Reklama

Coraz więcej dzieci rodzi się w jarocińskim szpitalu. Zobacz wyniki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej dzieci rodzi się w jarocińskim szpitalu. Zobacz wyniki.

Reklama

Według danych wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w ostatnich 12 miesiącach odebrano 33 tysiące porodów w regionie.

Spada liczba porodów w wielkopolskich szpitalach

Tym samym podtrzymana została tendencja spadkowa obserwowana od 2018 r. W 2017 r. odnotowana została najwyższa liczba hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat. Było to 40 tysięcy porodów. Rok później liczba ta spadła do 38 tysięcy, w 2019 r. - 37 tysięcy i w 2020 r. - 35 tysięcy. Od 2016 roku w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tysięcy porodów.

- Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej porodów w 2021 r. wykazało siedem szpitali, w tym Jarocin

Placówką, którą w ciągu roku odnotowała największy przyrost liczby odebranych porodów, był Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przy ul. Polnej. W 2020 r. było to 6,2 tys. narodzin, a w ubiegłym roku - 6,8 tys. To oznacza, że przy ul. Polnej urodziło się co piąte dziecko w województwie.

NFZ podał, że więcej porodów w 2021 r., w porównaniu z poprzednim rokiem wykazało siedem szpitali. Istotną różnicę zanotowała placówka w Kępnie, gdzie liczba hospitalizacji porodowych wzrosła o 268 - z 467 do 735, o 90 zwiększyła się liczba narodzin w Koninie, o 55 w Jarocinie i o 43 w Lesznie.

W jarocińskim szpitalu w nowo oddanym do użytku oddziale ginekologiczno-położniczym na świat przyszło w ubiegłym roku 749 dzieci [zobacz dane w galerii ZDJĘĆ].

Jarocińska porodówka dysponuje 13 łóżkami w salach 2-osobowych, w tym jedną izolatką.

„Doskonałe warunki i profesjonalna kadra sprawia, że wzrasta liczba kobiet chcących rodzić spoza powiatu jarocińskiego. W ubiegłym roku było ich 280”- czytamy na stronie internetowej naszej lecznicy.

W wywiadzie dla Gazety Jarocińskiej i portalu jarocinska.pl ordynator Miłosz Matuszczak, tak mówił o zmianach w jarocińskim oddziale ginekologiczno-położniczym:

- Mamy wyraźnie rozdzielone położnictwo i ginekologię, dzięki temu, że są na dwóch różnych poziomach. I to, co bardzo było oczekiwane przez pacjentki - komfortowe, jedno- i dwuosobowe sale z łazienkami. To również nieporównywalnie lepsze warunki pracy dla nas, dla personelu. Mamy salę pooperacyjną, duży gabinet zabiegowy i salę cięć cesarskich przy oddziale położniczym. Ta sala nie jest jeszcze do końca wyposażona, potrzebny jest między innymi nowy laparoskop i aparat USG. Myślę jednak, że w przyszłym roku to się zmieni i będziemy mogli z niej korzystać w pełnym zakresie. Teraz przeprowadzamy tam cięcia tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, kiedy wszystkie miejsca na bloku operacyjnym są zajęte, a my ze względu na stan pacjentki nie możemy czekać.

Szef oddziału odniósł się także do liczby porodów.

- Liczba porodów w całym kraju nie wzrasta. Problem w tym, żeby rodziny chciały mieć dzieci, a z tym jest kłopot. Stan pandemii, który spowodował poczucie niepewności w naszym życiu, jeszcze to pogłębił. W Jarocinie ta liczba porodów utrzymuje się na poziomie 800 rocznie. Na pewno znacząco zwiększyłaby tę ilość możliwość porodów w znieczuleniu. Warunki mamy, ale niestety nie ma anestezjologów. Pracujemy nad tym, żeby zmienić tę sytuację, nie jest to takie proste, bo tych specjalistów wszędzie brakuje. Możemy za to naszym pacjentkom zaproponować porody rodzinne. Nie dość, że nie jest to dodatkowo płatne, to osoba towarzysząca przy porodzie otrzymuje od nas bezpłatny test na obecność koronawirusa. Wielu przyszłych rodziców korzysta z takiej możliwości - stwierdził Miłosz Matuszczak.  

Mimo pandemii szpital w Jarocinie wzorcowo wykonał kontrakt z NFZ-em

W ubiegłym roku szpital w Jarocinie doskonale poradził sobie także z wykonaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z podsumowania dokonanego przez NFZ wynika, że mimo pandemii wykonanie świadczeń nielimitowanych było na poziomie 103,7%, a ryczałtu - 108, 5%.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy