Reklama

Snutka golińska na liście dziedzictwa kulturowego. Co to oznacza?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Snutka golińska na liście dziedzictwa kulturowego. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

Snutka golińska autorstwa Zofii Talarowskiej | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Snutka golińska trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To najwyższe krajowe wyróżnienie dla tego typu elementu kulturowego. Biały haft nasnuwany na płótnie jest pierwszym wielkopolskim haftem, który znalazł się na tej liście.

Reklama

Na początku listopada odbyło się spotkanie twórców i miłośników naszej golińskiej snutki. Podjęto wówczas jednogłośnie decyzję, aby rozpocząć działania związane z wpisaniem unikatowego haftu ludowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wybrano trzy depozytariuszki  - hafciarki: z Koła Gospodyń Wiejskich w Golinie Zofia Talarowska i Jolantę Łukaszewską oraz Magdalenę Wieczorek z Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie. Panie szybko wzięły się do pracy i przy wsparciu Radosława Żyto, prezesa Stowarzyszenia Golina z Wyobraźnią oraz Tomasza Jankowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie w zaledwie kilka dni przygotowały wniosek, który został złożony w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

W piątek (11 lutego) z Warszawy nadeszła bardzo dobra wiadomość. Otóż snutka golińska wraz z bursztyniarstwem kurpiowskim zyskały uznanie komisji i tym samym zostały oficjalnie wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Warto dodać, że snutka jest pierwszym wielkopolskim haftem i siódmym elementem z tego regionu w ogóle. Całą lista liczy tylko 51 elementów. Wśród nich m.in. uroczystości ku czci św. Rocha w błogosławieniem zwierząt, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce czy też kulturowe Bambrów Poznańskich. 

Wpis na listę jest zwieńczeniem wieloletnich działań związanych z promocją snutki golińskiej w świadomości mieszkańców przede wszystkim regionu. W ostatnim czasie został wydany album i książka o snutce golińskiej, a na budynku miejscowej szkoły powstał mural ze snutką. W minionym roku miało miejsce również widowisko poświęcone Helenie Moszczeńskiej, która na początku XX wieku uchroniła ten wielkopolski haft przed zapomnieniem. Z inicjatywy Agnieszki Grygiel odbył się kurs hafciarski. Ukończyło go 16 pań w różnym wieku. 

Wpisanie snutki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego otwiera to wiele drzwi i możliwości do podejmowania różnych działań mających na celu podtrzymanie i promowanie golińskiej tradycji.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy