Reklama

Solidarność z chorymi na cukrzycę na niebiesko. Dziś wieczorem w wielu miejscach Jarocina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Solidarność z chorymi na cukrzycę na niebiesko. Dziś wieczorem w wielu miejscach Jarocina - Zdjęcie główne

Solidarność z chorymi na cukrzycę na niebiesko. Dziś wieczorem w wielu miejscach Jarocina | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (poniedziałek 14 listopada) kilka obiektów w Jarocinie - m.in. Urząd Miejski, JOK i Kamienica Kultury zostaną podświetlone na niebiesko, na znak solidarności z diabetykami.

Reklama

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku. Obchodzony jest co roku 14 listopada - czyli w dniu urodzin Fredericka Bantinga. To on w 1922 roku odkrył insulinę, która okazała się przełomem w leczeniu cukrzycy. Do niedawna posługiwano się nazwą Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 

Dzień ten służy zwiększeniu świadomości społecznej odnośnie objawów choroby, przyczyn jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania powikłaniom. Edukacja chorego i jego bliskich stanowi ważny element procesu leczenia.

Solidarność z chorymi na cukrzycę na niebiesko. Budynki w Jarocinie podświetlone na niebiesko

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna - pomysłodawca Światowego Dnia Cukrzycy - alarmuje, że choroba wymyka się nam spod kontroli. Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie 537 milionów i liczba ta wciąż rośnie. Szacuje się, że w 2030 r. osiągnie ona pułap 640 milionów, a w 2045 skoczy do 780 milionów.

W Polsce chorujących na cukrzycę jest ok. 3 milionów, a do 2030 r. ta liczba wzrośnie o kolejny milion. Wiele osób nie jest świadomych, że chorują. Cukrzyca często jest ujawniana dopiero po przejściu zawału serca, udaru mózgu, gdy ma poważne problemy ze wzrokiem i niewydolnością nerek.

Od 2007 roku na znak jedności z chorymi zaczęto akcję podświetlania najważniejszych obiektów na świecie na niebiesko. Do akcji przyłączył się m.in. Jarocin. Dzisiaj (14 listopada) kilka obiektów w mieście - m.in. Urząd Miejski, JOK i Kamienica Kultury - zostanie podświetlonych.

Światowy Dzień Cukrzycy. Na razie bez spotkania, ale z życzeniami dla chorych 

W leczeniu cukrzycy równie ważną rolę, co lekarz, odgrywa sam pacjent. To od niego, w znacznej mierze, zależą efekty leczenia. Oprócz odpowiednio dobranych leków, znaczenie ma również samokontrola, przedstrzeganie diety oraz aktywność fizyczna. O tych wszystkich elementach regularnie stara się przypominać jarocińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Przed pandemią organizowane były regularne wykłady poświęcone cukrzycy. Niestety w tym roku zarząd - z przyczyn niezależnych od nich - nie ma możliwości uczczenia Światowego Dnia Cukrzycy uroczystym spotkaniem.

Prezes Marian Bryl ma jednak nadzieję, że już na początku przyszłego roku uda się wrócić z wykładami, które ostatnio prowadziła dr Hanna Byks z Poradni Diabetologicznej w Jarocinie. Na razie życzy członkom jarocińskiego koła i sympatykom wyrównanych poziomów cukru i sukcesów w walce z tą podstępną chorobą oraz zaprasza na dyżury, które odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury w każdą środę w godz. 11.00-13.00 (p. 31). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy