Reklama

Biskup Edward Janiak nie wróci do diecezji kaliskiej. Są dodatkowe zakazy

Opublikowano: 29 marca 2021 10:46
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Biskup Edward Janiak nie wróci do diecezji kaliskiej. Są dodatkowe zakazy - Zdjęcie główne

Biskup Edward Janiak nie wróci jednak do diecezji kaliskiej jako emerytowany ordynariusz. Jest decyzja | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj ukazał się komunika Nuncjatury Apostolskiej w sprawie emerytowanego biskupa Edwarda Janiaka.

Reklama

Diecezja Kaliska poinformowała na swojej stronie internetowej o otrzymaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka:

Działając na podstawie przepisów kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją. 
W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: 

 1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.
 2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.
 3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz ,,Fundacji św. Józefa'', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

 

Diecezja kaliska przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej, zastosuje się do nich i nie będzie ich komentować, ponieważ nie posiada ku temu kompetencji.

Takie same konsekwencje spotkały również abp Sławoja Leszka Głodzia.

 

Biskup Edward Janiak był drugim ordynariuszem diecezji kaliskiej. W październiku przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Decyzja związana była z  emisją filmu "Zabawa w chowanego". Dzieło braci Sekielskich pokazało trzy historie mężczyzn, którzy jako dzieci byli wykorzystywani przez księdza Arkadiusza H. Gdy w 2016 roku w kurii kaliskiej pojawili się rodzice jednej z ofiar kapłana, bsikup Janiak nie chciał z nimi rozmawiać. Uważał, że zgłoszenia przestępstwa może dokonać tylko jego ofiara. Po tym spotkaniu odwołał jednak księdza z funkcji proboszcza w Chwaliszewie. Suspendowany obecnie kapłan nie poniósł jednak żadnych konsekwencji swoich czynów. Najpierw był rezydentem w jednej z parafii, a rok później został mianowany kapelanem kaliskiego szpitala.

W zeszym roku prokuratura postawiła Arkadiuszowi H. zarzuty [CZYTAJ TUTAJ]. Biskup Edward Janiak miał w czasie postępowania prowadzonego przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przebywać poza diecezją kaliską, ale pojawiły się informacje, że w sierpniu miał on łamać zakaz i odwiedzać zarówno swoją siedzibę, jak i kurię. Zasłynął też listami, jaki skierował najpierw do wiernych, w którym określił siebie jako ofiarę nagonki medialnej, a później do biskupów. W tym drugim zaatakował Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i Episkopat. 

8 marca zapadł wyrok w sprawie suspendowanego księdza Arkadiusza H., który ostatecznie przyznał się do winy. Został skazany na trzy lata więzienia.

 

W sobotę odbył się ingres biskupa Damiana Bryla do katedry kaliskiej św. Mikołaja.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Amen

  To jest ta właśnie niezależność Państwa od Kościoła. To ta mafia w różowych czepkach decyduje A nie Polski wymiar sprawiedliwości.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Ola

  Normalny człowiek trafilby do pierdla na dlugie lata. A księża nie. Gdzie tu sprawiedliwość żadna. Jak dlamnie powinni byc opodatkowani. A ksieza pedofile majątki pozbierać przekazac na chorych. A jak chce emeryture do pracy z nimi do kopalni na ostatni poklad i tam pracować na kawalek chleba.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -3

  Jojo

  Kuba masz rację. Może już straż na paliwie służbowym nie będzie konwojowali exscelencjow na biezmowania i 1 komunie i prosić wierszykami o sakramenty.To ich obowiązek. Nie trzeba błagać i prosić. O motocyklistach nie wspomnę jak ich eskortują. Grajdol.Szkoda słów.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Karol

   Za co miał trafić co ty za głupoty piszesz

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -3

  Kuba

  Normalnie to by do pierdla trafił jeden z drugim, ale nie - zamiast tego pławią się w luksusach, o jakich nie śni się wielu porządnym ludziom. A co do tych "kar", które ich dotknęły - są one uja warte. Na takich kościelnych oligarchach nie robią one większego wrażenia, o ile robią na nich jakiekolwiek wrażenie. To tylko świadczy o tym, że Polska jest krajem bandyckim, a co do Watykanu - swoje za uszami ma, ale za rządów Franciszka zdaje się, że Stolica Apostolska robi więcej ws. pedofilii niż np. JP2. Takie są przynajmniej moje obserwacje

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

   Kuba

   Wprawdzie ci delikwenci w sutannach powinni być surowiej ukarani przez Watykan, ale chodzi mi o to, że jednak Franciszek robi trochę więcej ws. pedofilli w KK. Jednak z drugiej strony coś tam musi zrobić by poprawić wizerunek KK w obliczu ujawnianych przez światowe media skandali

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -3

  pablo

  Ataki był święty jak i reszta z kk .

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -3

  Ojojoj

  Cisza w komentarzach.Nikt nie chce uwierzyć,że to prawda?

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -3

   Jaa

   Myślę, że większość jest zszokowana tak "dotkliwą" karą ;)

   • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

    gminnik

    Jaką karę powinien zastosować KK wobec tych delikwentów? Oczywiście z uwzględnieniem rozdzielności Kościoła i Państwa.

    • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

     Kuba

     Jeśli chodzi o KK, to np. ekskomunika, odcięcie od pieniędzy kościelnych (w przypadku tych delikwentów emerytury), cokolwiek, by jak najsurowiej ich ukarać. Ale przede wszystkim państwo powinno ich ukarać, no a niestety w pisowskim szambie przestępcy w sutannach pławią się w luksusach, jakie nie śnią się wielu porządnym Polakom