Reklama

Poradnia diabetologiczna w Jarocinie zawiesiła czasowo działalność. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poradnia diabetologiczna w Jarocinie zawiesiła czasowo działalność. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Poradnia diabetologiczna w Jarocinie zawiesiła czasowo działalność. Dlaczego?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital Powiatowy w Jarocinie poinformował o czasowym zawieszeniu działalności poradni diabetologicznej. Chorzy na cukrzycę będą się mogli ponownie rejestrować na wizyty dopiero od początku marca. Czym jest to spowodowane?

Reklama

Poradnia diabetologiczna wczśsniej działała przy jarocińskim szpitalu do 2011 roku. Chorych przyjmowała raz w tygodniu doktor Barbara Śliwińska-Knast z Pleszewa, która również dawała wykłady w ramach spotkań powiatowego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie. To właśnie ta organizacja czyniła zawsze największe starania, aby cukrzycy z naszego terenu mieli zapewnioną właściwą opiekę i mogli edukować się w temacie życia ze swoją chorobą. 

Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia przestał kontraktować takie, jak w Jarocinie, „poradnie jednodniowe”, jarociński punkt - z końcem 2011 roku został zamknięty. A osoby chore na cukrzycę musiały jeździć do diabetologa do Pleszewa lub szukać specjalisty jeszcze dalej - na przykład w Kaliszu czy Poznaniu. Od lat jest jednak problem z dostępem do tego typu lekarzy - i to w całej Polsce, z uwagi na zbyt małą liczbę osób o tej specjalizacji.  

Jak udało się przywrócić poradnię diabetologiczną w Jarocinie? 

Jarocińskie PSD jednak się nie poddawało. Tym bardziej, że potrzeby były coraz większe, bo chorych na cukrzycę przybywało. Dzięki ich staraniom oraz dobrej woli ze strony Szpitala Powiatowego w Jarocinie i przyjeżdżającej na konsultacje diabetolog - dr Hannie Byks, w 2017 roku udało się uruchomić punkt konsultacyjny. Samorząd powiatu jarocińskiego zdecydował się przekazać na ten cel 120 tys. zł.

We wrześniu 2018 roku udało się uzyskać zgodę na uruchomienie poradni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Doktor Byks również zaangażowała się w działalność edukacyjną. Przed pandemią brała udział w comiesięcznych spotkaniach z chorymi na cukrzycę, aby mówić o nowych możliwościach w leczeniu i przypominać o zasadach samokontroli. Wielu chorych kontynuowało leczenie, ale pojawiało się też wielu nowych, którzy o tym, że mają problemy z poziomem cukru we krwi dowiadywali się zupełnie przypadkowo - np. przy okazji konsultacji przed zabiegiem czy operacją.

Według światowych danych, liczba osób niezdiagnozowanych, a przez to nieleczonych może być naprawdę ogromna. Tym bardziej, że cukrzyca daje często znać o sobie dopiero w momencie pojawienia się powikłań - problemów z sercem, nerkami, oczami czy trudno gojącymi się ranami. Na występowanie cukrzycy mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, ale przede wszystkim tryb naszego życia - m.in. niewłaściwa dieta, brak ruchu, nadwaga oraz stres.    

Dlaczebgo poradnia diabetologiczna w Jarocinie zawiesiła czasowo działalność? 

Szpital Powiatowy w Jarocinie poinformował dzisiaj (11 stycznia) na swoim profilu społecznościowym, że poradnia diabetologiczna czasowo zawiesiła swoją działalność. Osoby, które korzystają z niej są powiadamiane przez pielęgniarkę telefonicznie.

Przerwa w działalności jest spowodowana dłuższą nieobecnością dr Hanny Byks. Lekarka o tym fakcie informowała również tych pacjentów, którzy byli u niej na wizycie w grudniu. Przez to wstrzymane zostały zapisy na następne wizyty. Umówienie się na kolejne terminy możliwe będzie dopiero od początku marca - tel. (62) 33-22-168. W razie nagłych zdarzeń - np. awarii sprzętu czy jego braku - można będzie skorzystać z pomocy pielęgniarki - edukatora cukrzycowego, która będzie pełniła dyżury w każdą środę w godz. 8.00-15.00 w gabinecie "Wieczorynki" w budynku szpitala.        

Chorzy na cukrzycę mogą też skorzystać z pomocy ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Zarząd koła powiatowego zaprasza na dyżury, które odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury w każdą środę w godz. 11.00-13.00 (p. 31). Zarząd ma nadzieję, że w tym roku uda się wrócić do organizowania comiesięcznych spotkań połączonych z wykładami na temat cukrzycy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy