Reklama

W Mieszkowie pamiętają o swoim generale. Uroczystość w 62. rocznicę śmierci gen. Stanisława Taczaka

Opublikowano: śr, 2 mar 2022 14:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiązanki kwiatów złożono dziś pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie, w 62. rocznicę śmierci pierwszego głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim.

Reklama

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz gminy Jarocin: przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Karolina Wielińska - Kuś, sekretarz gminy Mariusz Gryska oraz sołtys Mieszkowa Barbara Krysztofiak-Jurek. Honorową asystę przy pomniku bohatera pełnili żołnierze 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk, przedstawiciel powstańczej grupy rekonstrukcyjnej i harcerze.  Hołd generałowi oddali także uczniowie miejscowej szkoły, której patronuje Stanisław Taczak, strażacy i przedstawiciele społeczności lokalnej.
 

Kim był generał Stanisław Taczak?

 
Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Po maturze ukończył kurs aspirantów oficerskich w trakcie służby wojskowej w 155. Pułku Piechoty w Ostrowie Wlkp. Był głównodowodzącym Powstania Wielkopolskiego, generałem brygady Wojska Polskiego. W 1914 roku został zmobilizowany do 46. Pułku Piechoty Obrony Krajowej, trafił na front rosyjski. Następnie wziął udział w tworzeniu polskich sił zbrojnych pod egidą władz niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włączył się w organizowanie Wojska Polskiego. W grudniu 1918 roku wyjechał w sprawach rodzinnych do Berlina, a następnie do Poznania. 28 grudnia 1918 został pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, którym kierował do 15 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowodzenie przybyłemu z Warszawy gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.
 
Jako dowódca 69. Pułku Piechoty wziął udział w wojnie przeciwko bolszewikom. Po zakończeniu działań bojowych mianowany został dowódcą 17. Dywizji Piechoty w Gnieźnie. W 1923 r. awansowano go do stopnia generała brygady. Podczas przewrotu majowego w 1926 r. stanął po stronie rządu. W 1930 r. przeniesiony został w stan spoczynku. We wrześniu 1939 roku został wzięty do niewoli w trakcie przedostawania się z Poznania do Warszawy. Czas wojny spędził obozach jenieckich. W maju 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Janikowie na Kujawach, utrzymując kontakty z dawnymi powstańcami wielkopolskimi. Zmarł 2 marca 1960 r. W 1988 r. prochy gen. Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Generał brygady Stanisław Taczak odznaczony był m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej.  W plebiscycie zorganizowanym przez „Gazetę Jarocińską” w 2001 roku, generała Taczaka uhonorowano tytułem Jarocinianina XX wieku. W setną rocznicę zrywu w grudniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie organizatorowi i pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi, Order Orła Białego.
 

Mieszków pamięta o swoim generale

 
Pomnik gen. Stanisława Taczaka odsłonięto 90 lat po tym, jak major Stanisław Taczak przekazał dowództwo nad powstaniem - generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. 2,5-metrowy posąg stanął w pobliżu domu rodzinnego generała w Mieszkowie. Pomnik generała Taczaka został sfinansowany przez kilkanaście samorządów wielkopolskich. Największy udział miała gmina Jarocin - inicjator całego przedsięwzięcia. Pomysłodawcą powstania pomnika, który kosztował ponad 200 tysięcy złotych, był burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, a jego autorem poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziło nadanie imienia generała Stanisława Taczaka Szkole Podstawowej w Mieszkowie oraz poświęcenie sztandaru i odsłonięcie tam tablicy pamiątkowej, poświęconej generałowi. Miniatury pomnika wręczane są laureatom Nagrody Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka.
 
Wczoraj w Jarocinie odbyły się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZOBACZ TUTAJ]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy