Uroczystości jubileuszowe, na które zaproszono członków koła i gości, odbyły się w Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. Niemal co miesiąc w tym miejscu odbywają się spotkania ze specjalistami od cukrzycy, w których mogą brać udział wszyscy chorzy na cukrzycę. Spotkania listopadowe mają zawsze bardziej odświętny charakter z uwagi na obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy, który wcześniej nazywano Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. W tym roku zbiegło się to również z jubileuszem 35-lecia działalności koła powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie.
Jarocińscy diabetycy gościli po raz pierwszy prezeskę zarządu głównego PSD
Na uroczystości do Jarocina przyjechała Monika Kaczmarek, prezeska zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, która wręczyła odznaczenia i dyplomy uznania. Była to pierwsza taka sytuacja w historii naszego koła, że swoją obecnością zaszczyciły je najwyższe władze organizacji. Po raz pierwszy gościli również posłankę, ponieważ z zaproszenia skorzystała Lidia Czechak, która wcześniej bywała na uroczystych spotkaniach jako starosta jarociński.35 lat działalności jarocińskich cukrzyków przedstawił w skrócie prezes Marian Bryl, który pełni tę funkcję już od 15 lat. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków, prezesów i założycieli koła PSD. Zebrani mogli dowiedzieć się, jak zmieniło się leczenie cukrzycy, a przez to również charakter podejmowanych przez koło zadań oraz ile perturbacji i wysiłków związane było z tym, aby w naszym mieście mogła działać poradnia diabetologiczna. Z sentymentem wspominano czasy, gdy do jarocińskiego stowarzyszenia należało blisko 400 osób. Było to w czasach, gdy żywność była reglamentowana, a członkowie PSD mogli liczyć na dodatkowe przydziały.
Zaproszeni goście złożyli diabetykom życzenia m.in. "słodkiego, miłego życia". Były też upominki m.in. voucher na 500 zł od starostwa powiatowego w Jarocinie. W trakcie uroczystości podany został obiad przygotowany przez kuchnię CUS-u, a na finał był tort upieczony przez SHP "Zgoda" w Jarocinie. Spółdzielnia już od dłuższego czasu wprowadza do swojej oferty produkty pieczone z myślą o chorych na cukrzycę m.in. chleb o niskim indeksie glikemicznym. Do tej pory członkowie koła mieli okazję spróbować m.in. sernika, rogalików słodzonych innymi substancjami niż cukier. Wczorajszy jubileuszowy tort też był przygotowany w taki sposób, aby nie dopuścić do zbyt dużych skoków poziomu cukru we krwi. Wszyscy uczestnicy spotkania na koniec zostali obdarowani ozdobami, które przez trzy ostatnie miesiace własnoręcznie przygotowywała Wiesława Przybylska-Szejnert. Sekretarz zarządu już wcześniej przekazywała w prezencie m.in. bożonarodzeniowe aniołki, gwiazdki czy dzwonki z nici.
Czym zajmuje się jarocińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków?
Zarząd koła PSD dyżuruje co środę w Jarocińskim Ośrodku Kultury (p. 31). Biuro czynne jest w godz. 11.00-13.00. Stowarzyszenie wypożycza czasopismo "Diabetyk" oraz literaturę związaną z leczeniem i samokontrolą cukrzycy. Pomaga również w razie problemów z obsługą glukometrów. Wspiera też osoby, które niedawno dowiedziały się o swojej chorobie i muszą się nauczyć z nią żyć. Temu celowi służą też organizowane co miesiąc wykłady i spotkania ze specjalistami, które odbywają się w Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (ul. Wrocławska 39) od wiosny do jesieni.
Czym jest Światowy Dzień Cukrzycy i po co został ustanowiony?
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku. Obchodzony jest 14 listopada, czyli w dniu urodzin Fredericka Bantinga, który w 1922 roku odkrył insulinę. Okazało się to wielkim przełomem w leczeniu tej choroby, która obecnie uznawana jest za cywizacyjną. Dzień ten służy zwiększeniu świadomości społecznej odnośnie objawów choroby, przyczyn jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania jej powikłaniom. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób, u których stwierdza się to schorzenie. U niektórych diagnoza pojawia się przy okazji badań np. przed operacją. Wiele osób choruje na cukrzycę nawet o tym nie wiedząc, ponieważ na początku objawy nie są aż tak ewidentne i zauważalne. Dlatego dr Hanna Byks, która przyjmuje od kilku lat pacjentów w jarocińskiej poradni podkreśla, że od wyników poziomu cukru na czczo ważniejsze jest to, jaki jest on dwie godziny po posiłku.Co roku, 14 listopada obiekty użyteczności publicznej podświetlane są na niebiesko z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Dzięki staraniom zarządu PSD ma to również miejsce w Jarocinie. Dzisiaj niebieskie światło będzie oświecało ratusz. Pojawi się również w Kamienicy Kultury i Jarocińskim Ośrodku Kultury.
Srebrny medal "Za zwycięstwo nad cukrzycą" (przyznawany za 30 lat skutecznej walki z chorobą)
- Marian Bryl
- Gabriela Karolczak (członek zarządu)
- Grażyna Sokowicz
- Zofia Wolniak (członek zarządu)
- Krystyna Zawadzka (członek zarządu)
- Irena Paul (przewodnicząca komisji rewizyjnej)
- Genowefa Pudelska (członek komisji rewizyjnej)
- Sławomir Studziński (członek komisji rewizyjnej)
- Bank Spółdzielczy w Jarocinie
- dr n.med. Hanna Byks
- Centrum Usług Społecznych w Jarocinie
- Urząd Miejski w Jarocinie
- Starostwo Powiatowe w Jarocinie
- Redakcja "Gazety Jarocińskiej"
- SHP "Zgoda" w Jarocinie
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
- Apteka z Misiem
- Szpital Powiatowy w Jarocinie
- Elżbieta Solińska (skarbnik)
- Romuald Gruchalski (wiceprezes)
- Halina Wolniak (członek zarządu)
- Barbara Adamczak
- Wiesława Przybylska-Szejnert (sekretarz)
- Edward Dalke
- Katarzyna Pańczak
- Lidia Sokowicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.