reklama

Nagrodzone za snutki golińskie. Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z odznaczeniem od ministra kultury

Opublikowano:
Autor:

Nagrodzone za snutki golińskie. Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z odznaczeniem od ministra kultury - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaZofia Talarowska oraz Jolanta Łukaszewska, które tworzą snutki golińskie, otrzymały odznakę honorową  „Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
reklama

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznaczenia wręczono podczas pierwszej polskiej edycji Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wyróżnione zostały mistrzynie haftu golińskiego Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska. Wśród laureatów znaleźli się także rzeźbiarze, promotorzy kultury ludowej, etnolodzy i etnografowie oraz inne twórczynie ludowe.
 
Trzy lata temu Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska podjęły się prowadzenia działań zmierzających do wpisania snutki golińskiej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wykaz prowadzony jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biały haft nasnuwany znalazł się na niej w październiku 2022 roku, jako 7. z Wielkopolski oraz 51. w kraju. Z naszego regionu na liście znajdują się m.in.: tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich, tradycje kulturowe Biskupizny, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce, tradycje weselne z Szamotuł i okolic, uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie.

reklama

Podczas pierwszej polskiej edycji Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego odbyła się także debata nad potrzebą ochrony niematerialnych elementów kultury w której uczestniczyli: Radosław Żyto, wiceburmistrz Jarocina i Tomasz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego  „Gimnazjum 2000” oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie.

Kim są Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska, które zostały odznaczone za zasługi dla kultury polskiej?  

Zofia Talarowska jest wybitną hafciarką ludową z Goliny, specjalizującą się  w wielkopolskim białym hafcie nasnuwanym, którym zajmuje się od ponad 50 lat. Jest członkinią stowarzyszenia twórców ludowych. Uczyła się m.in. u mistrzyni haftu golińskiego Pelagii Pietrzak. Tworzy m.in. obrusy, serwety, fartuchy, kryzy i bluzki dla zespołów folklorystycznych. Wykształciła własne wzory haftu, równocześnie kontynuując stosowanie wzorów historycznych. Jest autorką zdobień na bluzce, którą znana piosenkarka Cleo otrzymała w prezencie podczas Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz", a później wystąpiła w niej w reklamie serka wiejskiego.  
 
Jolanta Łukaszewska to znana hafciarka ludowa specjalizująca się w snutce golińskiej. Haftu nasnuwanego nauczyła się od teściowej i od ponad 20 lat nieprzerwanie wykonuje wyłącznie ten rodzaj rękodzieła. Haftuje głównie na zamówienia indywidualne, ale ma także w swoim dorobku wykonywanie strojów ludowych dla zespołów folklorystycznych. Jest  również pomysłodawczynią i twórczynią kolekcji biżuterii (m.in. broszek i wisiorków) ze snutkowymi motywami. W grudniu zeszłego roku otrzymała odznaczenie honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama