Na początku listopada odbyło się spotkanie twórców i miłośników naszej golińskiej snutki. Podjęto wówczas jednogłośnie decyzję, aby rozpocząć działania związane z wpisaniem unikatowego haftu ludowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Wybrano trzy depozytariuszki - hafciarki: z Koła Gospodyń Wiejskich w Golinie Zofia Talarowska i Jolantę Łukaszewską oraz Magdalenę Wieczorek z Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie. Panie szybko wzięły się do pracy i przy wsparciu Radosława Żyto, prezesa Stowarzyszenia Golina z Wyobraźnią oraz Tomasza Jankowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie w zaledwie kilka dni przygotowały wniosek, który został złożony w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.
W piątek (11 lutego) z Warszawy nadeszła bardzo dobra wiadomość. Otóż snutka golińska wraz z bursztyniarstwem kurpiowskim zyskały uznanie komisji i tym samym zostały oficjalnie wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Warto dodać, że snutka jest pierwszym wielkopolskim haftem i siódmym elementem z tego regionu w ogóle. Całą lista liczy tylko 51 elementów. Wśród nich m.in. uroczystości ku czci św. Rocha w błogosławieniem zwierząt, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce czy też kulturowe Bambrów Poznańskich.
Wpis na listę jest zwieńczeniem wieloletnich działań związanych z promocją snutki golińskiej w świadomości mieszkańców przede wszystkim regionu. W ostatnim czasie został wydany album i książka o snutce golińskiej, a na budynku miejscowej szkoły powstał mural ze snutką. W minionym roku miało miejsce również widowisko poświęcone Helenie Moszczeńskiej, która na początku XX wieku uchroniła ten wielkopolski haft przed zapomnieniem. Z inicjatywy Agnieszki Grygiel odbył się kurs hafciarski. Ukończyło go 16 pań w różnym wieku.
Wpisanie snutki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego otwiera to wiele drzwi i możliwości do podejmowania różnych działań mających na celu podtrzymanie i promowanie golińskiej tradycji.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.