Reklama

Gmina wybudowała gazociąg do Farmio w Golinie. Czy burmistrz Jarocina ma z tym coś wspólnego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Gmina wybudowała gazociąg do Farmio w Golinie. Czy burmistrz Jarocina ma z tym coś wspólnego? - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin wybudowała gazociąg do zakładu Farmio w Golinie. Co wspólnego z nim ma burmistrz Jarocina? | foto Fot. Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin wybudowała gazociąg do Farmio w Golinie. Czy burmistrz Jarocina ma z tym coś wspólnego?

Reklama

W 2018 roku gmina Jarocin zleciła spółce Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji budowę gazociągu z Jarocina do nowej ubojni drobiu Farmio w Golinie.

PWiK Jarocin sprzedał gazociąg gminie 

Po wykonaniu zadania PWiK odsprzedał rurociąg gminie Jarocin za 6 mln zł. Ta jednak nie zamierzała zatrzymać sieci - planowała ją dalej zbyć - Polskiej Spółce Gazownictwa. W budżecie na 2019 rok zapisano nawet ponad 7 mln zł z tej transakcji.

Negocjacje i finalizacja sprzedaży przeciągały się jednak i ostatecznie pieniądze do kasy gminy nie wpłynęły. W tej sytuacji, żeby uzupełnić brak, gmina musiała wyemitować obligacje [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Sprawa znalazła swój finał wiosną 2020 r. Gmina, co prawda nie sprzedała wtedy gazociągu, ale podpisała umowę dzierżawy z Polską Spółką Gazownictwa. Parafowano ją na czas nieokreślony. I to PSG jest teraz wyłącznym zarządcą rurociągu do Goliny.

Opłata dzierżawna regulowana jest z dołu, czyli za miniony okres rozliczeniowy, którym jest rok kalendarzowy, a jej wysokość zależy od ilości sprzedanego i przesałanego gazu - usłyszeliśmy pytając o warunki umowy. 

Dlaczego w latach 2020 i 2021 PSG nie zapłaciło gminie Jarocin czynszu dzierżawnego?

„Opłata jest naliczana w momencie, gdy sprzedaż gazu w danym roku kalendarzowym przekroczy 30.000 metrów sześciennych. W latach 2020 i 2021 sprzedaż nie przekroczyła tej wielkości” - informuje Urząd Miejski w Jarocinie.

Farmio się nie podłączyło się do gazociągu w Golinie  

Całe przedsięwzięcie budziło wiele kontrowersji wśród radnych miejskiej opozycji. Burmistrz Adam Pawlicki bronił podjętych decyzji.

- Budowa tego gazociągu miała określony cel - była warunkiem powstania nowego zakładu w Golinie. To nie były pieniądze wyrzucone w błoto, bo mamy na naszym terenie duży zakład pracy, który zatrudnia ludzi i płaci podatki - argumentował.

Problem w tym, że Farmio ostatecznie nie zdecydowało się na ten rodzaj paliwa i nie podłączyło się do gazociągu. Chcieliśmy się dowiedzieć o przyczyny takiej decyzji, a także jakiego paliwa w tej sytuacji używa ogromny zakład. Przedstawiciele zarządu golińskiego Farmio twierdzą jednak, że nie mogą udzielać informacji na ten temat. 

Okazuje się, że Farmio to nie jedyny zakład, do którego prowadzi gazociąg. Został on bowiem pociągnięty znacznie dalej, między innymi do Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Drobud i pobliskich firm, takich jak Etos czy Romgos.
 

- Jeśli już budowaliśmy gazociąg to nie dla jednej firmy tylko dla całej strefy ekonomicznej. W tej chwili wszystkie główne zakłady na tym terenie mają dostęp i mogą się podłączyć do sieci gazowej - tłumaczy Adam Pawlicki.

Gazociąg w Golinie. Czy burmistrz Jarocina czerpie korzyści z dzierżawy?

Tymczasem radni miejskiej opozycji twierdzą, że gazociąg przebiega przez prywatne działki burmistrza Jarocina i chcą wiedzieć, jakie korzyści czerpie z tego tytułu włodarz gminy.

Urząd Miejski w Jarocinie w odpowiedzi na nasze pytania w sprawie, przyznaje, że gazociąg rzeczywiście przebiega przez grunty Adama Pawlickiego.

Z przesłanej nam informacji wynika, iż jedyną opłatą, która została uiszczona na rzecz Adama Pawlickiego, było jednorazowe wynagrodzenie (ustalone na podstawie operatu szacunkowego) w wysokości 6.536 zł, które przed wydzierżawieniem gazociągu - w 2018 roku, wypłaciła mu gminna spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

„Wskazana służebność przesyłu na nieruchomości Adama Pawlickiego obejmuje między innymi prawo posadowienia urządzeń na nieruchomości na głębokości ok 1,1 m do ok. 1,3 m i szerokości 0,225 m (na odcinku o. 329,5 m) oraz 0,355 m (na odcinku ok. 24 m)” - czytamy w informacji jarocińskiego urzędu miejskiego.      

Co myślicie o sprawie? 

CZYTAJ TAJŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy