Niedźwiedź (Miś, Słomiak)
Ubrany w słomę lub futro, często prowadzony na łańcuchu. Symbolizuje zimę, którą trzeba przegonić. Bywa oblewany wodą lub bity kijami, co ma przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj. Uderzenie wysoką czapą z rogami, na których znajdują się często dzwoneczki ma przynosić szczęście. Tradycyjne Niedźwiedzie muszą mieć też wyplecione ze słomy ogony.
Chodzenie w takim stroju to nie taka prosta sprawa i to niezależnie od warunków pogodowych panujących w przyrodzie. - Na pewno nie ułatwia tego fakt, że cały dzień trzeba chodzić w słomie, która łącznie z czapką waży od kilku do kilkunastu kilogramów, w zależności od wielkości osoby, która za Niedźwiedzia jest ubierana. Samo ubieranie Niedźwiedzi zaczyna się około 3 godziny przed wyjściem całego pochodu" - wyjaśniają "niedźwiedzie" z OSP w Cielczy.
Diabeł - uosabia zło, ale w komediowy sposób. Straszy dzieci i przekomarza się z mieszkańcami.
Kominiarz - przynosi szczęście, symbolizuje oczyszczenie. Smaruje ludzi sadzą, co ma zapewnić dobrobyt.
Siwki - chłopacy przebrani za konie (z kartonowymi końskimi głowami lub maskami), ewentualnie w kostiumie przypominającym krakowskiego lajkonika (na zdjęciu drugi z prawej). Biegają po wsi, straszą dzieci i robią psoty. Symbolizują siłę, płodność i odrodzenie przyrody.
Popielorze (Popielce, Czarni) - postacie wysmarowane sadzą lub popiołem, które brudzą ludzi. Ich działanie ma oczyszczający charakter i chroni przed nieszczęściami.
Ksiądz - postać ta zwykle pełni funkcję humorystyczną i satyryczną. Może "błogosławić" mieszkańców czy nawet "udzielać rozgrzeszenia" uczestnikom zabawy.
Policjant (Strażnik, Żandarm) - czasem występuje jako pilnujący porządku, ale zazwyczaj jest częścią humorystycznych scenek.
Doktor, może też być pielęgniarka, weterynarz albo felczer - "leczy" ludzi i zwierzęta, często w prześmiewczy sposób.
Poganiacze to zazwyczaj jedna lub dwie osoby, czasem więcej, które prowadzą postać Niedźwiedzia na łańcuchu, powrozie lub sznurze. Są strażnikami porządku w chaosie, który tworzy korowód. Mogą być przebrani za myśliwych, gospodarzy, żołnierzy lub policjantów - zależy to od lokalnej tradycji. Często mają ze sobą baty, kije, czasem miotły - używane symbolicznie do „karcenia” Niedźwiedzia.
Gospodarz i Gospodyni - symbolizują dostatek i gościnność. Mogą częstować korowód jedzeniem lub domagać się datków albo darów w naturze, na które zawsze znajdzie się miejsce w wózku dziecięcym. Często też w roli gospodyni występuje przebrany mężczyzna.
Nie wszystkie postacie, jakie były widoczne w dawnych pochodach, pojawiają się we współczesnych grupach. Coraz trudniej o postać „Żyda” czy „bociana”, ale za to do tradycji wdziera się współczesna kultura z postaciami typu Myszka Mickey. W Cielczy pojawiają się np. charakterystyczne dla tej miejscowości czarownice.
Śmierć - ubrana w białe prześcieradło i maskę czaszki lub odpowiednio ucharakteryzowana. Czasem nosi kosę. Nawiązuje do wielkanocnej symboliki pokonania śmierci przez Zmartwychwstanie.
Młoda Para - często panna młoda grana jest przez mężczyznę), co ma nawiązywać do zalotów i wiosennego ożywienia. W pochodzi nie może oczywiście zabraknąć też grajków.