Reklama

Biskup senior Edward Janiak złamał zakaz, żeby się zaszczepić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Biskup senior Edward Janiak złamał zakaz, żeby się zaszczepić - Zdjęcie główne

Biskup senior Edward Janiak złamał zakaz, żeby się zaszczepić | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze niedawno dziennikarze próbowali ustalić miejsce zamieszkania emerytowanego biskupa Edwarda Janiaka. Nikt nie posiadał takich informacji - ani kuria kaliska, wrocławska, w której wcześniej był biskupem pomocniczym. Teraz okazuje się, że przebywa na terenie diecezji kaliskiej. Złamał tym samym zakaz wydany przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Na stronie internetowej pojawiło się oświadczenie podpisane przez rzecznika prasowego księdza Michała Włodarskiego.

"W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie. Ze względu na obowiązujące biskupa Edwarda Janiaka ograniczenia nałożone przez Stolicę Apostolską biskup kaliski poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską" - czytamy w komunikacie. 

Przypomnijmy, że przejście w październiku biskupa Edwarda Janiaka na wcześniejszą emeryturę, jak również zakaz przebywania na terenie diecezji kaliskiej oraz uczestniczenia w celebracjach i wydarzeniach świeckich, który pod koniec marca wydała Stolica Apostolska, związane są z filmem "Zabawa w chowanego" autorstwa braci Sekielskich. To właśnie w nim pokazano, że biskup Janiak po uzyskaniu wiedzy na temat czynów, jakich miał się dopuścić ksiądz Arkadiusz H. wobec osób nieletnich, gdy był wikariuszem w parafiach w Sycowie i Pleszewie, najpierw odwołał kapłana z funkcji proboszcza w Chwaliszewie (pow. krotoszyński), ale po roku przerwy mianował go kapelanem w kaliskim szpitalu tzw. okrąglaku. Ostatecznie jednak sprawa trafiła do prokuratury. W trakcie gromadzenia materiałów zgłoszono kolejne przypadki, w których sprawcą był suspendowany obecnie ksiądz Arkadiusz H. Większość spraw uległa przedawnieniu, dlatego proces dotyczył tylko jednej z ofiar, młodszego z braci, którzy byli wykorzystywani seksualnie w Pleszewie. W czasie pierwszej rozprawy Arkadiusz H. przyznał się do winy. Został skazany na 3 lata więzienia. Wyrok nie zdążył się uprawomocnić, ponieważ wniesiono apelację. 

Dlaczego biskup Edward Janiak przebywa na terenie diecezji? Jak wynika z ustaleń "Głosu Wielkopolskiego", miał przyjechać tymczasowo w związku z terminem przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Miał ją otrzymać w piątek. Złoczew znajduje się co prawda w powiecie sieradzkim na terenie województwa łódzkiego, ale stanowi część diecezji kaliskiej. W tym miejscu został wybudowany Dom Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. Św. Józefa. O jego budowę zabiegał w przeszłości biskup Janiak i tam właśnie miał się zatrzymać.

Na razie nie wiadomo czy i ewentualnie jakie sankcje za złamanie nakazu Watykanu zostaną nałożone na byłego biskupa kaliskiego.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy