu w Golinie, w Siedleminie i na Bielawach.

- Zwracaliśmy się do burmistrza oraz do szefa jarocińskich sieci kanalizacyjnych, ale nic to nie pomogło - twierdzili mieszkańcy.

Petycja w sprawie smrodu z przepompowni na Ługach

W tej sytuacji rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją do burmistrza Jarocina w tej sprawie.

- Okazuje się, że jest bardzo wielu chętnych, żeby poprzeć nasz postulat. Kiedy zakończymy akcję, petycja trafi na biurko burmistrza - zapowiadał miejski radny i mieszkaniec Ługów - Zbigniew Surdukowski (PiS).

Z kolei ówczesny prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie Remigiusz Nowojewski informował, że podjął szereg działań, aby zniwelować nieprzyjemne zapachy.

- Sprawdzamy to na bieżąco i pracownicy twierdzą, że nie ma tam w tej chwili żadnych nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo czekamy na takie samo działanie ze strony energetyki, czyli zwiększenie zasilania na przepompowni przy kościele na Ługach. Tam też jest na razie tylko jedna pompa. Chcemy to zmienić, ale póki co technicznie nie jest to możliwe - wyjaśniał.

Biofiltr ma zneutralizować uciążliwe zapachy z przepompowni na Ługach

Po trzech latach burmistrz Jarocina Adam Pawlicki poinformował:

„Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Ługów, którzy narzekali na uciążliwe zapachy w okolicy przepompowni ścieków. PWIK zamontował tam biofiltr, który zneutralizuje uciążliwe zapachy” - napisał w mediach społecznościowych

Działanie biofiltrów polega na oczyszczaniu gazów na drodze przemian biochemicznych z udziałem mikroorganizmów, które powodują przekształcanie zanieczyszczeń w trwale nieszkodliwe substancje chemiczne.

- Ten biofiltr charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością złowonnego powietrza, które oczyszcza i wyrzuca poprzez komin wyziewny do atmosfery. Oczyszcza gazy procesowe, które powstają na tej przepompowni ścieków. Urządzenie charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością oraz wysoka efektywnością działania - wyjaśnia Elżbieta Kostka z jarocińskiego PWiK-u.

Przy przepompowni na Ługach bardzo częstym widokiem jest ekipa obsługująca sieć kanalizacyjną. Robotnicy z wozem asenizacyjnym pojawili się tam również w tym tygodniu.  

Czy zamontownie biofiltra rzeczywiście zneutralizowało uciążliwe zapachy? Piszcie w komentarzach. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy