Trwa batalia placówek medycznych o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, które mają im zapewnić finansowanie na nowy 2019 rok. Wśród tych, którzy prowadzą negocjacje jest jarociński szpital. Starał się on między innymi o pieniądze na prowadzenie poradni dla chorych na cukrzycę.
Poradnia diabetologiczna wczesniej działała przy jarocińskim szpitalu do 2011 roku. Chorych przyjmowała doktor Barbara Śliwińska-Knast z Pleszewa. Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia przestał kontraktować takie, jak w Jarocinie, „poradnie jednodniowe”, jarociński punkt - z końcem 2011 roku został zamknięty. A osoby chore na cukrzycę musiały jeździć do diabetologa do Pleszewa lub szukać innego specjalisty na przykład w Kaliszu czy Poznaniu.
Potrzeba uruchomienia poradni na miejscu była tak duża, że w lipcu 2017 r. samorząd powiatu jarocińskiego zdecydował się przekazać 120 tys. zł na otwarcie punktu konsultacyjnego dla diabetyków przy jarocińskim szpitalu. Pacjentów przyjmowała doktor Hanna Byks, specjalista diabetyk z Poznania. W ciągu roku z porad doktor Hanny Byks skorzystało ponad 2,3 tysiąca osób, co daje około 22 pacjentów na każdy dzień przyjęć.
Jednocześnie trwały starania o przekształcenie punktu w poradnię i o finansowanie z NFZ-u. Udało się to pozytywnie sfinalizować we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu pacjenci mogą liczyć na stałą opiekę w Jarocinie. Będzie tak nadal, ponieważ lecznica podpisała z NFZ-em kontrakt dla poradni na 2019 rok.
- Uważam, że pomysł z poradnią diabetologiczną był strzałem w dziesiątkę - stwierdza prezes szpitala Leszek Mazurek. - Dzisiejsze dane pokazują, że była ona bardzo potrzebna. Leczy się w niej bardzo dużo osób, które nie muszą już szukać pomocy w sąsiednich powiatach. Podpisaliśmy kontrakt z NFZ na jej działanie i jesteśmy spokojni o jej dalsze losy - dodaje szef lecznicy.
Poradnia dla diabetyków przy Szpitalu Powiatowym w Jarocinie działa dwa razy w tygodniu - w środy i czwartki od godziny 8.00 do 16.00.