reklama
reklama

Certyfikat dla snutki golińskiej. Uroczyste potwierdzenie wpisu na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Zakopanem, w Teatrze Witkacego, odbyła się uroczysta gala wręczenia uroczystość wręczenia decyzji o wpisie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Certyfikaty odebrali przedstawiciele 34 wydarzeń, w tym również delegacja z Goliny, która reprezentowała snutkę.
reklama

Wydarzenie było związane z jubileuszami 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia listy niematerialnego dziedzictwa w Polsce, na której znajduje się obecnie 85 zjawisk. W uroczystym wręczeniu certyfikatów uczestniczyli przedstawiciele tych środowisk, których projekty zostały dopisane pomiędzy od grudnia 2021 do września 2023 r. Decyzja o tym, aby wielkopolski biały haft nasnuwany znalazł się na liście podjęto prawie dwa lata temu, bo 3 lutego zeszłego roku. Razem ze snutką dopisano wtedy również bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Dziedzictwo Goliny jest siódmym takim elementem Wielkopolski, który uznano za coś szczególnie wartościowego i godnego zachowania dla kolejnych pokoleń. 

W czasie piątkowej gali w Zakopanem certyfikat dla snutki golińskiej odebrali: snutkarki Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska, Tomasz Jankowski - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie oraz Radosław Żyto - prezes Stowarzyszenia Golina z Wyobraźnią. To oni podjęli również działania, aby snutkę nie tylko zachować dla potomnych, ale również sprawić, aby znalazła ona nowoczesne zastosowania, inne niż w strojach zespołów ludowych czy w kościelnych obrusach, które do dzisiaj są używane w parafii w Golinie. Jednym z takich działań był projekt, w którym powstały współczesne ubrania z elementami haftu. Można je było zobaczyć podczas wiejskiej zabawy na Patoce. Dużym zainteresowaniem cieszą się również organizowane przez nich kursy. Właśnie rozpoczął się kolejny, tym razem poświęcony projektowaniu snutek. Bluzkę ozdobioną golińskim haftem otrzymała znana wokalistka Cleo, która była gwiazdą Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz". Wystąpiła w niej w reklamie serka. Snutka doczekała się wirtualnego muzeum. Co roku w Golinie odbywa się również poświęcony jej festiwal.  

Czym jest snutka golińska? 

Snutka golińska to rodzaj haftu ludowego, z wyróżniającymi się motywami ażurowymi, powstały i rozwijający się prawdopodobnie od połowy XIX wieku na terenie całej Wielkopolski, Jego nazwa pochodzi od sposobu wykonywania, a dokładniej od najważniejszej czynności podczas pracy, czyli nasnuwania. Do odrodzenia się tej sztuki w dużej mierze przyczyniła się Helena Moszczeńska, ówczesna właścicielka majątku Golina. Wprowadziła nowe, niespotykane wcześniej elementy zdobnicze, organizowała kursy dla dziewcząt wiejskich w pałacu, podczas których uczyła je tego rzemiosła. Współcześnie dzieło Heleny Moszczeńskiej kontynuowane jest przez grono kilkunastu hafciarek z Goliny i innych miejscowości regionu.

Do podstawowych ściegów wykorzystywanych do wykonania snutek należą: fastryga, stebnówka, łańcuszek, okrętka, dziergany. Haft ten wykonuje się na białym bawełnianym płótnie przy użyciu grubych nici maszynowych. W pierwszym etapie hafciarka rysuje wzór na papierze, a następnie podwleka białą nitką linie wzorów, dowolnym ściegiem przed igłą lub łańcuszkiem. Natomiast po prawej stronie robótki nasuwa długie cienkie ściegi zwane nóżkami pajęczymi lub częściej snutkami. Po zakończeniu tej czynności dzierga gęsto uprzednio powleczone motywy, pierze serwetkę i przystępuje do wycinania płótna spod snutek - nitek łączących motywy. Dzięki temu powstaje ażurowe, niezwykle delikatne dzieło. Ostatnim etapem pracy jest ponowne wypranie serwetki, wykrochmalenie i rozciągnięcie na deseczce. Po tym zabiegu serwetka jest gotowa.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama