Reklama

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Opublikowano:
Autor:

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

O tym, że cukrzyca jest ceną, jaką płacą społeczeństwa za rozwój cywilizacji i techniki, mówiła wczoraj na spotkaniu w Centrum Socjalnym w Jarocinie specjalista diabetolog dr Barbara Śliwińska-Knast z Pleszewa. Zebranie odbyło się w przeddzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Dziś wieczorem z tej okazji ratusz zostanie podświetlony na niebiesko na znak solidarności z chorymi.
Wszystkich zebranych powitał prezes Marian Bryl. Przedstawił sprawozdanie z działalności koła powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie, które przez cały rok organizuje wykłady poświęcone powikłaniom i profilaktyce. W czasie spotkań ze specjalistami chorzy mogli się dowiedzieć m.in. o pielęgnacji stóp, prawidłowym odżywianiu i udzielaniu pierwszej pomocy. - Wroga trzeba dobrze poznać, żeby móc lepiej z nim walczyć - podkreślił prezes Bryl.

Najważniejsze fakty dotyczące cukrzycy przypomniała specjalista diabetolog Barbara Śliwińska - Knast, która od 9 lat przyjeżdża do Jarocina. Przez siedem lat przyjmowała pacjentów w poradni. Dwa lata temu Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktu dla Jarocina, ale wyraził zgodę, aby jeden dzień w poradni w Pleszewie był przeznaczony dla jarociniaków. - Na pewno dla wielu osób jest to związane z niedogodnością dojazdu. Staramy się jednak komasować - badanie, przyjęcie u lekarza i laboratorium - w jedną całość tak, żebyście państwo nie musieli przyjeżdżać po kilka razy - podkreśliła dr Knast. W  trakcie wykładu mówiła m.in. o właściwym podawaniu insulin i zasadach odżywiania. Zaprezentowała też najnowszą metodę kontroli poziomów cukru we krwi, czyli tzw. pomp insulinowych. Koszt zakupu takiego urządzenia to ok. 12-15 tysięcy. Dodatkowe 8 tysięcy kosztuje system monitorujący. Bezpłatnie pompę otrzymują dzieci i młodzieży do 26. roku życia, kobiety planujące ciążę czy osoby uprawiające wyczynowo sport. Miesięczny koszt zestawów do wkłucia bez refundacji wynosi 500 zł.

Lekarka odpowiadała też na pytania z sali. Jedna z osób chciała wiedzieć, czy cukrzyca występuje w krajach najbiedniejszych. - Cukrzyca to cena za rozwój cywilizacji i techniki,  za zmianę sposobu żywienia z potraw tradycyjnych na jedzenie gotowe, przetworzone, tzw. śmieciowe. W krajach naprawdę ubogich, w plemionach afrykańskich czy w buszu występuje z kolei cukrzyca wywołana głodem. Cukrzyca ma różne oblicza - tłumaczyła dr Barbara Śliwińska-Knast.

(ls)

Zarząd koła PSD w Jarocinie dyżuruje w każdą środę w godz. 11.00-13.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury (p. 31). Na miejscu można skorzystać z czasopism i wydawnictw fachowych, jak również np. otrzymać glukometr. Składka wynosi 1 zł, a od nowego roku ma wzrosnąć do 2 zł.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku. Obchodzony jest 14 listopada, czyli w dniu urodzin Fredericka Bantinga, który w 1922 roku odkrył insulinę, która okazała się przełomem w leczeniu cukrzycy. Dzień ten służy zwiększeniu świadomości społecznej odnośnie objawów choroby, przyczyn jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania jej powikłaniom. Edukacja chorego i jego bliskich stanowi ważny element procesu leczenia. Pierwsze przypadki cukrzycy opisano już w starożytności - w tekstach staroindyjskich i w egipskich papirusach datowanych na 1500 rok przed naszą erą.

W tym roku temat święta brzmi: „Cukrzyca - chrońmy naszą przyszłość”. Szacuje się, że na całym świecie na tę chorobę cywilizacyjną cierpi 371 milionów ludzi. Przewiduje się, że w 2030 roku diabetyków będzie pół miliarda. W Polsce choruje około 2,6 mln osób. Wiele osób nie jest świadomych, że chorują. Cukrzyca często jest ujawniana dopiero po przejściu zawału serca, udaru mózgu, gdy ma poważne problemy ze wzrokiem i niewydolnością nerek. Od 2007 roku na znak jedności z chorymi zaczęto akcję podświetlania najważniejszych obiektów na świecie na niebiesko.

 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE