Reklama

Biskup Edward Janiak atakuje abp. Wojciecha Polaka. Kolejny list biskupa kaliskiego

Opublikowano:
Autor:

Biskup Edward Janiak atakuje abp. Wojciecha Polaka. Kolejny list biskupa kaliskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od premiery filmu "Zabawa w chowanego" minął już miesiąc. Sprawa zaniedbań, których miał się dopuścić ordynariusz kaliski w sprawie księdza Arkadiusza H., trafiła do Stolicy Apostolskiej. Biskup Edward Janiak w tym czasie napisał dwa listy: do diecezjan z prośbą o modlitwę za niego, a w drugim zaatakował abp. Wojciecha Polaka, który dokonał zgłoszenia.

 

 

O pierwszym z listów pisaliśmy TUTAJ. Drugi został wystosowany w sobotę do biskupów. Portalowi Onet udało się dotrzeć do pełnej treści. Rzecznik diecezji potwierdził tylko, że takie pismo zostało wysłane.

 

W liście bp Edward Janiak sugeruje, że abp. Polak spotkał się w przeddzień obchodów urodzin Jana Pawła II z "wrogami Kościoła", czyli braćmi Tomaszem i Markiem Sekielskimi, autorami obu filmów dotyczących problemu pedofilii w Kościele. Jeśli takie spotkanie miałoby rzeczywiście miejsce, czemu zaprzeczają autorzy "Zabawy w chowanego", to musiałoby dojść do niej 15 lub 16 maja (film pojawił się w Internecie właśnie w sobotę 16 maja), więc trudno upatrywać tu jakiegoś związku z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, które przypadały 18 maja.

Poza tym z listu dowiadujemy się, że abp. Wojciech Polak został wybrany na delegata zajmującego się sprawami nadużyć wobec dzieci i młodzieży niejako wbrew woli biskupów uczestniczących w zeszłorocznej sesji Konferencji Episkopatu Polski. Podobna sugestia dotyczy powołania Fundacji św. Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom przestępstw seksualnych. Według biskupa Janiaka miała ona zostać powołana wbrew woli biskupów. Ordynariusz kaliski uważa, że został "osądzony i skazany przez abp. Polaka." Na koniec ostrzega innych biskupów, że mogą być następni. Pełna wersja listu biskupa kaliskiego dostępna jest w galerii. 

 

 

W odpowiedzi abp. Wojciech Polak wystosował krótki komunikat, w którym wyjaśnia, że jako delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży nie mógł postąpić inaczej po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego". Zawiadomienie Stolicy Apostolskiej jest w takim przypadku normalną procedurą.

 

Pełna treść oświadczenia abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 
Odpowiadając na zarzuty dotyczące moich działań w sprawie zdarzeń w diecezji kaliskiej, przypominam:
Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.
Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Abp Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży
Gniezno, 16.06.2020 r.

 

Zdaniem wielu komentatorów list biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka jest bezprecedensowy. Do tej pory nie zdarzyło się, aby jeden z duchownych atakował w taki sposób innego oraz Episkopat Polski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE