Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie powstało w 1964 roku. Było to możliwe dzięki naciskom lokalnych działaczy kulturalnych i entuzjastów muzyki na zarząd ówczesnej Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Zgoda". Wcześniej istniały jedynie prywatne punkty nauczania. W latach 70. ognisko miało filie w Jaraczewie, Witaszycach, Potarzycy, Żerkowie, Golinie i Kotlinie. Przez pewien okres prowadzenie placówki przejęło Kaliskie Towarzystwo Muzyczne. Ognisko działało najpierw w pomieszczeniach liceum ogólnokształcącego, później w ratuszu, by przenieść się do internatu Liceum Ogólnokształcącego przy ul. T. Kościuszki. Od 1997 roku SOM prowadzone jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego. Dzięki ich działalności - instytucja ta nie tylko się nie rozwiązała, jak stało się to w przypadku wielu innych miejscowości, ale nabrała wiatru w żagle.
Prezesem SOM-u od 17 lat jest Leszek Świderski. Na początku działalności kształcenie obejmowało jedynie dzieci i młodzież, a nabór prowadzony był raz w roku. Obecnie z zajęć mogą korzystać również dorośli, których z roku na rok jest coraz więcej. Naukę można podjąć w dowolnym momencie. Jednym z najbardziej nietypowych instrumentów, na jakim można uczyć się grać w ognisku, jest harmonijka ustna. Instytucja była też jedną z pierwszych, która prowadziła naukę gry na instrumentach typu keybord.
Osobami, które mogą pochwalić się najdłuższym stażem w ognisku są z pewnością Zbigniew Obara - zarazem założyciel i emerytowany dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie oraz Adela Jakubiak, nauczycielka i osoba, która zajmuje się sprawami związanymi z administracją.
60-lecie będą świętować na scenie. Jubileusz Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie
Społeczne Ognisku Muzyczne w Jarocinie może się pochwalić własną orkiestrą, która występuje na różnego rodzaju uroczystościach. Można ją będzie usłyszeć również w czasie dzisiejszego jubileuszowego koncertu. Na scenie wystąpią również zespoły "Czajniki" oraz "Kameralni". Podczas koncertu można będzie usłyszeć zarówno uczniów, nauczycieli, jak i absolwentów, którzy zaprezentują przekrój swoich umiejętności i możliwości repertuarowych.Placówka współpracuje na co dzień z wieloma stowarzyszeniami i instytucjami. Przez wiele lat, aż do czasu wybuchu pandemii, ognisko było organizatorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, na którym jarociniacy mogli usłyszeć występy wielu znanych muzyków - m.in. Józefa Skrzeka. Od lat jest również gospodarzem Wielkopolskiego Śpiewania, które zapoczątkował prof. Stefan Stuligrosz. Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki uczniowie koncertują też w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. Społeczność ogniska tworzyła również projekt artystyczny "Dzieci Jarocina", w trakcie którego przedstawiciele kilku pokoleń - od przedszkolaków po seniorów - wykonywali przeboje znane z jarocińskich festiwali rockowych. Osoby, które uczą się w SOM startują - i to z powodzeniem - w różnego rodzaju konkursach wokalnych i programach typu talent show - np. Marta Mąka wystąpiła niedawno w programie "The Voice Kids", a Michalina Matuszak w "Szansie na sukces".
Koncert jubileuszowy odbędzie się dzisiaj (piątek, 12 kwietnia) w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.
W naszej GALERII możecie zobaczyć zdjęcia z poprzednich jubileuszy Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie - z 45- i 50-lecia. Obchody 55-lecia nie odbyły się ze wględu na pandemię.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.