Reklama

Diabetycy w Jarocinie wybrali nowe władze swojego stowarzyszenia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koło powiatowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie wybrało nowe władze na kolejną, czteroletnią kadencję. Zobacz, komu powierzono funkcje w zarządzie.

Reklama

Wybory władz w kole powiatowym Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków odbyły się w Centrum Socjalnym im. Jana Pawła II w Jarocinie. Zebranie rozpoczęło się przedstawieniem sprawozdań z działalności organizacji w ciągu minionych czterech lat. Była ona szczególnie utrudniona z uwagi na pandemię koronawirusa. Spotkania połączone z wykładami nie były możliwe najpierw ze względu na covid, a później z powodu nieobecności dr Hanny Byks, specjalisty diabetologa, która przyjmowała pacjentów w przyszpitalnej poradni diabetologicznej

Sprawozdanie - oprócz prezesa Mariana Bryla - przedstawiła również skarbniczka - Elżbieta Solińska oraz Zofia Wolniak - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Wszystkie zostały przyjęte jednogłośnie. Ustępujący zarząd otrzymał również absolutorium. Spotkanie bardzo sprawnie poprowadził Marek Tobolski.

Chorych coraz więcej, diabetyków w kole coraz mniej

Koło PSD liczy obecnie zaledwie 41 członków, a na zebranie przybyło 25 z nich. Prezes Marian Bryl podkreślił, że z roku na rok ubywa im osób zrzeszonych, a młodzi ludzie czerpią wiedzę o cukrzycy z innych źródeł - m.in. internetu. Zwykle też otrzymują kompleksową pomoc w szpitalach już na etapie postawienia diagnozy. Mają też możliwość korzystania z różnego rodzaju udogodnień - np. pomp insulinowych.

Władze koła wspominają że liczba uczestników była 10-krotnie wyższa jedynie w czasach PRL-u, gdy żywność była reglamentowana, a chorzy mogli liczyć na dodatkowe przydziały. Później zarząd zajmował się najpierw pozyskiwaniem strzykawek jednorazowych, a z czasem - glukometrów. Obecnie urządzenia do samokontroli poziomu cukru we krwi, jak i automatyczne wstrzykiwacze są ogólnodostępne, dlatego działalność jarocińskiego koła skupia się przede wszystkim na edukacji - chorych i ich rodzin. Uświadamiają jak wielkim problemem jest cukrzyca, która z roku na rok zbiera większe żniwo. Wiele osób choruje przez lata nie wiedząc nawet o tym, ponieważ podwyższone cukry nie muszą dawać objawów, a powikłania pojawiają się dopiero na późniejszym etapie choroby. Wiele osób dowiaduje się o tym, że mają problem przy okazji badań przed zabiegiem operacyjnym.   

Prezes w trakcie swojego wystąpienia nadmienił - że w kontekście edukacji członków stowarzyszenia, szczególnie przykre jest, iż liczba egzemplarzy "Diabetyka", które były dla koła opłacane przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie została - bez żadnego wyjaśnienia - zmniejszona z 25 do zaledwie 5 sztuk. 

Diabetycy chcieli wybierać władze jawnie. Zaufali sprawdzonym osobom 

Zebrani zadecydowali o jawym trybie głosowania nad wyborem nowych władz. Prezesem ponownie został Marian Bryl, a jego zastępcą Romuald Gruchalski. Funkcję skarbnika pełnić będzie nadal Elżbieta Solińska, a sekretarza - Wiesława Przybylska-Szejnert.

Członkami zarządu koła powiatowego PSD zostali: Krystyna Zawadzka, Gabriela Karolczak, Zofia Wolniak, Halina Wolniak i Edward Dalke. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Irena Paul (przewodnicząca), Genowefa Pudelska i Sławomir Studziński.

Oznacza to, że obok dotychczasowych działaczy, pojawiły się też nowe osoby gotowe zaangażować się w działalność na rzecz innych chorych. 

- Mam nadzieję, że będziemy wspólnie dalej ten wózek toczyć i, że będzie wiele możliwości oraz okazji do spotkań. Zachęcam do uczestniczenia w naszych spotkaniach, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć o naszej chorobie. My się całe życie uczymy, ale cukrzyca jest taką chorobą, że w pewnym stopniu lekarzami jesteśmy również my sami - podkreślił Marian Bryl.

Obecny na spotkaniu Jan Zaborowicz, prezes oddziału wojewódzkiego PSD, złożył gratulacje nowo wybranym władzom.

- Przed głosowaniem nie było chyba wątpliwości, co do tego, kto zostanie wybrany. Ja szczerze mówiąc, też miałem taką nadzieję. Kto dobrze pracuje, ten jest doceniony. I ten wybór najlepiej świadczy o tym, że wyście państwo te osoby docenili - podkreślił prezes wielkopolskich struktur. 

Zaznaczył również, że władze jarocińskiego koła powinny zastanowić się nad podwyższeniem składek, które obecnie wynoszą 2 zł od osoby miesięcznie, czyli 24 zł rocznie. Jan Zaborowicz, który jest również prezesem podobnego koła w Nekli, wspomniał, że przy rosnących cenach, takie kowty nie dają możliwości działania. Tym bardziej że część z nich jest odprowadzana do zarządu głównego PDS.    

SHP "Zgoda" w Jarocinie upiekła dla diabetyków sernik bez cukru, a sekretarz zrobiła aniołki

Prezes Marian Bryl ma nadzieję, że dr Hanna Byks powróci - zgodnie z zapowiedziami - w drugiej połowie maja i będzie możliwe kontynuowanie wykładów dotyczących samokontroli i nowoczesnych metod badania poziomu glikemii.   

- Sobie życzę, żeby wszystkim dopisywało zdrowie. A jak pomożemy chociaż jednej osobie na sto, to to także się liczy i to świadczy o tym, że warto tę działalność prowadzić - stwierdził nowo wybrany prezes. 

Niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania sprawozdawczo-wyborczego był sernik upieczony przez SHP "Zgoda" - ze słodzikiem zamiast cukru, dzięki czemu ma on niższy indeks glikemiczny. Piekarni zależało na tym, żeby osoby chorujące na cukrzycę wyraziły opinię o tym wypieku przed wprowadzeniem go do sprzedaży. Każdy został też obdarowany aniołkiem z nici, wykonanym własnoręcznie przez sekretarz koła - Wiesławę Przybylską-Szejnert.   

Warto przypomnieć, że zarząd koła powiatowego PSD dyżuruje w Jarocińskim Ośrodku Kultury (p. 31) w każdą środę w godz. 11.00-13.00. Co roku, 14 listopada z okazji Światowego Dnia Cukrzycy (nazywanego wcześniej Dniem Walki z Cukrzycą) obiekty użyteczności publicznej są podświetlane na niebiesko, na znak solidarności z chorymi na cukrzycę. W przyszłym roku jarocińscy diabetycy będą świętować 35. rocznicę swojej działalności. 

ZOBACZ TEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy