Reklama

Generał Taczak na pocztówce 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały 12. Wielkopolskiej Brygady

Generał Taczak na pocztówce 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - Zdjęcie główne

foto Materiały 12. Wielkopolskiej Brygady

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 26 stycznia to święto 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku, z powodu pandemii, terytorialsi nie mogli świętować tak jak do tej pory, stąd pomysł na wydanie kartki pocztowej z patronem "dwunastki" - gen. Stanisław Taczak

Reklama

Z okazji trzeciego święta 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które przypada 26 stycznia, Poczta Polska S.A. wydała kartkę pocztową z wizerunkiem gen. Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego i patrona "dwunastki".

 

 

 

Kartka posiada naniesioną już opłatę pocztową i stanowi pierwszą część cyklu „Żołnierze Wolności”. Na pierwszej kartce z tej serii w miejscu opłaty pocztowej, prezentowana jest postać generała Stanisława Taczaka oraz emblemat 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Umieszczono na niej także archiwalną fotografię przedstawiającą zbiórkę żołnierzy Wojsk Wielkopolskich z dnia 26 stycznia 1919 roku. Emisji towarzyszy datownik pierwszego dnia obiegu Urzędu Pocztowego Poznań 2. Autorem projektu kartki oraz datownika jest Jaroslaw Ochędzan.

 

Generał Taczak na pocztówce 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

 

102 lata temu żołnierze Wojska Wielkopolskiego przysięgali służbę Ojczyźnie na poznańskim pl. Wolności. Ten dzień to także trzecia edycja święta 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku, z powodu pandemii, terytorialsi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie mogli świętować rocznicy tak jak do tej pory, stąd pomysł na wydanie kartki. Można ją nabyć w urzędach pocztowych.

 

Generał Taczak na pocztówce 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

W 1919 roku na placu Wilhelmowskim (dziś Wolności), powstańcy wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem- Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców. Od tej pierwszej, historycznej przysięgi, Plac Wolności w Poznaniu stał się tradycyjnym miejscem składania przysięgi przez Żołnierza Polskiego. Dziś moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej przejęła i z dumą kultywuje tradycje powstańców oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Uroczyste nadanie imienia odbyło się w styczniu 2019 roku.

 

Generał Taczak na pocztówce 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej, później generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją charyzmą i kompetencjami potrafił zjednać sobie i zintegrować żywiołowo powstające oddziały podczas Powstania Wielkopolskiego. 2. lipca 1919 objął dowództwo 11 pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas Bitwy Warszawskiej, w dniach 23–26 sierpnia 1920 pełnił obowiązki dowódcy 17 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. 31. marca 1924 awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17 Dywizji Piechoty. Gdy w 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku, wrócił do Poznania. Po wybuchu II wojny światowej, postanowił ponownie włożyć mundur i pomóc w obronie Ojczyzny. Pojechał do Gniezna, by zgłosić się w dowództwie Armii „Poznań”. Chwilę później, w Łowiczu, dostał się do niewoli. Uwolniony w 1945 roku. Następnie przyjęty w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku i tam go pochowano. Po ekshumacji, jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu. Gen. Stanisław Taczak został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy