Rocznica powstania świętem państwowym. 8 tysięcy podpisów pod petycją
Wielkopolanie zwrócili się do głowy państwa z apelem o ustanowienie 27 grudnia - dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego - świętem państwowym. Pod petycją w tej sprawie znalazło się 8 tysięcy podpisów.Złożyli je między innymi: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel poparło również wiele samorządów, wśród nich Rada Powiatu Jarocińskiego i Rada Miejska w Jarocinie.
Nowe święto państwowe miałoby uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.
- Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali - stwierdził na spotkaniu z wielkopolskimi samorządowcami prezydent Andrzej Duda.
Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe „niezwłocznie” znalazł się w programie obrad sejmu.
Rocznica powstania świętem państwowym. Ważne słowa w uzasadnieniu
Prezydent dotrzymał słowa i już skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.W uzasadnieniu zaznaczono, że:
„Znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla przywrócenia naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy było trudne do przecenienia. Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan”.
W dokumencie zwrócono uwagę, że Powstanie Wielkopolskie „było najdobitniejszym wyrażeniem woli przynależności do odrodzonej Rzeczypospolitej przez społeczność „dzielnicy poznańskiej”. Zarazem stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat oporu wobec germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej”.
Wskazano również, że:
„Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim stała się niezbywalnym elementem regionalnej tożsamości. Zasługi jego bohaterskich uczestników, ogromnie ważne dla dziejów najnowszych naszej ojczyzny, były powszechnie szanowane i czczone w czasach II Rzeczypospolitej. W późniejszym okresie zeszły jednak na nieco dalszy plan, przyćmione przez dramatyczne doświadczenia z lat kolejnej wojny światowej. W efekcie Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje teraz w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej”.
Rocznica powstania świętem państwowym, ale nie dniem wolnym od pracy
W projekcie ustawy nie ma jednak mowy, aby był to dzień wolny od pracy. Nowe święto ma nie przynieść żadnych skutków gospodarczych. Wcześniej na ten temat też wypowiadał się prezydent.
- Trudno byłoby w sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli - powiedział Andrzej Duda.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.