Reklama

Episkopat Polski o szczepionkach na Covid-19: Ich produkcja budzi sprzeciw moralny

Opublikowano: 15 kwietnia 2021 11:06
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Episkopat Polski o szczepionkach na Covid-19: Ich produkcja budzi sprzeciw moralny - Zdjęcie główne

Episkopat Polski o szczepionkach na Cowvid-19: Ich produkcja budzi sprzeciw moralny | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus "Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi" – napisał w swoim stanowisku bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Reklama

Prezentacja stanowiska biskupa Józefa Wróbla, przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson odbyło się wczoraj (środa 14 kwietnia) w siedzibie Sekretariatu KEP.  W dokumencie hierarcha zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek (Pfizer i Moderna) korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

"Zgodnie z przedstawionymi w poprzednim dokumencie zasadami katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne - wyżej wspomniane mRNA - które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych"- czytamy w dokumencie.

 

Szczepionki przeciw COVID-19 - jak działają i czym się różnią. Wyjaśniamy[SZCZEGÓŁY TUTAJ]

 

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie.

"Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania (linie komórkowe wykorzystane w produkcji nie powstały na ich zamówienie). Ponadto związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym (co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać), ale jest związkiem materialnym (brak związku intencjonalnego i przyczynowego; szczepionkę łączy z aborcją tylko materiał biologiczny z niej pochodzący). Zakłada się też, że korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą. Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję (na przykład pisząc listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących tę szczepionkę, czy też do przełożonych)" - napisał w swoim stanowisku przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.


Nie uwzględnia ono aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem. Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii jest podyktowane przez fakt, iż brak jest dotychczas dostatecznych badań w tej materii, a także brak jest jednolitego stanowiska specjalistów. Biskup Wróbel zwrócił jednocześnie uwagę na to, że "zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania".

 

Aktualne dane dotycznące liczby zachorowań w kraju, w regionie i w powiecie jarocińskim znajdziecie [TUTAJ]

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  pl

  Spowiedź ratownika medycznego h t t p s : / / detektywprawdy.pl/2021/04/15/spowiedz-ratownika-cala-prawda-o-plandemii-oczami-ratownika-medycznego/

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -1

   ol

   Wiemy że jest to ściema. Personel szpitali, w tym tez tego naszego, ma zakaz wypowiadania się o liczbie chorych na koronawirusa.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  wader

  A po co się szczepić przecież każą wierzyć w przeznaczenie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  jacekpl

  statystyki z kowianki h t t p s : / / youtu.be/U6b9H8muOXQ h t t p s :/ / covid-19-nieznane-fakty.pl/zwalczanie-covid/

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Czytająca

  Uważam, że zamiast tego obszernego artykułu z cytatami powinniśmy jako społeczeństwo Jarocina dowiedzieć się ile osób zostało zaszczepionych, jakie roczniki ,jakie placówki szczepią.To jest bardzo istotne. "Pocztą pantoflową" dowiadywaliśmy gdzie w okolicy możemy zapisać się na szczepienie. W Rusku, Jaraczewie, Mieszkowie jest to bardzo dopracowane i zorganizowane nie wspominając udzielania kompetentnych informacji przez personel medyczny. Jestem rozczarowana g.j. która powinna( tak mi się wydaje) informować o tak ważnych sprawach. Nie mam zamiaru polemizować z artykułem i tym co sądzą biskupi i czym zostali zaszczepieni. Kto nie chce niech się nie szczepi jego sprawa.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Kol

   Szczepienia w Jarocinie idą pełną parą. Zeszyty zapisane i to wszystko.

  • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -1

   Wader

   Ośrodki zdrowia w Jaraczewie Rusku i Mieszkowie to osrodki do których można sie dodzwonić w przeciwieństwie do ośrodka na ulicy Halera gdzie dzwoni się cały dzień bezskutecznie ,centralka odpowiada jesteś 30 po dwóch godzinach trzymania telefonu mówi jesteś dwudziesty po następnych dwóch godzinach byłem dwunasty po następnych byłem już piąty gdy byłem na drugim szczytnym miejscu wyrzuciło mnie bo skończył się dyżur.