Reklama

Gmina Jarocin pozyskuje kolejne pieniądze. Tym razem na inwestycje w Wilkowyi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin pozyskuje kolejne pieniądze. Tym razem na inwestycje w Wilkowyi.

Reklama

Młyn nad Lutynią do remontu - remont zaczął się od dachu

Po jakimś czasie rozpoczął się remont tego jednego z ważniejszych turystycznych obiektów Ziemi Jarocińskiej [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ].

- Najpilniejszą rzeczą do zrobienia jest nowy dach. Trzeba to wykonać jak najszybciej. W najgorszym stanie okazało się poszycie, belki wydają się jeszcze zdrowe - mówił w lipcu 2020 roku Adam Pawlicki.

Gmina na wymianę dachu pozyskała 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W kolejnym etapie samorząd będzie starał się o pozyskanie środków na dalszą modernizację zabytkowego budynku, w tym wymianę elewacji. Projekt został oszacowany na 550 tysięcy złotych.

Czy burmistrzowi Jarocina uda się odtworzyć zaporę przy młynie nad Lutynią?

Jarociński samorząd planuje również odtworzenie zapory na Lutyni, która była nieodłączną częścią infrastruktury młyna.

- Od wielu lat starałem się o to, żeby odtworzyć zalew, który był na Lutyni. Wielokrotnie się to nie udawało. Ciek wodny podlegał bowiem pod zarząd województwa wielkopolskiego. W tej chwili zmieniła się sytuacja - Lutynia podlega pod Wody Polskie - wyjaśnia burmistrz Adam Pawlicki.

Włodarz gminy spotkał się dyrektorem Wód Polskich w Poznaniu.

- Zaproponowałem, żeby odtworzyć zalew i zaporę, jaka była na Lutyni przed 1943 rokiem, kiedy nastąpiło przerwanie wału i zalew został zniszczony. Dyrektor pozytywnie podszedł do tej propozycji - przyznaje burmistrz, który zadeklarował chęć udziału gminy w przedsięwzięciu.

I zapowiedział wizytę szefa Wód Polskich w Wilkowyi, w celu przeprowadzenia analizy możliwości odtworzenia jazu wodnego na Lutyni.

- Jeżeli tylko będzie taka wola, ja ze swojej i ze strony gminy zrobię wszystko, aby odtworzyć zaporę przy młynie - może w innej formie - deklaruje Adam Pawlicki.

Blisko kilometr ścieżki rowerowej do młyna nad Lutynią - jak nią pojedziemy?

Zanim jednak nastąpi dalszy remont młyna, gmina ma zamiar wybudować blisko kilometr ścieżki rowerowej w Wilkowyi [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Ścieżka połączy się z już istniejącą przy drodze powiatowej w Annapolu, co uzupełni kolejną pętlę tras dla miłośników jednośladów.

Nowa trasa rowerowa poprowadzi nową Aleją Światowego Dnia Roweru z Jarocina w kierunku Wilkowyi. Tam ścieżka mija młyna nad Lutynią i dalej - poprzez malownicze tereny nad rzeką Lutynią - kieruje się w kierunku Annapola, a następnie do Jarocina.

Gmina Jarocin na budowę nowej ścieżki rowerowej pozyskała niecałe 252 tysiące złotych środków unijnych.

Budowa nowej ścieżki rowerowej planowana jest jeszcze w tym roku, jednak to, czy to założenie dojdzie do skutku, zależy od rozstrzygnięć procedury przetargowej.

Burmistrz Jarocina z kluczem w ręce mówi o planach dotyczących młyna nad Lutynią

O wszystkich planach dotyczących młyna nad Lutynią burmistrz Jarocina poinformował w nagraniu wideo w mediach społecznościowych. Atrybutem, z którym wystąpił był duży, stary klucz do drzwi młyna.    

Włodarz gminy Jarocin tak mówił o zabytkowym obiekcie i ścieżce rowerowej, która będzie do niego prowadziła:

- To będzie prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie naszego powiatu. Ku uciesze mieszkańców oraz turystów, którzy będą wspaniałą ścieżką rowerową z Jarocina zwiedzać te okolice.

 

Co myślicie o planach burmistrza Jarocina, jak oceniacie zakup młyna nad Lutynią przez gminę i pomysł budowy ścieżki rowerowej do zabytkowego obiektu - piszcie swoje opinie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy