reklama

Niedźwiedzie z Góry na liście niematerialnego dziedzictwa? Mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć na spotkaniu

Opublikowano:
Autor:

Niedźwiedzie z Góry na liście niematerialnego dziedzictwa? Mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć na spotkaniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaStowarzyszenie Miłośników Historii Góry stara się o wpisanie tradycji Niedźwiedzi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Z naszego terenu znajdują się na niej snutki golińskie.
reklama

Tradycja chodzenia przebierańców w Lany Poniedziałek kultywowana jest w wielu miejscowościach Ziemi Jarocińskiej. W grupach, które chodzą w Górze i Cielczy wśród postaci jest zawsze osoba w uplecionym ze słomy kostiumie niedźwiedzia. Uderzenie wysoką czapą z rogami, na których znajdują się często dzwoneczki ma przynosić szczęście. Tradycyjne Niedźwiedzie muszą mieć też wyplecione ze słomy ogony. Przygotowanie takiego przebrania wymaga wiedzy i umiejętności oraz długiej, niepołamanej słomy.     

Niedźwiedzie w Górze wróciły w tym roku na teren dawnej spółdzielni    

W tym roku Niedźwiedzie w Górze wróciły do tradycji przygotowywania się do wyjścia na wioskę w budynku stodoły z zegarem, znajdującej na terenie dawnej spółdzielni. Udało się im uzyskać zgodę na użyczenie obiektu przez KOWR Poznań. Grupa zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego zdjęcia przed miejscowym pałacem. 

Niedawno pojawił się też pomysł, aby wpisać wielkanocny zwyczaj na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Góry, Łukasz Maćkowiak spotkał się z Tomaszem Łuczakiem, który jest specjalistą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

reklama

„Przedstawiłem jak wygląda ta tradycja w naszej miejscowości i podjęliśmy decyzję, że warto spróbować dokonać wpisu i rozpowszechnić Niedźwiedzie Wielkanocne z Góry w całej Polsce” - poninformował o wynikach rozmów w mediach społecznościowych.

FILM z tegorocznego korowodu przebierańców w Górze można zobaczyć [TUTAJ]. 

Aby wpisać Niedźwiedzie Wielkanocne z Góry na listę niematerialnego dziedzictwa konieczne są konsultacje

Pierwszym krokiem, aby znaleźć się na krajowej liście są konsultacje spoleczne, które zaplanowano już na najbliższy piątek (25 lipca). Początek o godz. 18.00 w sali wiejskiej w Górze. Kolejną czynnością, będzie sporządzenie odpowiedniego wniosku wraz udokumentowaniem trwania tradycji, który trafi na posiedzenie specjalnej komisji w Ministerstwie Kultury.  

reklama

„Otworzy to przed nami wiele możliwości - przede wszystkim rozpropaguje naszą tradycję w całej Polsce. Będzie również pierwszym krokiem do zdobycia dofinansowań w wielu instytucjach” - informuje prezes. 

W zeszłym roku Stowarzyszenie Miłośników Historii Góry zorganizowało piknik z okazji 700-lecia miejscowości. Impreza odniosła spory sukces i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 

Snutka golińska jest na liście niematerialnego dziedzictwa już od trzech lat 

Snutka golińska przetarła już szlak dla tego typu inicjatyw. Haft biały nasnuwany został wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa na początku 2022 roku. Razem z rękodziełem z naszych okolic dopisano wtedy również bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Dziedzictwo Goliny było siódmym takim elementem Wielkopolski, który uznano za coś szczególnie wartościowego i godnego zachowania dla kolejnych pokoleń. W październiku 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu potwierdzającego ten fakt.  

reklama

 

SONDA

Czy uważasz, że zwyczaj Niedźwiedzi Wielkanocnych z Góry powinien znaleźć się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

Zagłosowało 28 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 21.07.2025 od godz 14:22
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo