Reklama

Reklama

Prezydent odznaczył generała. Medal odebrał wnuk

Opublikowano: czw, 10 sty 2019 19:37
Autor:

Prezydent odznaczył generała. Medal odebrał wnuk  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Pochodzący z Mieszkowa generał brygady Stanisław Taczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Honorowe odznaczenie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz podczas centralnych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie dwóch dowódców Powstania Wielkopolskiego: generała brygady Stanisława Taczaka - pierwszego przywódcę Powstania Wielkopolskiego oraz generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego - Dowódcę Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia.

 

Order nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele innych państw. W imieniu pochodzącego z Mieszkowa Stanisława Taczaka, order odebrał wnuk generała - Jerzy Gogołkiewicz. Odznaczenie zostało wręczone osobiście przez prezydenta Andrzeja Dudę, który uczestniczył w ogólnopolskich obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecna była także delegacja z Jarocina z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele.

 

Jerzy Gogołkiewicz co roku na początku listopada uczestniczy w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Nagrodzie burmistrza, która przyznawana jest osobom, które mają szczególne zasługi dla Ziemi Jarocińskiej w różnych dziedzinach m.in. w kulturze, oświacie czy gospodarce, patronuje generał Stanisław Taczak. Laureaci na pamiątkę otrzymują statuetkę będącą miniaturką pomnika pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który znajduje się na rynku w Mieszkowie.  

 

- Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +3 / -0

    Wlkp

    Nareszcie się o tym mówi! Cześć i chwała bohaterom!!!!! Cześć ich pamięci!!!!