Reklama

W Jarocinie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w kościele i pod pomnikiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Delegacje samorządowców, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanci wraz z uczniami klas wojskowych i pocztami sztandarowymi oraz asystą wojskową uczcili dzisiaj pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia składając kwiaty w miejscu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych

Reklama

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Dalsza część odbyła się przy pomniku znajdującym się przy al. Niepodległości w Jarocinie. 

- Bohaterstwo i honor naszych rodaków, uczestników tamtych wydarzeń, jest dla nas wartością. To nasze dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni. Uroczystości takie jak ta, podczas których oddajemy cześć i hołd poległym, to nasz obowiązek, ale przede wszystkim potrzeba serca - powiedziała podczas przemówienia starosta Lidia Czechak.

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci oraz list od Ministra Obrony Narodowej. Żołnierze jarocińskiego 16. Batalionu Remontu Lotnisk oddali salwę honorową, a delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej jarocińskich Żołnierzy Wyklętych m.in. Stanisława Pawlaka i Józefa Rosadę, którzy w maju 1946 roku zostali straceni w tym miejscu, ale również członków organizacji niepodległościowych „Skrusz Kajdany” i „Biała Róża”, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego po II wojnie światowej.

Uroczystości przy pomniku od 2019 roku 

Przez wiele lat w tym miejscu znajdowała się tam jedynie kapliczka. Dopiero w maju 2018 roku stanął obecny obelisk, który został odsłonięty i poświęcony w 72. rocznicę tragicznych wydarzeń. Wcześniej uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się pod tablicą poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego i faszystowskiegom, która od listopada 2012 roku znajduje się na murze dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarocinie. Została ona ufundowana w 1997 roku i pierwotnie była umieszczona na ścianie budynku przy ul. Kościuszki 27, w którym mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie.

Narodowy Dzień Żołnierzy od kiedy?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które od 2011 roku jest obchodzone 1 marca. Już dziesięć lat wcześniej, w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. 

Za kilka dni, 6 marca, w godzinach 11.00-12.00, w Parku Miejskim w Jarocinie ma się odbyć bieg "Tropem Wilczym" poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy