Reklama

Reklama

Papież powołał urodzonego w Jarocinie Damiana Bryla na nowego biskupa kaliskiego

Opublikowano: pon, 25 sty 2021 12:21
Autor: | Zdjęcie: Lidia Sokowicz

Papież powołał urodzonego w Jarocinie Damiana Bryla na nowego biskupa kaliskiego - Zdjęcie główne

Nowy biskup kaliski pochodzi z powiatu jarocińskiego | foto Lidia Sokowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pochodzący z Goli, a urodzony w Jarocinie ksiądz biskup Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej został nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej. Jego nazwisko pojawiało się w spekulacjach już w październiku, po przejściu na emeryturę biskupa Edwarda Janiaka. Decyzję w sprawie nominacji biskupa Damiana Bryla podjął papież Franciszek. Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona w poniedziałek 25 stycznia w południe w kaplicy kurii diecezjalnej w Kaliszu.

Reklama

Od czerwca diecezją kaliską administrował abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Dotychczasowy - bp Edward Janiak musiał opuścić diecezję do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie zaniedbań w sprawach dotyczących molestowania nieletnich. Historia trzech mężczyzn wykorzystywanych seksualnie przez suspendowanego obecnie księdza Arkadiusza H. pokazana została w filmie braci Sekielskich. Biskup Edward Janiak po zgłoszeniu się do niego rodziców jednej z ofiar odwołał kapłana z funkcji proboszcza w Chwaliszewie (pow. krotoszyński), ale rok później mianował go kapelanem w szpitalu w Kaliszu. We wrześniu prokuratura postawiła zarzuty Arkadiuszowi H. Były proboszcz z Lubini Małej stanie przed sądem.

 

Ordynariusz z gminy Jaraczewo. Biskup Damian Bryl został biskupem kaliskim

 

Damian Bryl pochodzi z Goli. Urodził się w Jarocinie w lutym 1969 roku. Uczęszczał do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz do Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie w 1988 roku zdał maturę. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił do poznańskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku. Jako wikariusz trafił do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Środzie Wlkp.

 

Ordynariusz z gminy Jaraczewo. Biskup Damian Bryl został biskupem kaliskim

 

W 1996 roku został skierowany na studia doktoranckie na Universidad de Navarra w Pampelunie, w Hiszpanii. Po powrocie pracował w redakcji miesięcznika „Katecheta” - najpierw na stanowisku zastępy redaktora naczelnego, a później redaktora naczelnego. Papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Udzielenie sakry biskupiej w katedrze poznańskiej odbyło się 8 września 2013 r. Ksiądz Damian Bryl był wtedy najmłodszym biskupem w Polsce. Jako swoją dewizę przyjął słowa: Caritas Christi urget nos (Miłość Chrystusa przynagla nas).

 

Ordynariusz z gminy Jaraczewo. Biskup Damian Bryl został biskupem kaliskim

 

W sierpniu zeszłego roku został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która jest jednym z najważniejszych gremiów Konferencji Episkopatu Polski. Przygotowuje sprawy na zebrania plenarne KEP i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji, może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, kiedy wymaga tego dobro Kościoła. Jest również członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny KEP.

 

Ordynariusz z gminy Jaraczewo. Biskup Damian Bryl został biskupem kaliskim

 

Biskup Damian Bryl po odwołaniu księdza biskupa Edwarda Janiaka przeprowadzał w imieniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wizytację w kaliskim seminarium duchownym. Po niej zapadła decyzja o zamknięciu WSD. Klerycy kontynuują obecnie studia w Poznaniu. Takie samo rozwiązanie było stosowane w czasie, gdy diecezja kaliska nie miała jeszcze własnego seminarium. 

 

Nowy ordynariusz diecezji kaliskiej jest też członkiem honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w swojej rodzinnej miejscowości. Z okazji 90-lecia dzialalności jednostki w Goli otrzymał w prezencie mundur strażacki

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Dziadek

  Ciekawe jak lawendowa mafia?

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Super

  No i super. Bp Bryl ordynariuszem kaliskim. L. Czechak będzie wojewodą. Tylko się cieszyć.

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  aleg

  Jesteśmy dumni z byłego mieszkańca naszej miejscowości i gminy ...gratulacje dużo zdrowia i sil w działaniach pełniąc tę funkcję w obecnych czasach jest to niełatwe zadanie...

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Paw.

  Bardzo dobra informacja

 • rok temu | ocena +2 / -4

  Kkkkk

  Bp Damian zastapił Bp Marka Jedraszewskiego a nie jakiegoś Mendyka

 • rok temu | ocena +10 / -1

  Anna

  Gądecki też ignorował działania Janiaka mimo skarg i sygnałów i powinien jego śladami złożyć rezygnację. Jeśli tego nie uczynił to tym bardziej powinien teraz zaangażować się w oczyszczanie Kościoła. Nie znam biskupa przedstawionego w GJ, ale znam historię rektora seminarium kaliskiego - mobbingowanego, zdegradowanego i jego osamotnienie w walce. Gdzie wtedy byli ci biskupi?

 • rok temu | ocena +9 / -8

  PARAFIANIN

  A W KOŚCIOŁACH NADAL SIĘ MODLIMY"MÓDLMY SIĘ ZA BISKUPA EDWARDA"

 • rok temu | ocena +28 / -4

  awe

  Biskupie Damianie, gratulacje i duuuzo zdrowia i sił w działaniach...