„Snutki” powstały w 1984 roku w Potarzycy. Zaczynały jako kółko zainteresowań w miejscowej szkole. Później nazywały się Zespołem Pieśni i Tańca, aby ostatecznie określić się jako zespół foklklorystyczny. Grupę założyła młoda nauczycielka, a obecnie kierownik artystyczny - Aleksandra Mendelska, która miała za sobą przygodę z zespołem "Łany" na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Nazwa zespołu nawiązuje do znanego - z sąsiadującej z Potarzycą wsią Goliną - haftu białego nasnuwanego.
Jak podkreślano wielokrotnie w czasie koncertu jubileuszowego "Snutki" są nie tylko ambasadorem polskiej kultury, ale i tymi, którzy starają się zachować nasze narodowe dziedzictwo. Dzięki nim kultywowane są lokalne tradycje. Od wielu już lat zespół prowadzi akcję edukacyjną w szkołach i przedszkolach, a od kilku włącza się również w organizację warsztatów związanych ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi. W zeszłym roku po raz pierwszy "Snutki" przygotowały we współpracy z Muzeum Regionalnym widowisko na temat Nocy Świętojańskiej i związanej z nią obrzędowością. Przedstawienie plenerowe ma się odbyć również w tym roku, w czerwcu, a już w lipcu zespół będzie gospodarzem kolejnej edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
Na koncercie jubileuszowym z okazji 40-lecia "Snutek" wystąpili też byli członkowie zespołu i kapeli
Obecnie zespół liczy ok. 60 osób. W ramach "Snutek" istnieje grupa dziecięca, młodzieżowa i dorosłych, która początkowo miała być jedynie jednorazowym projektem zorganizowanym przy okazji jubileuszu 30-lecia. Zespół ma również własną kapelę dziecięca, którą zajmuje się Zbigniew Obara. Kierownikiem muzyków jest Eugeniusz Nawrocki. Od kilku lat zespół może się też pochwalić własną kapelą dudziarską, w której gra m.in. Fryderyk Jankowski.Początkowo wszystkim zajmowała się wyłącznie Aleksandra Mendelska, którą w kwestiach organizacyjnych wspierał jej mąż - Jarosław. Obecnie zajęcia ze śpiewu prowadzi Marta Kupczyk, a taneczne - Mikołaj Szymański. Najmłodszą grupę dziecięcą od grudnia zeszłego roku ma pod opieką jedna z byłych tancerek - Julia Marecka.
Zespół występuje nie tylko w gminie Jarocin, Wielkopolsce i w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Po raz pierwszy wyjechał na zagraniczne tournee trzydzieści lat temu, w 1994 roku. Od tamtej pory pokonały ponad 150 tys. km. Zdjęcia z 57 wypraw do 31 krajów można było zobaczyć na specjalnej wystawie w holu Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Podczas dwugodzinnego koncertu jubileuszowego zaprezentowały się wszystkie grupy. Dodatkowo swoje występy przygotowali też byli muzycy oraz tancerze. Ci ostatni pokazali warszawską potańcówkę, za która zebrali ogromne brawa. W trakcie 4 dekad przez "Snutki" przewinęło się ponad 300 osób. Zdarza się, że w zespole tańczą już kolejne pokolenia. Są również małżeństwa i rodzice z dziećmi.
Cały koncert dostarczył wielu wzruszeń i powodów do radości, tym bardziej że zakończył się długą owacją na stojąco. Nie zabrakło okolicznościowego "Sto lat" dla państwa Mendelskich oraz wszystkich członków zespołu. Aleksandra i Jarosław Mendelscy podziękowali kwiatami osobom, które są szczególnie zaangażowane w działalność, jak również i tym, którzy kończą już swoją przygodę ze "Snutkami".
Kolejka osób składających życzenia była bardzo długa, a wręczenie gratulacji, kwiatów i upominków trwało prawie godzinę. Wśród gości byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych grup m.in. ze Słowacji i Węgier. W wielu przypadkach znajmości te, które rozpoczęły się przy okazji różnego rodzaju festiwali i przeglądów kultury ludowej, trwają ponad 20 lat. Z lokalnego środowiska o jubileuszu pamiętały m.in. "Dąbrowianki" i "Noskowiacy". Po części artystycznej można było skorzystać z poczęstunku w holu JOK-u oraz wznieść toast szampanem za pomyślność "Snutek". Każdy z uczestników jubileuszowego wydarzenia już na wejściu otrzymał folder z informacją na temat historii i działalności zespołu.
"Snutki" od pięciu lat mają swój plac w Potarzycy
Od 1996 roku działalność i rozwój zespołu wspiera Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, które założył i prowadzi Jarosław Mendelski. Dzięki staraniom jego członków od 1998 roku na Ziemi Jarocińskiej organizowane są Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, a od 2004 roku - Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej. Obie imprezy miały jedynie krótką przerwę spowodowaną pandemią koronawirusa. Zespół regularnie wzbogaca się o nowe stroje. Zaczynali od folkloru wielkopolskiego, a obecnie grupa ma około 200 kostiumów z 10 regionów kraju. W repertuarze mają też tańce narodowe m .in. poloneza. Na jubileuszowym koncercie najstarsza grupa tancerzy wystąpiła w nowych strojach szamotulskich. "Snutki" mogą się też pochwalić, że mają plac noszący ich imię. Z inicjatywą nadania takiej nazwy głównemu placowi w Potarzycy, tuż przy wiejskiej sali, wystąpił w 2019 roku były tancerz, a zarazem sołtys Tomasz Radomski.Z okazji jubileuszu poznański oddział Telewizji Polskiej przygotował film poświęcony „Snutkom”, który zostanie trzykrotnie wyemitowany na antenie. Dzisiaj (niedziela 7 kwietnia) można go będzie zobaczyć na TVP3 o godz. 19.00.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.