Od momentu powstania aż do dnia dzisiejszego do Społecznego Ogniska Muzycznego uczęszczało ponad 4.000 uczniów, których uczyło ponad 50 pedagogów. Około 600 osób ukończyło pełen cykl edukacji. I to właśnie absolwentów, uczniów i nauczycieli można będzie usłyszeć na koncercie jubileuszowym, który odbędzie się dziś (piątek 5 grudnia) o godz. 17.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury.
Pięćdziesięcioletnia historia SOM rozpoczęła się w 1964 roku, kiedy to zarząd Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Zgoda” pod naciskiem grupy jarocińskich działaczy kultury i entuzjastów muzyki oraz władz miasta podjął decyzję o założeniu ogniska muzycznego. Od tego czasu placówka zdążyła kilkakrotnie zmienić kadrę, miejsce działalności, a nawet organ prowadzący. Od 1997 roku jest nim Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie. Prezes organizacji jest jednocześnie dyrektorem ogniska. Od 2007 funkcję tę pełni Leszek Świderski.
W ostatnich sześciu latach utworzono pięć nowych klas: śpiewu solowego, gitary elektrycznej, gitary basowej, perkusji i harmonijki ustnej. Powstała filia w Żerkowie, a obecnie trwają starania o otwarcie kolejnego oddziału SOM, tym razem w Dobieszczyźnie. Do ogniska uczęszcza obecnie 220 uczniów. Biorą oni udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach. W ciągu ostatnich 10 lat młodzi artyści dali ponad 250 koncertów. Zajęcia prowadzone są w dwóch działach: dziecięcym - sześcioletnim (do 11. roku życia) oraz młodzieżowym - czteroletnim. Ponieważ nie istnieje górna granica wieku, do placówki uczęszczają również dorośli. Do przedmiotów obowiązkowych należy nauka gry na wybranym instrumencie oraz udział w zajęciach umuzykalniających (kształcenie słuchu, zasady i historia muzyki). W przeciwieństwie do szkoły muzycznej, w której program jest odgórnie narzucony, ognisko może sobie pozwolić na realizowanie autorskich projektów przygotowywanych przez nauczycieli.