Poradnia dla osób chorych na cukrzycę działała już przy jarocińskim szpitalu do końca 2011 roku. Kiedy jednak NFZ przestał kontraktować „poradnie jednodniowe”, jarocińska placówka została zamknięta, a osoby chore na cukrzycę musiały jeździć do diabetologa na przykład do Pleszewa. Teraz może się to zmienić.
Szpital Powiatowy w Jarocinie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie poradni diabetologicznej.
- To jest wielki sukces - przyznaje prezes lecznicy Leszek Mazurek - Do tej pory na każdy wniosek o taką poradnię otrzymywałem od pani dyrektor NFZ-u zawsze taką samą odpowiedź, że na mapie potrzeb takiej poradni dla Jarocina nie ma - dodaje.
Żeby udowodnić, że miejsce, gdzie pacjenci chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z porad lekarza specjalisty jest potrzebne, rok temu szpital uruchomił - z pieniędzy przekazanych przez radę powiatu - punkt konsultacyjny dla diabetyków. Pacjentów przyjmowała w nim lekarz diabetolog Hanna Byks z Poznania. W ciągu roku z jej porad skorzystało ponad 2,3 tysiące osób.
- Cały czas staraliśmy się jednak o uruchomienie poradni, która miałaby finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Negocjacje nie były łatwe. Przesłaliśmy całą dokumentację dotyczącą tego punktu, który od roku u nas działa, ilu pacjentów przyjmuje i jakim zainteresowaniem się cieszy. Na tej podstawie pani dyrektor Agnieszka Pachciarz ogłosiła konkurs na poradnię dla naszego powiatu - wyjaśnia prezes Mazurek. I dodaje: - Uważam, że jesteśmy faworytem i wygramy ten konkurs.
Rzeczywiście jarociński szpital wygrał i podpisał z NFZ-em umowę na prowadzenie poradni. Pacjentów nadal przyjmuje w niej doktor Hanna Byks tak samo, jak w punkcie, czyli dwa razy w tygodniu. - Rozmawiamy z panią doktor i będziemy się starali, żeby poradnia była czynna trzy razy - informuje szef szpitala.
Osoby, które przez 1 września były zarejestrowane do doktor Byks zostaną przyjęta w ramach punktu konsultacyjnego. Wszystkie kolejne, żeby zarejestrować się do poradni będą potrzebowały skierowania od lekarza rodzinnego.