Reklama

Biskup Edward Janiak nie wróci do diecezji kaliskiej. Są dodatkowe zakazy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Biskup Edward Janiak nie wróci do diecezji kaliskiej. Są dodatkowe zakazy - Zdjęcie główne

Biskup Edward Janiak nie wróci jednak do diecezji kaliskiej jako emerytowany ordynariusz. Jest decyzja | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj ukazał się komunika Nuncjatury Apostolskiej w sprawie emerytowanego biskupa Edwarda Janiaka.

Reklama

Diecezja Kaliska poinformowała na swojej stronie internetowej o otrzymaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka:

Działając na podstawie przepisów kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją. 
W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: 

  1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.
  2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.
  3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz ,,Fundacji św. Józefa'', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.
 

Diecezja kaliska przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej, zastosuje się do nich i nie będzie ich komentować, ponieważ nie posiada ku temu kompetencji.

Takie same konsekwencje spotkały również abp Sławoja Leszka Głodzia.

 

Biskup Edward Janiak był drugim ordynariuszem diecezji kaliskiej. W październiku przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Decyzja związana była z  emisją filmu "Zabawa w chowanego". Dzieło braci Sekielskich pokazało trzy historie mężczyzn, którzy jako dzieci byli wykorzystywani przez księdza Arkadiusza H. Gdy w 2016 roku w kurii kaliskiej pojawili się rodzice jednej z ofiar kapłana, bsikup Janiak nie chciał z nimi rozmawiać. Uważał, że zgłoszenia przestępstwa może dokonać tylko jego ofiara. Po tym spotkaniu odwołał jednak księdza z funkcji proboszcza w Chwaliszewie. Suspendowany obecnie kapłan nie poniósł jednak żadnych konsekwencji swoich czynów. Najpierw był rezydentem w jednej z parafii, a rok później został mianowany kapelanem kaliskiego szpitala.

W zeszym roku prokuratura postawiła Arkadiuszowi H. zarzuty [CZYTAJ TUTAJ]. Biskup Edward Janiak miał w czasie postępowania prowadzonego przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przebywać poza diecezją kaliską, ale pojawiły się informacje, że w sierpniu miał on łamać zakaz i odwiedzać zarówno swoją siedzibę, jak i kurię. Zasłynął też listami, jaki skierował najpierw do wiernych, w którym określił siebie jako ofiarę nagonki medialnej, a później do biskupów. W tym drugim zaatakował Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i Episkopat. 

8 marca zapadł wyrok w sprawie suspendowanego księdza Arkadiusza H., który ostatecznie przyznał się do winy. Został skazany na trzy lata więzienia.

 

W sobotę odbył się ingres biskupa Damiana Bryla do katedry kaliskiej św. Mikołaja.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy