Poradnia diabetologiczna w jarocińskim szpitalu jest od jakiegoś czasu nieczynna. Prezes lecznicy tłumaczy przyczyny i podaje przypuszczalny termin ponownego uruchomienia placówki.
Ponad 2,3 tysiąca pacjentów w poradni diabetologicznej w Jarocinie
Przez wiele lat chorych na cukrzycę w jarocińskim szpitalu przyjmował lekarz diabetolog z Pleszewa - Barbara Śliwińska - Knast. W 2011 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przestał kontraktować tak zwane „poradnie jednodniowe”, takie, jak w Jarocinie [więcej szczegółów na ten temat znadziesz TUTAJ]. Punkt został zamknięty, a chorzy na cukrzycę musieli jeździć do diabetologa do Pleszewa lub szukać innego specjalisty na przykład w Kaliszu czy Poznaniu.Potrzeba uruchomienia poradni na miejscu była tak duża, że w lipcu 2017 r. samorząd powiatu jarocińskiego zdecydował się przekazać 120 tys. zł na otwarcie punktu konsultacyjnego dla diabetyków przy jarocińskim szpitalu.
Pacjentów przyjmowała doktor Hanna Byks, specjalista diabetyk z Poznania. W ciągu roku z jej porad skorzystało wówczas ponad 2,3 tysiąca osób, co dawało około 22 pacjentów na każdy dzień przyjęć.
Jednocześnie cały czas trwały starania szpitala o przekształcenie punktu w poradnię i o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Udało się to sfinalizować we wrześniu 2018 roku [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Od tego czasu pacjenci mogli liczyć na stałą opiekę w Jarocinie.
Praca poradni diabetologicznej w Jarocinie zawieszona
Niestety, w styczniu tego roku, działalność poradni diabetologicznej została czasowo zawieszona. Jest to spowodowane trwającą w szpitalu przebudową.
- Modernizujemy teraz akurat te pomieszczenia, gdzie była poradnia i dopóki te prace się nie zakończą musieliśmy zawiesić jej pracę - tłumaczy prezes szpitala.
Henryk Szymczak ma nadzieję, że poradnia wróci do normalnej pracy w maju.
- Przewidujemy, że zakończenie przebudowy nastąpi w połowie roku. Prace odbywają się zgodnie z harmonogramem - informuje szef lecznicy.
Dopóki praca poradni w ramach NFZ-u nie zostanie wznowiona, pacjenci chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z porady lekarza diabetologa w gabinecie prywatnym przy jarocińskim szpitalu. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: (62) 33-22-138 w każdą środę w godzinach 8.00 - 15.00.
Poza tym dyżur w „wieczorynce” pełni pielęgniarka - edukator cukrzycowy, u której można uzyskać pomoc w nagłych sytuacjach, na przykład braku czy awarii sprzętu.
Chorzy na cukrzycę mogą też skorzystać z pomocy ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Zarząd koła powiatowego zaprasza na dyżury, które odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury w każdą środę w godz. 11.00 - 13.00 (p. 31). Poza tym zarząd ma nadzieję, że w tym roku uda się wrócić do organizowania comiesięcznych spotkań połączonych z wykładami na temat cukrzycy.
Jarociński szpital szuka drugiego lekarza diabetologa
W międzyczasie jarociński szpital rozpoczął też poszukiwania drugiego - poza doktor Hanną Byks - lekarza diabetologa do poradni prowadzonej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Chorych na cukrzycę jest tak dużo, że potrzebujemy drugiego lekarza specjalistę. Myslę też, że jest duża szansa na finansowanie przez NFZ naszej poradni w rozszerzonym składzie - stwierdza Henryk Szymczak.
Chętnym do pracy lekarzom placówka oferuje:
- pracę na cały etat,
- współpracę w dowolnej formie zatrudnienia,
- pracę w zespole doświadczonych lekarzy specjalistów,
- warunki wynagrodzenia do uzgodnienia z zarządem szpitala.
- aktualnego prawa do wykonywania zawodu,
- wysokiej kultury osobistej,
- indywidualnego i empatycznego podejścia do każdego pacjenta.
- w tradycyjnej, papierowej formie (adres: Szpital Powiatowy w Jarocinie, ul. Szpitalna 1, 63-200 Jarocin),
- mailem (adres kontroling@szpitaljarocin.pl).
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.