Reklama

Niezwykły mural na szkole w Golinie. Na malowidle snutka, Moszczeńska i ks. Toboła [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Niezwykły mural na szkole w Golinie. Na malowidle snutka, Moszczeńska i ks. Toboła [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej w Golinie powstał właśnie wyjątkowy mural, tematyką nawiązujący do historii oraz tradycji związanych z miejscowością.

 

 

Centralną częścią malowidła jest słynna snutka golińska w postaci dużego obrusu wykonanego techniką unikalnego haftu nasnuwanego zwanego snutym. Inspiracją było jedno z oryginalnych rękodzieł Pani Pelagii Pietrzak, uhonorowanej za swoje osiągniecia nagrodą im. Oskara Kolberga. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane twórcom ludowym.


Ponadto na muralu umieszczono postać Heleny Moszczeńskiej (przyszłej patronki Szkoły Podstawowej w Golinie), zasłużonego dla miejscowości ks. Szczepana Toboły oraz budynek kościoła jako ważne Sanktuarium Maryjne i krzyż powstańczy. To w nawiązaniu do mieszkańców Goliny, którzy przelali krew w Powstaniu Wielkopolskim.

Mural ma być wizytówką Goliny i pokazywać to, co dla niej ważne, z czym miejscowość kojarzona jest w całym kraju, co jest jej dumą. Sztuka malowideł na ścianach budynków jest coraz bardziej popularna w Polsce. Świetnie łączy tradycję z nowoczesnością. Na mnie ten mural robi ogromne ważenie. Żywię nadzieję, że na innych również – podkreśla dyrektor szkoły Tomasz Jankowski.

 

Mural wykonano na północnej ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Golinie i jest doskonale widoczny z głównej ulicy (DK 15). Autorami projektu są młodzi artyści Julita Antonowicz i Jędrzej Borkiewicz, którzy wraz z Julią Ciesielczyk również wykonali malowidło na ścianie.


Inwestycja kosztowała 10 tys. i w całości została sfinansowana z budżetu Gminy Jarocin w ramach funduszu sołeckiego Sołectwa Golina i Stefanów.

LINK DO FILMU O TYM, JAK POWSTAWAŁ MURAL: https://youtu.be/L7prRFHMg_g

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE