W sobotnie popołudnie, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzyki, jarociniacy wspólnie z zespołem "Wielkopolanie" z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Animacji w Poznaniu mogli udać się w podróż po dawnych tańcach i zwyczajach taneczno-muzycznych Wielkopolski.
W oparciu o książki mówiące o historii stroju, haftu golińskiego i tradycjach wielkopolskiej wsi, zgromadzeni na jarocińskim rynku przed Kamienicą Kultury usłyszeli utwory wykonywane na dudach - z gościnnym udziałem Fryderyka Jankowskiego. Ale też poznali historię tańców: brzuchaty, ceglorz czy kilka wiwatów oraz walcerków. Były też przyśpiewki oraz pokaz tradycyjnych instrumentów ludowych: dud, kozłów weselnych, skrzypiec czy bębnów.
Dzień z tańcem rozpoczęły warsztaty tworzenia korali z filcu pod czujnym okiem pani Justyny z Pracowni Kreatywności. W sobotę panie bibliotekarki z Kamienicy Kultury wszystkich częstowały kawą zbożową z mlekiem i plackiem drożdżowym.
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach zadania "Biblioteka na wyciągnięcie ręki" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Blisko (2023-2024) oraz ze środków gminy Jarocin.
Ostatni koncert w ramach "Letnich brzmień Jarocina" na rynku
Wieczorem na jarocińskim rynku zaprezentował się zespół "Zamoroka Band" z Szymonem Drabikiem, który wirtuozersko posługiwał się basem, Przemysławem Maćkowiakiem, czarującym słuchaczy swoją grą na gitarze oraz niezwykle utalentowaną wokalistką Magdaleną Zamoroką. Artyści zaserwowali publiczności wyjątkowe, muzyczne doznania, prezentując zarówno znane i uwielbiane przez wszystkich hity "Queenu", "Maanamu" i "Bajmu", jak i własne kompozycje muzyczne. Podczas koncertu wystąpiła również Wiktoria Mizerna z Witaszyc, która zaśpiewała kilka utworów. Występ młodej wokalistki przypadł słuchaczom do gustu. Było to ostatnie wydarzenie w ramach cyklu "Letnie brzmienia Jarocina".
Dwa koncerty w niedzielny wieczór: "Wielkopolskie Śpiewanie" i Letnia Akademia Ludowo-Rockowa
W niedzielę, w Międzynarodowym Dniu Muzyki swoje podwoje dla zwiedzających otworzył Spichlerz Polskiego Rocka, który przygotował z okazji święta oprócz możliwości zwiedzania wystawy również dodatkowe atrakcje. Dzieci miały okazję uczestniczyć w wielu zabawach, które przybliżały im świat muzyki.W Kamienicy Kultury odbyło się tradycyjne "Wielkopolskie Śpiewanie", zainicjowane przed laty przez prof. Stefana Stuligrosza. Początkowo wydarzenie było organizowane przez Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego, a obecnie przez Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie. Uczestnicy mieli okazję wspólnie zaśpiewać znane polskie pieśni przy akompaniamencie Zbigniewa Obary i Leszka Świderskiego.
Godzinę później w holu pałacu Radolińskich rozpoczął się koncert finałowy Letniej Akademii Ludowo-Rockowej, która została zorganizowana już po raz drugi w ramach projektu ,,Jarocin - Miastem Jutra".
"Wszyscy mieliśmy okazję posłuchać niecodziennych brzmień, które były mariażem znanych rockowych kawałków oraz tradycyjnych utworów ludowych w mocnych, rockowych aranżacjach. Było dynamicznie i energetycznie, bo młodym muzykom z zespołu Czajniki towarzyszyła 20-osobowa grupa wokalna złożona z seniorów. Ich żywiołowość i entuzjazm udzielił się wszystkim! Wystarczyło kilka godzin pracy na warsztatach pod okiem Tomka Jankowskiego, by nawet sceniczni debiutanci dali z siebie wszystko. Dziękujemy członkom Klubu Senior+ przy Spichlerzu Polskiego Rocka, przedstawicielom Klubu Społecznego „Jarocino”, a także reprezentantkom Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Byliście niesamowici!" - napisano na fanpage'u Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
W poniedziałek (2 października) obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki zostały zorganizowane w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach [SZCZEGÓŁY TUTAJ].
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.