Poradnia diabetologiczna wczśsniej działała przy jarocińskim szpitalu do 2011 roku. Chorych przyjmowała raz w tygodniu doktor Barbara Śliwińska-Knast z Pleszewa, która również dawała wykłady w ramach spotkań powiatowego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie. To właśnie ta organizacja czyniła zawsze największe starania, aby cukrzycy z naszego terenu mieli zapewnioną właściwą opiekę i mogli edukować się w temacie życia ze swoją chorobą.
Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia przestał kontraktować takie, jak w Jarocinie, „poradnie jednodniowe”, jarociński punkt - z końcem 2011 roku został zamknięty. A osoby chore na cukrzycę musiały jeździć do diabetologa do Pleszewa lub szukać specjalisty jeszcze dalej - na przykład w Kaliszu czy Poznaniu. Od lat jest jednak problem z dostępem do tego typu lekarzy - i to w całej Polsce, z uwagi na zbyt małą liczbę osób o tej specjalizacji.
Jak udało się przywrócić poradnię diabetologiczną w Jarocinie?
Jarocińskie PSD jednak się nie poddawało. Tym bardziej, że potrzeby były coraz większe, bo chorych na cukrzycę przybywało. Dzięki ich staraniom oraz dobrej woli ze strony Szpitala Powiatowego w Jarocinie i przyjeżdżającej na konsultacje diabetolog - dr Hannie Byks, w 2017 roku udało się uruchomić punkt konsultacyjny. Samorząd powiatu jarocińskiego zdecydował się przekazać na ten cel 120 tys. zł.We wrześniu 2018 roku udało się uzyskać zgodę na uruchomienie poradni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Doktor Byks również zaangażowała się w działalność edukacyjną. Przed pandemią brała udział w comiesięcznych spotkaniach z chorymi na cukrzycę, aby mówić o nowych możliwościach w leczeniu i przypominać o zasadach samokontroli. Wielu chorych kontynuowało leczenie, ale pojawiało się też wielu nowych, którzy o tym, że mają problemy z poziomem cukru we krwi dowiadywali się zupełnie przypadkowo - np. przy okazji konsultacji przed zabiegiem czy operacją.
Według światowych danych, liczba osób niezdiagnozowanych, a przez to nieleczonych może być naprawdę ogromna. Tym bardziej, że cukrzyca daje często znać o sobie dopiero w momencie pojawienia się powikłań - problemów z sercem, nerkami, oczami czy trudno gojącymi się ranami. Na występowanie cukrzycy mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, ale przede wszystkim tryb naszego życia - m.in. niewłaściwa dieta, brak ruchu, nadwaga oraz stres.
Dlaczebgo poradnia diabetologiczna w Jarocinie zawiesiła czasowo działalność?
Szpital Powiatowy w Jarocinie poinformował dzisiaj (11 stycznia) na swoim profilu społecznościowym, że poradnia diabetologiczna czasowo zawiesiła swoją działalność. Osoby, które korzystają z niej są powiadamiane przez pielęgniarkę telefonicznie.Przerwa w działalności jest spowodowana dłuższą nieobecnością dr Hanny Byks. Lekarka o tym fakcie informowała również tych pacjentów, którzy byli u niej na wizycie w grudniu. Przez to wstrzymane zostały zapisy na następne wizyty. Umówienie się na kolejne terminy możliwe będzie dopiero od początku marca - tel. (62) 33-22-168. W razie nagłych zdarzeń - np. awarii sprzętu czy jego braku - można będzie skorzystać z pomocy pielęgniarki - edukatora cukrzycowego, która będzie pełniła dyżury w każdą środę w godz. 8.00-15.00 w gabinecie "Wieczorynki" w budynku szpitala.
Chorzy na cukrzycę mogą też skorzystać z pomocy ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Zarząd koła powiatowego zaprasza na dyżury, które odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury w każdą środę w godz. 11.00-13.00 (p. 31). Zarząd ma nadzieję, że w tym roku uda się wrócić do organizowania comiesięcznych spotkań połączonych z wykładami na temat cukrzycy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.