Reklama

Firma przerwała prace przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Mieszkańcy są oburzeni [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozkopane pobocza przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Mieszkańcy są oburzeni.

Reklama

O złym stanie ulicy Siedlemińskiej w Jarocinie pisaliśmy wielokrotnie. Droga jest w kiepskim stanie technicznym, nie ma przy niej chodnika ani przystanku autobusowego, a wąskie pobocze naraża dzieci dojeżdżające do szkół na niebezpieczeństwo [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]. Właścicielem drogi jest powiat. Póki co jednak nie ma pieniędzy na jej komplksową przebudowę.

Powiat chce, aby ulicę Siedlemińską przejęła gmina

Trakt prowadzi do osiedli mieszkaniowych, które w ostatnim czasie powstawały tam, jak grzyby po deszczu. To tam między innymi znajdują się mieszkania czynszowe pobudowane przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego [o tym pisaliśmy więcej TUTAJ].

Dlatego powiat zwrócił się do gminy Jarocin, aby ta przejęła ulicę, która - zdaniem starosty - „ze względu na powstanie osiedli mieszkań czynszowych stała się typową miejską drogą”.

„Każda z propozycji przekazania gminie ulicy Siedlemińskiej spotykała się w ostatnich latach z odmową burmistrza Jarocina. (…)” - napisała jakiś czas temu Lidia Czechak.   

Wreszcie pod koniec czerwca ubiegłego roku doszło do przełomu we wzajemnych kontaktach i burmistrza Adam Pawlicki spotkał się ze starostą Lidią Czechak [szczegóły TUTAJ].

- Rozmowa była, myślę bardzo dobra. Wyjaśniliśmy sobie kilka kwestii, między innymi problem ulicy Siedlemińskiej. Zaproponowałem, że gmina pokryje połowę kosztów przebudowy odcinka do torów wraz z chodnikiem - informował wówczas Adam Pawlicki.

JLA obiecało wiatę przystankową przy ul. Siedlemińskiej

Niezależnie od tego wicestarosta Katarzyna Szymkowiak zapowiedziała:

- Skanalizujemy kawałek rowu i tam zostanie wyznaczone miejsce na przystanek autobusowy. Mamy zapewnienie prezesa Jarocińskich Linii Autobusowych, że jak tylko zostanie przygotowane miejsce, ustawią tam wiatę przystankową i te warunki dla oczekujących na autobus będą znacznie lepsze.

Starostwo planowało również zbudować chodnik o długości około 300 m między osiedlem mieszkań czynszowych a ulicą Sadową. Na tym odcinku poza chodnikiem z odwodnieniem mają powstać też dwa wyniesione przejścia dla pieszych [więcej szczegółów na temat działań powiatu w tym temacie znajdziesz TUTAJ].

Przy ulicy Siedlemińskiej powstaną dwa przejścia dla pieszych

Starostwo wystąpiło o dodatkowe środki na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych.

Jedno przy przystanku autobusowym wraz z chodnikiem. Tu dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło ponad 160 tys. zł. A całkowita wartość robót to nieco ponad 200 tys. zł. Brakującą kwotę powiat dołoży z własnego budżetu.

Drugie przejście z chodnikiem powstanie przy skrzyżowaniu ul. Siedlemińskiej z ul. Sadową. Pozyskane dofinansowanie na to zadanie to nieco ponad 130 tys. zł - całkowita wartość robót budowlanych to ponad 160 tys. zł

Roboty przy ulicy Siedlemińskiej - wykonawca zszedł z placu budowy

Tymczasem mieszkańcy informują nas, że prace przy ulicy Siedlemiskiej zostały przerwane.

- Od jakichś trzy tygodni firma się tu nie pojawia. Rów zasypali piaskiem i jak są wiatry, to tylko tak tym piaskiem hula, a jak pada, to jest błoto. Po prostu robota nieskończona, zwały piasku leżą i nastąpił stop. Teraz nie ma ani chodnika, ani pobocza i na przykład dzieci to strach tam puścić. A te, które czekają na autobus, stoją w tym piachu. Nie wiem, co się dzieje, czy skończyły się pieniądze, czy co? Proszę o interwencję - zwrócił się do nas jeden z mieszkańców ulicy Siedlemińskiej.       

Wicestarosta Katarzyna Szymkowiak poproszona przez nas o wyjaśnienie sytuacji, tłumaczy, że starostwo przekazało plac budowy wykonawcy i wyznaczyło termin zakończenia prac.

- Od tego czasu nie mamy wpływu na to, jak on realizuje roboty na poszczególnych odcinkach - twierdzi zastępca starosty.

Wykonawca - Związek Spółek Wodnych z Jarocina, w ramach zadania zleconego przez powiat buduje przejścia dla pieszych i niezbędną infrastrukturę nie tylko przy ulicy Siedlemińskiej, ale i w Mieszkowie i Prusach.

- Całe to zadanie ma wykonać do końca sierpnia i w trakcie my nie mamy wpływu na to jak on to wykonuje. Nie mamy żadnego narzędzie, żeby przymusić firmę, żeby budowała w tym a nie innym miejscu - tłumaczy Katarzyna Szymkowiak.

Na argument sierpniowego terminu zakończenia prac powołuje się też dyrektor Związku Spółek Wodnych w Jarocinie.

- Do tego czasu my musimy się wywiązać z umowy. Dlatego ustalamy sobie plan działania i według niego pracujemy. Myślę, że mieszkańcy mają teraz łatwiej do przejścia niż przedtem. Wcześniej było nieutwardzone pobocze, a teraz jest zasypane i znacznie szersze - uważa Gerard Telega.

Szef spółek wodnych zapowiada, że od poniedziałku - 13 czerwca prace przy ulicy Siedlemińskiej zostaną wznowione.   

 

Co sądzicie na temat zamieszania wokół ulicy Siedlemińskiej - czy gmina powinna przejąć ulicę, która prowadzi do mieszkań czynszowych?

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy